| Elena_Maria_Dragan_1992 a întrebat:

De ce majoritatea fetelor aleg un baiat insensibil si cu situatia materiala buna in detrimentul unui baiat iubitor si sincer insa cu o situatie materiala precara?

Răspuns Câştigător
| Iunona a răspuns:

Stii vorba aia : interesu isi poarta fesu? Cam asa si cu ele, vor stabilitate materiala si nu le pasa daca acei tipi lipsesc o saptamana de acasa atata timp cat au un BMW la poarta. Cele care vor un baiat iubitor sunt persoane mai sensibile, ori independente sau cu un tel bine definit. Profitoarele nu au asa ceva. Sunt paraziti si atat.

| Elena_Maria_Dragan_1992 explică (pentru Iunona):

Am pus aceasta intrebare in speranta ca vor vedea mai multe fete tinere care se tot plang ca sunt inselate, folosite si ca nu au partede iubire. Sper sa le ajute cu ceva.

| sayWhaaat a răspuns (pentru Iunona):

Crede-ma, cunosc o fata foarte sensibila, insa care tot a urmat modelul de mai sus.

| Iunona a răspuns (pentru sayWhaaat):

Factorii sociali si ereditari au si ei ponderea lor. Poate voia pur si simplu mai mult sau a fost influentata de ce vede in jur. Mass media nu produce prea multe modele de viata reale pentru tineri. Este si asta un factor. Bine, exista si norocul in care te indragostesti de cineva cu o situatie materiala buna dar lucrezi si tu. Nu am zis ca dragostea adevarata se naste in saracie. Doar ca unele fete tintesc mai sus printr-o casnicie/relati si nu faca altceva in privinta vietii lor.

14 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Explicatia sta in piramida lui Maslow,odata ce anumite nevoi umane sunt asigurate omul trece la urmatorul nivel,cautand sa satisfaca imediat urmatoarele necesitati.
La baza,stau nevoile fiziologice care trebuiesc acoperite,foame sete,somn,frig,caldura,astfel incat individul sa poata supravietui.
Pe urma,odata indeplinite si asigurate nevoile fiziologice,se trece la nivelul urmator,care este nivelul de siguranta.
Si aici sunt incluse si aceste fete/femei de care pomenesti tu in intrebarea ta.
Singure nu simt nici o siguranta,asa ca prefera drumul usor in care se "vand" pentru a-si asigura o viata sigura economic,atat lor cat si copiilor lor.
Interesant este ce se intampla la urmatorul nivel,unde,aceste fete/femei,simtindu-se in siguranta,trec la nevoia de dragoste si apartenenta,iar situatia lor e de-a dreptul catastrofala.
Putine vor ramane langa sotul bogat si insensibil, poate doar din cauza copiilor, dar cu toatele vor nazui la o dragoste numai a lor, care sa le incalzeaca sufletul... unele rezista totusi si isi gasesc refugiul in dragostea copiilor lor!
Numai ca, nu au nici o sansa sa ajunga vreodata la nivelul de self respect...nimic nu le face sa se simta mandre sau multumite cu persoana lor si se intreaba unde au gresit!
Ce sa mai spun de autorealizare, nici in vis!

Majoritatea fetelor insa, isi aleg un baiat pe masura lor, imi place sa cred ca dragostea inca n-a murit si nu banii sunt cei care conduc inima!

In mod normal, se numeste un om intreg cel ce a reusit sa-si satisfaca toate nevoile si continua! Abia atunci ar trebui si ar putea sa aleaga corect...pana atunci face rabat calitatii propriei vieti!

