| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa faci sa uiti persoana pe care o iubesti cel mai mult?

Răspuns Câştigător
| mariazet45 a răspuns:

Timpu rezolva totu, daca e neaparat nevoie sa uiti nu ai ce face, viata merge inainte si s-ar putea sa gasesti pe altcineva care sa te merite. Nu exista reguli pentru nimeni toata lumea a trait macar o data in viata asa ceva. Se va rezolva si daca ne spui si ce s-a intamplat poate te ajutam cu niste sfaturi. Am devenit experti cu TPU. Bafta

146 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pfu si ew is cu o fata de un an si 2 lunii si nu stiu au fost ceva certuri intre noi si mi-a zis niste vb care nu credeam ca o sa poata sa mi le dea din moment ce ea imi zicea ca cica ma iubeste... si sa trecem peste astea acum ne-am imp dar nu stiu nu mai pot avea incredere in ea si o privesc total diferit... ce ziceti mai are rost sa ne mintim? ast rasp

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E FOARTE GREU SA UITI PERSOANA IUBITA...DOAR TIMPUL REZOLVA TOTUL, eu iubesc ff mult de un an si 7luni si m-am casatorita cu el de o luna jum si de mult nu mai e ca la inceput, spune mereu ca el ma iubeste mult dar nu ma face sa ma simt iubita, in sensul ca nu ma saruta si nu ma ia in brate ca sa ma alintee tot mai distant si pe mine lucrul asta ma face mereu sa fiu nervoasa si sa ma cert cu el, nu ii place cand ii vorbesc si ma ia la misto cand nu are chef de vorba, eu as vrea sa se schimbe ca il iubesc mai mult ca viata mea si nu as vrea sa aleg sa ne despartim cu el doar ca nu vrea sa se schimbe si sa nu mai vb urat, mi-am imaginat tot viitorul cu el si nu il doresc fara el, cum sa fac sa nu mai fie asa?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hai sa va zic eu ceva...in viata poti controla orice doar sentimentele nu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

A uita este imposibil, daca ai iubit cu adevarat aceea persoana este imposibil sa o dai uitarii... si eu sunt acum in asa situatie. nu mai vreau sa vad pe nimeni, am aruncat telefonul peste geam, nu mai stiu ce sa fac ca sa nu ma gindesc la el...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu o poti uita niciodata, daca chiar ai iubit-o

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primul lucru care trebuie sa-l faci e sa povestesti cuiva in care ai incredere apoi arunca tot ce iti aminteste de acea persoana apoi incearca sa te distrezi cu prieteni poate asa va functiona

