| allexandra_9259 a întrebat:

Ce este iubirea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La aceiasi intrebare, candva, am raspuns cu cuvintele Sfantului Apostol Paul, în prima scrisoare către Corinteni: "Iubirea este îndelung răbdătoare, iubirea este binevoitoare, nu este invidioasă, iubirea nu se laudă, nu se mândreşte. Ea nu se poartă necuviincios, nu caută ale sale, nu se mânie, nu ţine cont de rău. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suportă, toate le crede, toate le speră, toate le îndură. Iubirea nu încetează niciodată" (13, 4-8).
Completez acum cu cuvintele marelui Blaga: "Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea"
Nu as putea sa definesc mai frumos iubirea cu cuvintele mele. Stiu doar sa va spun din experienta mea ca iubire este atunci cand traiesti prin celalalt, si el prin tine; este atunci cand vine vremea sa ii spui: ne intalnim in cer, asteapta-ma!
Aceasta este iubirea!

336 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment puternic dintre doi oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment puternic dintre doi oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment puternic dintre doi oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva de nedescris, ceva prin care noi iubim, ceva prin care noi putem cunoaste mai multe... Eu nu as putea sa explic ce inseamna iubirea deoarece ea este ceva de nedescris ceva foarte frumos...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca iubirea este sentimentul care cu creu til scoti din inima si suflet. iubirea adevarata este plina de lacrimi tristete bucurie are si calitati si defecte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca iubirea este sentimentul care cu creu til scoti din inima si suflet. iubirea adevarata este plina de lacrimi tristete bucurie are si calitati si defecte.

Alte răspunsuri
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este mare

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna intrebare. tot timpul in iubire vei suferi, chiar daca sti ca pers iubita te iubeste, tot timpul cineva se va baga intre tine si pers iubita, iar gelozia e o prostie, daca sti ca ca pers iubita te iubeste cu adevarat nu iti mai fa grij de asta si inca ceva nu profita dupa pers care te iubeste pentru ca intr-o zi se va satura or cat de mult te iubeste si dabia dupa ce ai pierduto o sa regreti toata viata, iubirea adevarata nu se uita niciodata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva nasol

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O boala care nu poate fii tratata cu nici un medikament

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este lucrul cel mai pretios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea?
placere+lacrimi+suferinta = iubire

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea reprezinta un sentiment profund care vine din suflet si nu din minte.nu se demodeaza nciodata.este sentimentul care ingenuncheaza pe oricine. indiferent de pozitia sociala, religie sau stare financiara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ceva trecator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să-ţi spun ce este iubirea adevărată. E credinţă oarbă, umilinţă fără preget, supunere desăvârşită, încredere şi dăruire împotriva ta însuţi, împotriva lumii întregi. Dragostea înseamnă să îţî dai inima şi sufletul întreg celui care le va zdrobi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cel mai frumos sentiment pe care il poat simti o persoana...parca ai fi un nou nascut si toata lumea e a ta. Bucurate de acest sentiment allexandra ca e foarte tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cgred ca iubirea se traieste nu se defineste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este ceva ce nu se poate exprima in cuvinte ...pentru ca iubirea se simte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sora cu suferinta.oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este TACERE. iubirea este... acele cuvinte care se invart in sufletul tau si nu le poti rosti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentimentcare te distruge in interior

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asculta la mine iubirea este cea mai puternica arma ce poate distruge omul. iubirea naste ura. iubirea omoara.asa ca ai grija pe cine iubesti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment placut dar atunci cand ne despartim vrem sa ne zburam creerii deci nu te indragosti de un baiat care nu sti daca te place eu o stiu din propria experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este un sentiment placut si se formeaza atunci cand iubesti pe cineva cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea este acel lucru care ne face pe noi oameni sa fim atasati mai mult de diferite lucruri iubirea e inpartita in multe categori; iubirea de tara iubirea de anumite locuri, anumite obiceirui sau de o alta persoana etc. in ziua de azi iubirea este o arma in mainile unora si o victima in mainile altora, iubirea in ziua de astazi poate fi orice numai ce ar trebui sa fie nu este...

Întrebări similare