Asa ca, cele ce prefera un baiat insensibil si cu situatia materiala buna in detrimentul unui baiat iubitor si sincer insa cu o situatie materiala precara, sunt doar jumatati de oameni, persoane grabite si lipsite de intelepciune, care vor trai doar jumatate de viata si nu vor intelege de ce nu se pot bucura de nimic!

| Zenithf a răspuns:

Cum a zis si Ray, femeile nu prea au de ales, ele nu pot sa alerge dupa nspe barbati, ca nu pot face copii cu fiecare. De aceea se combina cu unul care, chiar daca nu se omoara pentru ele, are ce le trebuie pentru cresterea odraslelor.

| RAY a răspuns:

Elena trebuie sa analizam evolutia umana pentru un raspuns,masculul e vanator valabil in orice specie,femela in unele specii e si vanator vez pisicile, in specia noastra homos sapinens ea este cea care creste un copil,are grija de casa,face curatenie,mancare etc asta de milioane de ani plus ca stramosele noastre adunau fructe si legume din padure iar masculi se ocupa de hrana,deci o femela avea nevoie de un mascul care i aducea destula hrana pentru ea si copilu ei masculul curvar din fire alegea mai multe femela dar femela avea nevoie de mascul pentru ingrijirea acelui copil asa a inceput sa existe si iubirea,deci o femeie are nevoie de protectie vine leul ala in pesterea ce face acel mascul plange i canta o manea sa fim seriosi trebuie sa se lupte cu el sa nu uitam de conflictele noastre primare nu-i de mirare de ce ne e frica de paianjeni, gandaci etc
sormaea mi-a spus ca la ales pe actualu ca i oferea protectie, in concluzie faza cu sufletul sunt basme noi masculi platim pentru sex ca asta e baza evolutiei nu selectia sexuala, naturala mediu, bolii etc asta e adevarul cu banii ai tot ce vrei sau cu hrana cum preferi tu, fizicul conteaza mult si el mai ales pentru noi cel mai mult ne plac alea de 16 ani dovedt stiintific nu ca suntem pedofili si ca atunci femeia e fertila si nu are risc de avort mare, totul se rezuma la sex, inmultirea speciei umane, rasei cum preferi tu

| Zenithf a răspuns (pentru RAY):

Supravietuirea speciei, bine spus.

| RAY a răspuns (pentru Zenithf):

Bine acuma suntem prea multi 7, 5 miliarde de persoane e mult prea mult pentru o planeta care nu e pregatita pentru asa ceva, trebuie facut ceva ca sa se diminueze foametea, bolile nu stiu asta cred ca e scopul stiintei in secolu 21, vezi in vest e obozitate in est e saracie e ciudat

| Dariusuu a răspuns:

Bună din nou.

Ălea-s fete?

Sunt doar profitoare care le rândul lor vor ajunge doar un obiect sexual.

Încearcă să mă contrazici.

| Elena_Maria_Dragan_1992 explică (pentru Dariusuu):

Nu te contrazic vroia sa stiu parerea si altor persoane sa vad daca coincide cu a mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt realiste.

| sensualus a răspuns:

Aha... adica tu ai alege varianta a doua.

| unknøwn a răspuns:

Hai să-ţi zic câteva chestii.
1. Bărbatul prin definiţie e insensibil. E rolul femeii să fie sensibilă şi condusă de emoţii. Dacă într-o relaţie şi bărbatul mai e sensibil...atunci e clar, tipa îl ţine pe post de prietenă bună pe tip, nu pe post de bărbat în casă care s-o facă praf în pat.
2. Chestia cu insensibilitatea şi situaţia materială bună... crezi tu că asta e motivul. Fiindcă ăsta îl vezi. Nu ţi-ai extins viziunea ca să vezi şi dincolo de asta.
Un bărbat cu o situaţie materială bună este PESTE unul cu o situaţie materială precară pe aproape toate planurile.
Suntem într-o lume in care banul e puterea. Tipa poate stă cu tipul ăla pentru puterea pe care i-o oferă banii, pentru cine e omul ăla că are banii, nu neapărat pentru bani.
+ alte chestii, dă-i unui om 1 milion de euro în cont şi o să observi schimbări de personalitate, atitudine.
Nu înseamnă neapărat că stă doar pentru banii lui.
Şi apropo, relaţiile interumane sunt relaţii de schimb.
3. Un bărbat cu situaţia materială precară e mult mai praf dpdv psihologic decât unul cu situaţia materială mai bună. Are mai multe frustrări,complexe, chestii de care să se plângă...

Apropo, nu înseamnă că dacă eşti insensibil nu poţi să fii iubitor şi sincer, ba dimpotrivă, poţi s-o faci mult mai verosimil.

Răspuns utilizator avertizat