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si chiar daca ai vrea sa nu il mai vezi un timp si sa-l ignori dupa ce il vezi tot o sa te doara.Asa ca cel mai bine ar fi sa accepti situatia si sa mergi pe un alt drum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te mai gandi la ai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E cam greu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este foarte greu. Nu ati mai gasesti locul simti ca nu mai ai pentru ce trai. Eu m-am agatat de o alta persoana dar nu este la fel.Nu poti uita daca iubesti cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti sa uiti o persoana pe care o iubesti mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te impui sa-l uiți... da e dureros, dar mai ales cand il vezi cu alta, cand te priveste in oki si iti spune ca o iubeste pe ea si ca totul era sa fie bine dac tu odata nu faceai nu stiu ce fel de prostie... etc. povesti cu zmeu. Baietii mereu cauta sa te faca sa te simti vinovata, cu scopul de la urmatoarea lor dorinta sa te poata avea. Concluzia este ca trebuie sa fim mandre sa ne putem comportam demn si sa nu ne lasam batute, pina la urma daca asta a fost o iubire adevarata si reciproca ea va reveni la normal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timpul, timpul, toata lumea vorbeste despre timp... dar prezentul si trecutul si amintiriile sunt cele care nu te lasa sa te gandesti ca timpul le "vindeca"pe toate pentru.ca cateodata in viata timpul te face doar sa uiti pentru.cateva ore, sec, ziel, luni, ani. Dar cateodata nu vindeca, asa ca singura solutie ramane accea de a plange pentru.ati alina sufletul cat de cat. Ce nu inteleg si nu cred ca am sa inteleg niciodata este de ce DUMNEZEU, permite ca doaua inimii ce sau, se iubesc sa se desparta. pentru.ca intr-un final a iubi este CEL MAI FRUMOS LUCRU SI CEL CARE ITI TREZESTE IN TINE TOT CE CREDEAI CA NU AI TOT CE CREDEAI CA NU POTI SIMTI as vrea sa inteleg dar nu cred ca am sa pot vreodata sa inteleg chiar daca ar fi o explicatie gen"mai bine mai devreme decat mai tarziu"nu am sa inteleg de ce DUMNEZEU, permite acest lucru!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti uita vreodata o persoana pe care o iubesti cu adevarat. iubirea aceea nu va muri decta odta cu tine, din pacate sau din fericire. ce e cu adevarat trist e sa iubesti pe cineva si sa nu ii poti spune sau arata prea des asta pentru ca se sperie si fuge. o persona iubita ar trebui sa se simta norocoasa, nu sa se sperie ca vde prea multa iubire din partea celuilalt.nu vreau sa mai iubesc vreodata. vreau sa imi inghete sufletul. oare sa iubesti cu adevarat inseamna in mod obligatoriu si sa suferi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Greu greu, orice vezi, orice auzi, tot ce gandesti, toate se duc la el, simti ca inebunesti, te gandesti ca o sa-l vezi cu alta fata si nu ai sa faci fata.nu sta singura, stai cu prietenii, cu prietenele.incearca sa nu te gandesti prea mult la el.incearca sa-ti ocupi timpul.nu te inchide in tine.gandeste-te ca nu merita... o vreme ai sa suferi foarte mult, dar cu ajutorul lui Dumnezeu poate ai sa-l uiti...mult noroc.sa fi fericita

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am aut un prieten la care tineam emorm de mult, am stat impreuna 3 saptamani.nu`i o perioada foarte lunga... dar am pus suflet.si acum nu stiu ce sa fac, as vra sa ma impac cu el. da nu siu cum sa facsad... ajutati-ma va rog cu niste sfaturi. mutumesc:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trec intr-o periodata f proasta, iubesc pe cineva dar ne-am despartit...motivul.e de 5 ani cu mine dar mai avea o relatie in paralel cu o alta fata de 3 ani, tocmai am aflat asta, chiar de la ea aman2 suntem intr-o situatie aiurea. ce as putea sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca voi stiti cum poti uita pe cineva m-ati ajunta maxim...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Intrebarea asta mi`o pun si eu in fiecare zi si nu stiu ce rasp sa`mi dau.nu mai suport trebuie sa fac ceva sa-l uit ca nu mai suport il iubesc e potin spus il ador mai mult ca viata mea.este a fost si mereu va fi singura si unica mea iubire.chiar nu stiu ce sa mai fac. aproape in fiecare zi il vad si nu suport eu vreau sa-l uit si el tot timpu ma cauta si intreaba de mine si eu lui i-am sp ca nul iubesc ca daca ii spun nu o sa se schimbe cu nimic asa ca continui sa ma prefac ca nul iubesc dar ma doare asa mult cand ii sp ca nu-l iubesc.cnd se vede dopa fata mea ca il iubesc si tot timpu ma dreanjeaza sa ii recunosc ca il iubesc si eu o tin pe a mea ca nu-l besc.si mai imi spune ca at cand il vad sa ii evit privirea dar el tot timpu se uita la mne.nu stiu ce sa mai fac amvrut de atatea ori sa imi tai venele dar stiu ca nu merita.si vreau sa-l uit ajutati-ma va rog ca nu mai suportcryingcryingcryingcryingsimt ca mor...

| AndreeaIonela29 a răspuns:

Cum să vă explic eu. Eu am stat cu o persoană timp de 3 ani, ne mergea foarte bine până când a apărut o nouă fată în liceu. El s-a îndrăgostit de tipa aceea, m-am și luat de ea, dar cu lucrul ăsta l-am cam,, provocat " pe el și a zis că mă duce la poliție. Bineîn
eles asta e o formă de șantaj și nu i se potrivește, boii rămân boi. I-am șters nr de telefon, și adresa de mail, nu mai suportam chestiile astea, își bătea joc de mine practic. Iar astăzi că am mai crescut îmi vine mie,, ce faci dragă ", și i-am zis,, gândește-te că atunci când îți bați joc de o persoană doare, poate tu ai râs, dar inima persoanei care a iubit plânge ". Sper să este bine să te ocupi cu altceva, distrează-te prietenia este mai de preț decât iubirea machistă și egoistă. love struck Vă pup!

| DaniliucC a răspuns:

1. Evită toate aspectele legate de acea persoană
2. Evită videoclipurile și muzica romantică
3. Întâlnește-te cu persoane noi
4. Evită să fii rănit/ă
5. Nu te mai gândi la acea persoană
Mai multe am găsit aici : https://loveisaname.com/cum-sa-uiti-persoana-pe-care-o-iubesti/

| oana_4548 a răspuns:

Timpul va rezolva totul...Incearca sa nu te mai gandesti tot timpul la el

| Loredanna_6778 a răspuns:

Buna!
Am sa incep sa va povestec totul, dar nu si detalii nesemnificative, pentru a nu deveni plictisitoarelaughing
Acum 3 ani am fost impreuna cu un baiat pentru 8 luni, el tinea foarte mult la mine, iar eu eram indiferanta si ma comportam arogant cu el. Dupa cele 8 luni ne-am despartit, dar suntem si acum colegi de clasa. Datorita acelor 8 luni in care eu "mi-am batut joc de el", s-a reprofilat, a devenit homesexual.Acum tin enorm la el. El spune tuturor ca sunt prietena lui pentru a acoperi faptul ca nu ii plac fetele, ba mai mult, il iubeste pe un baiat din scoala, desi tipul e "normal". Acum doua zile mi-a propus sa ne incepem viata sexuala, insa el recunoaste ca nu tine deloc la mine.De ce imi cere asta daca nu ii plac fetele? Cum pot sa fac sa nu mai tin la el?

| alex_5055 a răspuns:

Depinde si de varsta daca esti la o varsta matura incearca sa-ti refaci viata, dar daca esti adolescenta gasesteti alta/altu, dar daca tea inselat pltestei cu aceiasi moneda comminate cu prietenul/prietena lui nu o sai comvie asta sper ca ti-am fost de ajutor.

| CArolina_6388 a răspuns:

Oricit ai incerca sa uiti nu vei uita total, acum sunt intr-o situatie asemanatoare cu ata, acum zimbesc.peste o minnuta pling, fiindca imi aduc aminte de el... e foarte greu, cind iubesti totul fara persoana iubita pare cu un non sens, nu am chef de nimic, insa realizez ca a mnevoie inca de putin timp ca sa ma restabiles nu sa uit.fiindca cei ce spun ca au uitat, mint, ei conformeaa cu gindul, se obisnuiesc cu ideaa asta, si nicidecum nu uita. sunt sigura ca totul va fi ok, important e sa nu te prefaci, daca tie rau, gaseste un loc si plingi, fiindca odata cu lacrimile se va scurge si durerea, bafta tie.si mie.si tuturor celor ce sufera din iubire

| CArolina_6388 a răspuns:

Aa inca ceva interesant, incearca s aurmezi pasii, eu primii trei i-am facut deja.nafta big grin
Da-l jos de pe piedestal
In primul rand, nu il mai idolatriza. Da-l jos de pe piedestalul pe care i l-ai creat in timpul relatiei voastre de dragoste. Nu mai este nevoie sa il tratezi altfel decat ca pe oricare dintre amicii tai; este foarte greu, cu toate stim asta, dar incearca sa il privesti ca pe o persoana oarecare, cel putin pana te acomodezi cu ideea de despartire.

