Cum sa ma comport la prima intalnire?

Primele impresii sunt foarte importante, mai ales la intalniri. Daca totul merge asa cum trebuie, prima intalnire va duce catre a doua intalnire si tot asa.
Deci, daca vrei sa faci o impresie buna, trebuie sa te pui la punct la capitolul maniere. Iata cum:

Pasul 1

Fii punctual(-a). Impresioneaza persoana cu care ai intalnirea prin punctualitate. Daca intarzii, vei ajunge agitat(-a) la locul intalnirii iar persoana care te asteapta va fi enervata si nervoasa.

Pasul 2
Gandeste-te la ce fel de haine sunt potrivite pentru locul sau evenimentul unde va duceti. Daca este o petrecere, un bal, o iesire in oras - la restaurant sau la film, trebuie sa te imbraci in acord cu locul in care te duci. Este important sa se vada ca te-ai straduit sa te imbraci cu ceva special pentru acea intalnire (fireste, fara sa exagerezi), ca nu ai aruncat la niste haine pe tine la intamplare, ca si cum nu i-ai da importanta.

Pasul 3
Pune intrebari. Toata lumea vrea sa afle tot ce se poate inca de la prima intalnire, dar este bine sa eviti intrebarile care il pun intr-o situatie jenanta pe cel/cea cu care esti. Trebuie sa arati ca esti interesat(-a) cu adevarat de persoana cu care vorbesti si sa intretii dialogul. Nu te lauda si nu acapara discutia, fa-l pe cel de langa tine sa se simta bine.

Pasul 4

Asculta. O dovada de politete si de buna crestere este sa-ti asculti partenerul de intalnire si sa te uiti in ochii acestuia in timp ce vorbeste, ca sa-i acorzi atentie si sa-ti arati interesul pentru ceea ce spune. Daca esti distras si te uiti in alta parte, persoana care vorbeste se va simti insultata si intalnirea va fi un esec.

Pasul 5
Pastreaza conversatia vie si antrenanta. Nu trebuie sa fi negetivist(-a) sau plictisit(-a). Cu o astfel de atitudine, persoana cu care te intalnesti se va speria de modalitatea negativa de a privi lucrurile si se va simti respins(-a).

Pasul 6
Vorbeste cu persoana cu care te-ai intalnit dupa ce s-a terminat intalnirea si cere-i parerea. Intalnirea nu se termina automat dupa ce el o lasa pe ea acasa, stabileste o a doua intalnire, daca este cazul. Chiar daca intalnirea a fost un esec, nu se stie niciodata, poate va imprieteniti si deveniti amici.

Sfaturi:

  • Prima intalnire ar trebui planificata intr-un loc public.
  • In cazul in care nu sunteti deja prieteni, prima intalnire il poate stanjeni pe cel cu care iesi pentru ca nu va cunoasteti. Un restaurant sau un cinematograf va permite sa fiti inconjurati de oameni si sa va simtiti mai in largul vostru.
  • Intr-un grup, fa cunostinta persoanei cu care ai intalnirea cu toti ceilalti si include-o in mod activ in conversatie.

16 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Foare bune sfaturile happy
Prima intalnire este cea mai importantawinking

| Silvia a răspuns:

Destul de bune sfaturile, dar nu prea se mai poarta asalaughing)
Acum se intreaba "ce faci papusa nu imi dai si mie nr tau de telefon?" laughing)

| alexdop21 a răspuns:

Prima intalnirea este si cea mai importanta, chiar saptamana trecuta am fost la o prima intalnire, dar in week-end am sunat-o si ia-m spus ca nu merge, dar in fine, am fost la paintball, eu cu niste prieteni de-ai mei, ea cu niste prietene de-ale sale, ne-am batut pe acolo, le-am lasat sa castige bineinteles, apoi am fost la mall unde am mancat ceva si daca tot am ajuns acolo am fost si la film! Cam asta a fost prima intalnire

| alexutzu00791 a răspuns:

Papusa hai sa facem sex pe plajasmug, adica pe dupa blocuri langa lacul Cacana

| yoyo_4559 a răspuns:

Eu zic sa te comporti cat mai firesc, natural.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naturel suta la suta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La o intalnire trebuie sa fii tu insuti.nu cine pretinzi k esti.Chear daca unii baieti nu mai folosesc aceste sfaturi...sunt destul de bune...important e sa se simta in largul lor nu stanjeniti de situatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si sarutul cand vine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am14 ani si pretena mea are 13 si avem o intalnire dar nu stiu unde sa o duk?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maine o sa am o intalnire nu cunosc baiatul decat de pe mess mi-a dat web dar sunt foarte curioasa, el esti foarte dragut, si imi place foarte mult sper sa fie bine pentru ca baiatul asta chiar imi place :X:X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am fost la multe intalniri si e greu cand nu te simti atras de persoana respectiva, de exemplu cand el incerca sa ma sarute si eu nu puteam deloc sa ma apropii de el, cu mai multi baieti mi s-o intamplat asa si ma intrebam ce e in neregula cu mine? dar de fapt e nepotrivire de caracter, si acum am intalnit baieti cu care ma inteleg si ma potrivesc fff bine din tpdv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam la ce varsta vin saruturile mai dese? in jur de 12 ani sau mai mlt sau cand?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa stiu daca am blugi si o bluzita e bine

| w1zz a răspuns:

UUU iti zic eu una buna hei draguta vrei sa mergem la un film

| obama a răspuns:

May.eu am 13 ani...si am mai avut prietene. dar pana in 14 ani... acum urmeaza sa ma intalnesc cu o fata de 16 ani.chiar nu stiu ce inpresie sa las.neam mai intalnit dar.chiar nu stiu ce sa fac.laughing)

| obama a răspuns:

Destul de bune raspunsurilebig grin