| kapisa a întrebat:

De ce nu ma ajuta cand ii cer? Uneori prietenul meu are scapari si se ia de mine, ma jigneste /se rasteste la mine sau ma face sa ma simt prost intr-un fel si asta ma intristeaza mult. Si, da, sunt o persoana foarte sensibila la modul ca gesturile astea ma fac sa plang si ma duc intr-un colt sa bocesc.

Ce imi displace cel mai mult la el e ca nu vine sa ma ajute, niciodata. I-am zis de EXTREM de multe ori ca as vrea sa vina, sa ma ia in brate/ sa-mi spuna ceva frumos cand se intampla asta si sa stea cu mine un pic. Daca as avea parte de asa ceva mi-as reveni repede si nu i-as purta nici o pica pentru ce mi-a zis.
Ce se intampla in schimb e ca efectiv ma ignora si isi continua linistit jocul pe calculator/ orice facea in momentul ala... Lucru care ma face sa ma simt de zeci de ori mai rau si sa zac plangand o ora intreaga.

Ok, am inteles, nu ai compasiune, nu simti ca poate ar trebui sa ma ajuti, ok. Nu ai fost niciodata prea normal. Dar cand te rog de mii de ori sa nu mai faci asta, doar sa fi tampit sa nu intelegi.

Alteori, joaca 1-2 jocuri si vine apoi dupa 50 minute si daca-i zic sa plece zice Ok si pleaca. Acum, evident ca ce vreau eu nu e sa se indure sa lase jocul dupa 50 min pentru mine. Si evident ca dupa ce am stat singura si deprimata atata timp nu o sa-i sar in brate si o sa ma bucur ca a venit.

In alte aspecte pare sa tina mult la mine, dar chestia asta, in mod absurd chiar nu o intelege.

Si acum, nu-i ca si cum bocesc in fiecare zi si el m-a ajutat inainte dar s-a saturat, nu. Nu m-a ajutat niciodata si chiar nu pricep de ce nu imi face pe plac cu atata lucru. Deasemenea, nu plang chiar fara motiv.

Cand am stat fara el 2 saptamani, am plans doar o data cand tot el mi-a trimis niste mesaje naspa.

(era 3 dimineata, am jucat un joc cu el pe net si apoi mai aveam de lucru, si mi-a zis" ok, du-te lucreaza eu ma joc cu niste prieteni" si evident, nu e lucrul preferat sa-l auzi la 3 dim cand chiar ai de lucru si ai sacrificat 1-2 ore sa petreci niste timp cu el. si i-am zis ca ce mi-a zis ma intristeaza dar incepuse un joc inainte chiar sa ne luam la revedere si in sfarsit, s-a enervat pe mine, mi-a mai zis niste chesti si, in fine. a fost o noapte extrem de naspa pentru mine.)

Alteori cand sunt trista si nu vine sa ajute, ma duc la el si-i zic ca sunt trista si-mi zice-" si eu" cu cel mai absolut Poker-face posibil, apoi se uita din nou la joc...

Ce as putea face sa-l conving sa faca asta pentru mine? Cred ca am incercat tot dar. chiar nu stiu. Vreo idee? sad ar fi minunat sa se rezolve asta.

6 răspunsuri:
| Roxana0606 a răspuns:

Draga mea,daca nu iti da atentia cuvenita crede-ma pe cuvant cand iti spun ca nu merita. DAca te jigneste,se rasteste la tine si te face sa te simti prost nu mai sta cu el. Stiu ca e greu, stiu ca nu e usor pentru ca tii la el si il iubesti dar omul efectiv nu stie sa se comporte. Daca te jigneste nu te respecta. Un barbat adevarat nu ar jigni o femeie. Si tu nu trebuie sa ii ceri sa te ia in brate dupa tot ce-ti spune. El ar trebui sa faca asta. Eu zic sa il lasi o perioada singur, sa luati o pauza, ii spui motivele. Crede-ma, daca te iubeste o sa-si dea seama ce a facut si o sa indrepte greseala. Daca nu inseamna ca nu merita.
Ai nevoie sa fii rasfatata si iubita nu sa ti se vorbeasca urat si sa fii jignita. Si fii serioasa, pentru niste jocuri? Esti mai putin importanta decat niste jocuri? Altul in locul lui ar lasa jocul si ar sta cu tine cat ar putea de mult si te-ar ajuta si pretui.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Simplu. El nu te intelege. Tu nu ai de ce sa plangi. Nu trebuie sa mai ai asteptari asa mari de la el. De ce trebuiee sa fii tu ce a are plange. Oare el fara tine, dupa mult timp, o sa regrete? Doar atunci o sa vada cat de mult contezi? Pune-l la incercare. Daca e tot asa, inseamna ca nu ii pasa.

| Oana92 a răspuns:

Omului nu-i pasa, e simplu. Daca el de felul lui e indiferent sau se poarta asa doar cu tine e deja irelevant. E evident ca nu sunteti compatibili oh go on

Pe de alta parte poate ca lui i se pare ca joci teatru. Reactioneaza asa doar cand plangi pentru ca a existat o discutie intre voi sau indiferent de motivul pentru care plangi? Adica, e langa tine, te sprijina daca ai de exemplu o problema in familie si asta e motivul pentru care plangi?

| kapisa explică (pentru Oana92):

Probabil asa e... Dar in rest pare sa tina la mine, presupun... Dar, da, stiu, raspunsul pare foarte evident. Probabil si e. Fir-ar.

Haha, pai in afara de el nu prea am de ce sa plang, chiar deloc. Deci nu prea stiu cum ar reactiona. XD

| raluk27 a răspuns:

Probabil face parte din categoria barbatilor care considera ca o femeie care plange joaca teatru, vrea sa atraga atentia sau sa-l manipuleze. Si cum el e mascul feroce, nu se lasa jucat pe degete de tine. De asta se tine tare si nu ii pasa.
Mi se pare ca esti intr-o relatie toxica. Nu te invata sa primesti firmituri. Nu te consola cu mici aparente de afectiune. Intr-o relatie e totul sau nimic. Meriti mai mult de atat. Iar un om caruia nu ii pasa de ceea ce simti, din start nu e potrivit si iti va aduce numai nefericire si frustrari.
Asta e felul lui de a fi si nu ai cum sa-l schimbi. Solutia e sa-l inlocuiesti cu altul.

| antoniaidk a răspuns:

N-are cum sa fie atat de nepasator... tipu" nu te mai place..accepta asta!