Daca te-ai hotarat sa nu mai speri ca va veti impaca, in mod sigur nu vei mai depinde de el, din punct de vedere emotional; te vei simti mult mai libera si plina de speranta ca vei gasi persoana potrivita.
Nu il mai contacta
Dupa ce relatia dintre voi a luat sfarsit, rupe legatura cu el, cel putin pentru moment, pentru a-ti face ordine in ganduri. Incearca sa nu ii raspunzi la email-uri sau telefoane – pentru a nu accentua durerea provocata de despartire.
Scrie-ti toate sentimentele negative pe hartie
In loc sa planuiesti o razbunare, pe care mai tarziu sa o regreti, iti poti asterne pe o hartie toate sentimentele negative si sa descrii durerea pe care o simti. Nu este o scrisoare pentru fostul iubit! Acest lucru te va ajuta sa te descarci de energiile negative – este ca si cum ai spune cuiva ceea ce simti.

Dupa ce ti-ai descris trairile, poti arunca sau arde acea hartie. In acest mod, vei elimina si riscul ca fostul tau iubit sa arate scrisoarea prietenilor sau, mai rau, viitoarei iubite. Nu poti sti niciodata.
Evita intalnirile cu prietenii lui
Evita, pe cat posibil, sa frecventezi aceleasi locuri pe care le frecventeaza prietenii lui sau sa te intalnesti cu acestia. Iti vor aduce aminte de fostul iubit si iti vei crea o stare de disconfort. Poti petrece timpul liber in alte locuri si fa-ti alti prieteni. Incearca ceva nou, cel putin pentru un timp, pana ce ranile sufletului se vor vindeca.

Incearca un week-end la mare sau la munte impreuna cu prietenele tale, o vizita la parinti – aceste lucruri iti pot atenua suferinta si te pot ajuta sa vezi si partea plina a paharului.
Debaraseaza-te de lucrurile care iti amintesc de el
Aceasta tehnica te va ajuta sa treci mai usor peste momentul despartirii. Este clar ca nu poti sterge cu buretele tot ce a fost intre voi. Au fost si momente extraordinar de frumoase, dar durerea despartirii te poate face sa nu vezi decat partea urata a lucrurilor.

Pentru a trece mai usor peste despartire, poti renunta la lucrurile care iti amintesc de el: cadouri, lucrurile lui care au ramas la tine etc.

Eu, de exemplu, dupa ce m-am despartit de o persoana draga, dupa o relatie de doi ani, m-am hotarat sa renunt la orice contact si orice lucru care imi amintea de ea. L-am sters din lista de messenger, din agenda telefonului, am renuntat definitiv la toate mail-urile primite de la el, am aruncat toate lucrurile care ii apartineau (chiar si cadourile).

M-a ajutat foarte mult aceasta "terapie", cel putin pe moment. Este drept ca dupa alti doi ani de la despartirea noastra am inceput sa vorbim, dar inca nu l-am adaugat in lista mea de messenger. De ce? Asa am considerat ca este mai bine.

Este greu sa te impiedici prin casa de lucrurile care iti amintesc de fostul iubit. Amintirile frumoase sau sentimetele de ura pot aparea inevitabil. Daca nu doresti sa arunci aceste "amintiri", le poti pune intr-o cutie ferita de ochii tai.

Un alt lucru important: nu incerca sa iti recuperezi lucrurile. Ma refer aici la haine, CD-uri etc. Gandeste-te: merita sa iti accentuezi durerea intalnindu-te cu el? Sunt doar niste lucruri… si, in plus, ai si tu demnitatea ta.
Profita de libertate!
Acum ca te-ai despartit de iubitul tau, exista o sumedenie de lucruri pe care le poti face! Poti profita din plin de aceasta perioada pentru a face tot ceea ce "jumatatea ta" nu agrea. Du-te la teatru, opera, shopping etc. Acum poti sa faci tot ce iti doresti! Poti sa iei si lectii de echitatie sau inot. Incearca orice te ajuta sa scapi de stres si de sentimentele de ura si tristete.
Aminteste-ti de momentele mai putin placute din relatia voastra
Dupa ce ai incheiat o relatie de dragoste, este aproape imposibil sa nu devii nostalgica si sa te gandesti la momentele placute din relatie. Poti inlocui aceste amintiri placute cu cele mai putin placute.

