| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Cum sa faci sa uiti persoana pe care o iubesti cel mai mult?

16 răspunsuri:
| 1libercugetator1 a răspuns:

Ce creaza placere creaza dependenta si iubirea la fel, greu cu timul il vei uita, fa sport, citeste, ocupati timpul cu ceva mereu, nu te minti ca nu il iubesti, de tot nu il vei uita si doar iubirea ce va legat

| PangeeaRogvaiv explică (pentru 1libercugetator1):

Nu stiu ce sa zic. De 6 ani jumatate ma chinui sa-l uit. Am constatat acum 2 ani ca nici el nu ma uitase pe mine, cu toate ca nu vorbisem si nu ne vazusem timp de 4 ani de zile, pentru ca el a ales sa plece din tara. Dupa acesti 4 ani, i-am trimis eu o cerere de adaugare pe id-ul lui si un mesaj cumele meu prescurtat si un emoticon kiss El nu stia ce id am eu pentru ca pe vremea cand vorbeam, eu nu aveam id de mess. Am ramas surprinsa cand mi-a dat add din prima si mi-a raspuns si la mesaj, in conditiile in care stiam ca este genul care daca nu cunoaste un id nu da accept. Oare de ce nu m-a uitat in 4 ani de zile? eu credeam ca nu semnific nimic pentru el, fiindca niciodata nu mi-a dat de inteles ca ar simti ceva si el, din contra nu mi-a facut complimente, nu mi-a zis ca arat bine sau cum zic baietii ca as fi sexy, nu m-a vazut frumoasa niciodata, insa mi-a zis ca sunt un om deosebit, am un caracter aparte, sunt o fire puternica si suntem pe aceeasi lungime de unda. Ce pot sa inteleg din toate astea?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Ceva simnti daca ai iubit vreodata o persoana,imagineazati ca iubirea e o clepsidra in timp scade dar ceva tot ramane mai ales ca iubirea e chimie la nivel inalt, nici eu nu am uitat-o pe prima mea iubita, crezi ca daca mas intarni cu ea nu as simnti ceva pentru ea?

e posibil ca tu sa nu vrei sa-l uiti, de ce nu incerci o relatie, ai incercat?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru 1libercugetator1):

Am incercat, dar nu am reusit.
Nu stiu insa daca si la el se manifesta acelasi lucru ca si la mine?
Noi am fost colegi de facultate, de grupa chiar, in primul an de facultate. Fiind mereu impreuna la cursuri, seminarii, colocvii, examene, eu am inceput sa-l plac. Am avut curajul si i-am spus asta in final, dar era prea tarziu, pentru ca doua zile mai tarziu urma sa plece din tara.Anii au trecut, eu l-am cautat, mi-a raspuns, mi-a demonstart ca nu ma uitase, ciudat pentru ca pe celelalte colege a trebuit sa i le descriu pe fiecare in parte ca sa-si aminteasca de ele. Mi-a trimis pe mess muzica, filme, ce stia ca imi place. Am ramas uimita cand am vazut ca mai stia si data si locul nasterii mele, dupa 4 ani nu le uitase. Nu-mi explic de ce nu a uitat daca eu pentru nu am fost decat o simpla colega de facultate. Asa parea ca eram. Sau poate nu am inteles eu prea multe?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

De ce nu-i spui ca simnti in continuare ceva pentru el?

posibil ca si el sa simnte dar poate crede ca l-ai uitat

| PangeeaRogvaiv explică (pentru 1libercugetator1):

SIncer, acum imi este frica sa o mai fac inca odata dupa atatia ani. Vb pe mess, pe facebook, comunicam, dar acum nu mai am curaj. Intr-o discutie pe mess, intr-o noapte, mi-a spus la un moment dat urmatoarele: " noi avem mai multe de vorbit, suntem pe aceeasi lungime de unda, somn usor si ce visezi sa strangi in brate" la care eu i-am raspuns' depinde ce visez", raspunsul lui fiind "ceva placut". Atunci eu l-am intrebat "ce fac daca din intamplare te visez pe tine?", raspunsul lui fiind "ce-ti spune inima". Ma gandesc in fiecare zi la discutia asta si nu inteleg ce a vrut sa-mi transmita de fapt prin aceste randuri? E ceva sau doar impreia mea?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Te cred si mie mi frica de iubire, suferinta, in vara asta am cunoscut o fata din pacate mi-am batut joc de ea apoi am suferit apoi mi-am dat seama ca o fac sa sufere mereu si ne-am despartit de tot, eu cred ca ori a glumit cu tine ori simnte ceva pentru tine, el tot in strainatate e?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Sambata am vorbit cu ea am intrebat-o multe, apoi i-am dat ignor credeam ca nu imi va trimite mesaj, ce crezi mia pe mes, sti care e faza stiu cum e sa suferi nu vreau sa sufere cineva din cauza mea

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Te plictisesc?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru 1libercugetator1):

Nu cred ca avea vreun rost sa glumeasca dupa 5 ani cand nu ne vazusem deloc si nu vorbisem, mai ales ca era o discutie libera, mi-a spus toate astea printre alte lucruri, nu parea a fi ceva programat dinainte. Da, tot in strainatate este, a fost in tara acum 3 ani. Mi-a zis ca atunci cand va veni imi va spune.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru 1libercugetator1):

Nu ma plictisesti, dar am avut o mica problema cu semnalul la internet. Iti multumesc pentru tot si putem vorbi oricand.

Răspuns utilizator avertizat
| llust a răspuns:

Nu poti pocnind din degete. Exista mai multe metode... de ex. iti poti gasi o activitate, sau ceva, ce te face sa uiti de tot si toate. Iti gasesti pe altcineva dar risti sa fi dezamagit iar. Iti gasesti un amic/a cu care poti sa te distrezi, si care te face sa uiti ca suferi...

| CristinaTaranu a răspuns:

Lasi timpul sa-si faca meseria.Pana atunci iti ocupi mintea cu tot felul de activitati.
Asta nu-i o boala fizica, in care iei tratament si trece (sau nu).
De asta "bolile" psihice sunt cele mai grele, nu prea ai ce le face.Lasi timpul sa se scurga...trebuie sa ti spui ca o sa treaca si ai sa vezi ca la un momendat chiar o sa treaca.
Nu-ti plange de mila si nu te victimiza.Prin asta trecem toti...gandeste-te ca in timp ce tu suferi, incercand sa uiti...alte milioane de oameni au aceiasi problema ca tine.
NU esti singura...si cauta ti un prieten careia sa te descarci. Ajuta mult.

| air a răspuns:

Bunalaughingnu cred ca exista o tehnica anume pentru a uita o anumita persoana, o sa iti treaca, incearca sa te concentrezi si sa ai cat mai multe activitati, care sa nu te lege de persoana pe care vrei sa o uitihappy

| DelilahS a răspuns:

Iti gasesti alte activitati care sa iti distraga atentia de la el/ea big grin cel mai ok iesitul cat mai mult cu prietenii ma refer atat baieti cat si fete pentru a va distra si implicatul in proiecte