| RAY a întrebat:

Credeti ca pretentiile fetelor din ziua de azi privind alegerea partenerului sunt mari?

Răspuns Câştigător
| anamary a răspuns:

STIU CA AM SCRIS CAM MULT DAR TE ROG DIN SUFLET SA CITESTI TOT

Am auzit multi oameni care spun ca femeile din ziua de azi si-au crescut prea mult pretentiile. Unii le numesc mofturi. Altii spun ca nu s-au schimbat de loc. Adevarul este pe undeva pe la mijloc. Femeile(cele ok) au pretentii in functie de statutul lor.
Adica o fata dintr-un sat sarac, unde inca se mai pastreaza traditia ca femeia trebuie sa se supuna barbatului, ca fetele trebuie sa fie cuminti si sa indeplineasca fara a carti capriciile partenerului ca doar de...viata de cuplu e grea-aceste fete nu vor avea mari pretentii. Eu de multe ori am auzit urmatoarea sintagma pe la niste "babe" de prin sate: "Hai fetita mamii, e baiat muncitor(la sapa), e cinstit( nu a furat de prin curtile oamenilor), e respectuos (tinut sub papuc de maica-sa)". Evident o astfel de fata va avea pretentii ca baiatul de langa ea sa aiba doar ceva banuti, sa-i spuna cateva vorbe dulci si sa fie acceptat de parinti.Aceasta fata va fi una docila cu pretentii uneori prea mici in alegerea partenerului de viata. Evident exista si exceptii:unele fete de la orasau crescut cu aceasta mentalitate si unele fete de la tara sunt total independente si pe picioarele lor.Nu fac discriminri, am dat doar un exemplu.UN EXEMPLU DE FATA CARE CREDE CA I SE CUVINE MAI PUTIN DECAT MERITA CU ADEVARAT.

Apoi...mai sunt unele fete care nu prea isi vad lungul nasului si asteapta ca barbatul de langa ea sa indeplineasca toate calitatile pe care ea nu le are: bani multi, aspect fizic placut, sa fie tandru, sa ii puna lumea la picioare, sa faca totul in locul ei pentru ca ea se crede o printesa si merita tratata ca atare.ACEASTA ESTE O FATA CARE CREDE CA I SE CUVINE MAI MULT DECAT MERITA.

In sfarsit, am ajuns si la adevaratele fete. Acestea au stabilitate financiara, sunt independente, sunt frumoase, aranjate, ingrijite, sunt bune, simpatice, intelegatoare, dar in acelasi timp cu o stima de sine ridicata.Practic EA ESTE FEMEIA CARE IL FACE PE BARBAT SA VREA SA DEVINA MAI BUN PENTRU EA.
Aceasta femeie are pretentii mari...dar este cea mai indreptatita.
Evident ca vrea un barbat cu bani, pentru ca si ea castiga destul de mult.Si crede-ma, intr-o relatie in care femeia castiga mult mai mult decat barbatul de langa ea, respectivul tip se va simti demasculinizat.Practic nu va putea rezista langa ea.
Evident ca vrea ca barbatul de langa ea sa arate bine, sa fie sexy.Pentru ca si ea e frumoasa si sexy. Femeile ca ea isi daruiesc trupul pe mana expertilor.E cam greu sa cueresti o astfel de femeie daca tu ai o burta de gravida, mirosi a transpiratie sau nu ai grija cum te imbraci, cum te prezinti.
Aceasta fameie vrea ca barbatul de langa ea sa fie fericit, increzator si sa se bucure de viata.Atata timp cat ea este buna si fericita cu viata ei, se asteapta ca si barbatul de langa ea sa fie la fel.Asa cum ea este tandra cu el, se astepta ca si el sa intoarca favorul.

Multi critica aceasta femeie ca avand "pretentii prea mari" dar ea pretinde sa i se ofere ceea ce ofera si ea.
Este genul de femeie care nu va face compromisuri cu fericirea ei.Cand relatia nu o mai multumeste si ea simte ca nu se mai poate face nimic in legatura cu asta...iese din relatie ca mai apoi sa fie fericita.Este femeia care practic e fericita si singura, fara a fi intr-o relatie.
Doar barbatii puternici, charismatici, cu caracter, atragatori, stabili financiar, tandri, sexy si iubitori pot ramane langa ea.Restul...sa se multumeasca cu una din celelalte categorii.

Si ca sa-ti raspund la intrebare... datorita faptului ca vremurile s-au schimbat si acum majoritatea femeilor pot face ceea ce fac si barbatii... evident ca le-au crescut pretentiile.Nu se mai multumesc doar cu "baiatul bun, respectuo si muncitor". Se asteapta ca barbatul sa fie exact ca ele:independent, sexy, charismatic si iubitor.

| RAY explică (pentru anamary):

Te-am citit si mi-a placut raspunsul, sa nu te deranjez tu in ce categorie esti?

| anamary a răspuns (pentru RAY):

Sincer...inca nu ma pot cataloga in niciuna dar tind spre a treia evident.Nu m-am regasit niciodata in primele doua.

5 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Pretentiile nu sunt mari, dar sunt din ce in ce mai multi paraziti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. cred ca ele nu stiu ce pretentii vor sa aiba aia e partea proasta. incep multe cu "nici prea prea nici foarte foarte". pot respecta o fata care vrea doar sex mai mult decat una care se da mare sfanta dar habar nu are ce vrea de la un baiat si se joaca aiurea cu el. macar aia cu "doar sex" stie exact ce vrea si nu risti sa crezi altceva