Aminteste-ti cand a zis ca el nu isi doreste sa se casatoreasca prea curand sau cand l-ai asteptat cu cina pregatita ore in sir pentru ca el era prea "ocupat" la bere cu amicii… Chestii care te-au suparat la acel moment si care, de ce nu, te supara si acum! Si deci, pentru ce l-ai mai dori inapoi? Tu meriti ceva mai bun!

| memyselfandi a răspuns:

Incercand sa te gandesti ca daca o iubesti cel mai mult, totodata ii doresti fericirea. daca o iubesti cu adevarat te vei bucura daca ea/el reuseste sa atinga dragostea adevarata, chiar daca nu cu tine. nu e necesar sa o uiti... trebuie doar sa te gandesti ca daca nu a fost sa fiti impreuna inseamna ca nu a fost sa fie

| bebelu a răspuns:

Toata treaba asta cu iubirea... e foarte naspa daca ajungi sa iubesti pe cineva cu adevarat si dupa aia.sa vezi k numai vrea sa auda de tine...mai bine nu te implici prea mult...nu pui prea mult suflet... k dupa o sa regreti... foarte foarte mult... o stiu din propia experienta... un sfat care mi lar fi trebuit sa mi-l fi dat cineva mai demult ar fi sa nu implic prea mult...sau daca chiar iubiti cu adevarat,,,, faceti tot posibilu...sa nu pierdeti persoana de langa voi... orice ati face.credeti-ma ca se merita orice.

| cardeala89 a răspuns:

Poi e simplu.eu cred ca am destula experienta pentru ca mie intotdeauna mi-a placut sa iubesc femeia, nu doar 1 ci pe toate.si eu am iubit si am pierdut din cauza mea,apoi iar am iubit, iar am pierdut, tot din cauza mea.persoana care e mai indiferenta cu tine(fie urata, fie frumoasa), dupa aceea o sa alergi.gandeste-te doar ca daca ea nu-i multumita de tine atunci cauti alta persoana, si tot asa.Merci pe premiza ca tie ti se cuvine totul(chiar daca de multe ori nu-i asa big grin) dar, macar te va ajuta sa treci mai usor peste o despartire...si app cand iubesti creierul incepe sa secrete dopamina, o substanta care face corpul sa devina dependent de ea, de aceea cand te desp de cineva simti k te arde pe interior.asa ca daca vrei sa ramai un dependent, fi mereu indragostit de cate o fata.simti ca nu vrei alta,i-ao de nevasta/sot tongue. iubirea este de fapt o nebunie temporara... obisnuinta sa demonstrat ca este mai puternica decat iubirea,de aceea cand iubesc ma pot desp foarte usor pentru ca ma dezobisnuiesc de acelasi lucru.cei drept,eu ma si plictisesc repede de orice, asa ca mereu caut ceva nouwinking PACE, sper ca te-am ajutattongue

| annnnnnnaa a răspuns:

Sa povestesc. pai nu am ce sa povestesc. Doar sa spun ca last day tocmai s-a terminat o prietenie incredibila. o prietenie de nedescris. S-a terminat la fel de repede cum a inceput si acum sim o durere sfasietoare ce simt ca ma roade pe dinauntru. It's like a broken mirror... It's better to throw it than try to fix it. Dar nu pot! Nu pot s-o uit cand am atata nevoie de ea... Orice as face, oriunde merg o port in gand involuntar. inchid ochii, si o vad pe ea. Incerc sa adorm si-mi amintesc cand am dormit impreuna si cat am ras. NU MAI POT! as vrea sa sterg pozele si toate celelalte. Sa arunc trandafirul pe care l-am gasit impreuna intr-o zi de mai. sa dau totul uitarii! Insa NU POT. nu ma lasa inima sau ceva in mine. acel ceva ce striga dupa ea.