| AnaMariaGeorgiana2014 a întrebat:

Cum credeti ca este mai bine in dragoste sa Alegeti pe cineva cu Mintea sau cu Inima?

17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa aleg pe cineva care nu m-ar alege pe mine.

| OnuOnulică a răspuns:

In general e mai bine cu inima dar multi o fac cu mintea...si de obicei se inseala happy

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru OnuOnulică):

De fapt cel mai bine e cu mintea, dar in general lumea alege cu inima. sa alegi cu inima inseamna ca deja te-ai indragostit de acea persoana, si ramane ca tu sa o convingi ca esti perfect pentru ea, dar tu nu ii vezi defectele, tu o vei perfecta pentru ca esti indragostit, nu mai bine iti alegi tu persoana asta cand esti lucid si obiectiv, si mai apoi sa te indragostesti de ea?

| SkyPilot a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nici alegerea cu mintea nu merge nemaipomenit. Am vazut si pe la altii ca au dat gres si mi-am luat-o si eu odata. Am fost suficient de bou sa ii spun eu primul ce vreau de la viata. Dupa care am auzit de la ea exact acelasi lucru reformulat si reimpachetat. Am crezut ca am gasit minunea lumii. Totul a fost super pana cand s-a mutat la mine. Si ca sa fiu bou pana la capat, o si credeam cand imi spunea ca are nevoie de mai mult timp. Am pierdut niste ani cu ea sad

| neutrino a răspuns:

Inima nu alege, ea stie sa iubeasca sau nu. Mintea in schimb nu iubeste! Cu ea judeci sau nu!

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru neutrino):

Te depaseseste subiectul asta, totul este metaforic, nu lua cuvant cu cuvant -_-

| SkyPilot a răspuns:

Depinde de om. Si de cel care alege, si de cel ales. Unii dintre noi pot sa aleaga cu mintea si sa isi alinieze si inima daca persoana aleasa este intr-adevar cea potrivita. Cred ca asa ar fi cel mai bine.

| sofisis a răspuns:

Daca alegi cu capul, nu mai e nicidecum vorba de iubire.
Daca alegi cu inima, capul oricum nu are ce cauta.
Cumva trebuie sa ajungi la performanta de a le avea pe amandoua in consens. Daca una din ele are vreo retinere, nu ai ce sa cauti cu persoana respectiva.
Dar mai tine cont de ceva : iubirea se sterge, se transforma in timp...si atunci raman doar lucrurile practice de luat in calcul. daca ai ales strict cu inima, s-ar putea ca dupa ce iubirea se domoleste sa iti dai palme singur/a.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, ajungi in stadiul cand regreti ca ai ales cu mintea deoarece nu vroiai sa regreti ca ai ales cu inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici nu trebuie sa alegi.Lasi sa apara acel cineva cand e momentul si locul. Nu e bine sa facem din dragoste ceva ce trebuie facut. Bineinteles ca inima va cere si va alege.Alegerea cu mintea duce la ce vezi cu guta la tv.

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Cea mai mare greseala mi se pare sa alegi doar cu una dintre cele 2.

| TPUuser199 a răspuns:

Materialul se duce, dragostea niciodata. Deci cred ca e mai ok sa alegi cu inima... Aici depinde de fiecare persoana, si de interesul pe care il are. Intelegi tu. happy

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Inima e o pompa bilogica -_- Dar acum serios iubirea adevarata nu tine mai mult de 2 -3 saptamani intr-o relatie.Cautati si voi oameni care va impartasesc pasiunile si puctele de vedere sau macar cineva mai deschis la minte

| MegamortX a răspuns:

Dacă e să te iei după instinct și după ce simți, ce faci când se consumă "iubirea"? Trebuie să și judeci puțin situația, să fie un echilibru.

| Lullu21 a răspuns:

Salut. MAjoritatea oamenilor vor spune că desigur cu minte, nu poți alege unul de Doamne ferește, dar toți aleg cu inima. big grin

| AndreiGSQ a răspuns:

Tehnic vorbind, ori ce ai alege sa stii ca a fost rezultatul mintii tale.
Inima nu poate face o alegere, rolul ei este sa pompeze sangele, in schimb mintea poate face o alegere bazandu-se pe diferite grupe de trasaturi si/sau factori.

De multe ori cand regreti o alegere facuta in viata sentimentala, tinzi sa dai vina pe minte pentru ca nu ti-ai urmat "inima", insa in realitate tot ceea ce ai facut a fost sa compari calitatile si defectele unei persoane intr-un mod diferit, in lipsa experientei.