| Gaby212 a întrebat:

Cum uit o persoana la care am tinut foarte mult?

16 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Dacă este vorba de un parneter îl poți înlocui. Dacă e vorba de rude, trece cu timpul.

| Violleta2022 a răspuns:

Focusandu-te pe altceva, cu care sa-ti tii mintea ocupata.

| Emilian65 a răspuns:

Nu te mai gandesti la ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa exact opusul la ce a zic AnaBela777 si o sa treci peste.
Nu fugi de ce simti ci acceptã!
Sau s-o scoti complet din viata ta. Cu atât o sa-ti fie mai greu sa uiti, cu cât te impotrivesti.

| Gaby212 explică (pentru anonim_4396):

Nu prea poti uita asa de usor un om care ti-a fost candva cel mai bun prieten...Cu atat mai mult cu cat esti indragostit.

| lilith16 a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. De 2 ori, prima data am uitat de acea persoană inlocuindu-o si acum am ajuns sa trebuiasca sa o uit si pe asta, cum am facut-o? Simplu : i-am şters numărul de tel, pozele si l-am blocat pe toate reţelele de socializare. Dupa ceva timp o sa te simti mai bine dar tot o sa te mai gândeşti la el, dar nu sa iti pese, o sa ai sentimentul ala de ura si cand te gandesti la el iti zici ca nu ul suporţi, crede-ma ai nevoie de rabdare si o sa mearga

| Gaby212 explică (pentru lilith16):

Multumesc!
P.S. E o "ea" laughing

| lilith16 a răspuns (pentru Gaby212):

Eh se poate aplica si la fetehappy

| Gaby212 explică (pentru lilith16):

Faza e ca suntem colegi la facultate, in aceeasi grupa sad

| lilith16 a răspuns (pentru Gaby212):

Hmmm aici mai complicat dar cel mai bine e ca mereu sa iti gasesti ocupaţie, o ignori fara mila nici sa nu te uiti la ea, si daca cumva se uita la tine sau te striga o ignori si se va simţi naspa, crede-ma asa am facut si eu cu un coleg si mi-a cerut scuze prin mesaje si faze de genurolling on the floor

| Gaby212 explică (pentru lilith16):

Nu vreau sa o fac sa se simta prost sau ceva de genul, vreau doar sa o uit.Asta pentru ca inca o mai iubesc si nu vreau sa o afecteze pe ea, ci pur si simplu sa o uit.

| Anabela777 a răspuns:

E greu. Dar timpul le vindeca pe toate. Iti recomand sa o scoti complet din viata ta. Sterge-i numarul de telefon, arunca fiecare lucru ce ti l-a dat, nu frecventa locurile unde mergeati de obicei sa stati impreuna, petreceti timpul cu alte persoane, evita cu cat mai mult cu putinta s-o aduci in discutii, de o vezi pe strada uita-te la ea ca la un strain ce-l vezi de la etajul 10, de te baga in seama raspunde-i mereu scurt si sec, prefa-te ca nu-ti pasa iar la un moment dat chiar n-o sa-ti mai pese. Ajuta si daca iti aduci aminte de toate momentele in care nu a avut dreptate, sau de momentele in care a dat dovada de prostie si razi, da-ti seama ca n-ai pierdut cine stie ce. Dupa ce persoana aceea o sa-ti devina indiferenta o vei si uita. Mai poti incerca lucruri noi, ocupa-ti timpul cu o gramada de lucruri, fiind tot timpul ocupat nu vei mai avea cand sa te gandesti la acea persoana. Succes.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Anabela777):

Anabela777 : un raspuns de 10+

| Gaby212 explică (pentru Anabela777):

Ar fi amuzant sa iti spun ca eu nu am prea primit cadouri de la ea, dar dansa are o gramada de lucruri primite cadou de la mine laughing

In al doilea rand, locurile pe care le frecventam impreuna sunt esentiale pentru mine.Asta ar insemna sa imi fac cumparaturile din alta parte, sa ma transfer la alta facultate(pentru ca, ghinion, suntem colegi) etc.

| Anabela777 a răspuns (pentru Gaby212):

Wow. Nu-mi vine sa cred in ce situatie asemanatoare esti cu cea in care am fost eu. Ok, deci te asigur ca tot o sa-ti treaca chiar daca continui sa frecventezi acele locuri si chiar daca decizi sa nu arunci nimic din ce ti-a dat. Si ce daca acum ea are o gramada de lucruri de la tine? O sa i le ceri inapoi? Daca si ea vrea sa te uite pe tine probabil le-ar arunca, nu prea vad cu ce te încurcă in viata gandul ca si ea are ceva de la tine. Da, acum consideri ca ai aruncat o gramada de bani pe fereastra, dar asta e. Asa cum am mai zis, asa ceva nu se uita batand din palme, pot trece ani, dar ce e important este ca la un moment dat uiti.

| AnnaCarrina a răspuns:

Incerci sa-ti ocupi timpul cu diferite lucruri care sa nu-ti permita sa ti cauti prin sentimente.