| anonim_4396 a întrebat:

E bine ca la 14 ani sa te masturbezi sau asta poate oprii cresterea penisului si probleme de potenta in viitor?

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

E normal. Daca este foarte in exces (5 ori pe zi) iti cauzeaza probleme de potenta. Cat despre cresterea penisului, nu o opreste. Am auzit ca o sporeste, dar nu cred. Nu influenteaza cresterea penisului. Masturbarea ajuta la autocunoastere si poate impiedica aparitia unor probleme de gen: "Nu am avut erectie la primul contact sexual".
Ma rog, bafta

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti cam mic la 14 ani. Masturbarea nu are legatura cu dimensiunile penisului, dar abuzul poate determina probleme de potenta.

| Crisu a răspuns:

Nu se poate intampla nimic de genul asta. happy

| Yaguar a răspuns:

Sexul sau masturbarea nu opreste cresterea penisului. Aici este alta problema - de viata sexuala depinde cresterea in inaltime a persoanei. Aceasta este dovedit stiintific medical si din viata de zi cu zi se observa destul de mult. Si sa intelegi ce anume vreau sa-ti spun adaug spusele unui doctor universitar :,, 2 cele mai principale cauze ce tin de inaltime sunt prima genele mostenite de la parinti. Si a 2 pricina este daca incepi prea devreme aceasta viata sexuala. Si daca de la parinti ai gene sa te inalti sa spunem 1m 83 si daca o fata avind 1m 61 incepe aceasta viata la o virsta frageda ea nu va mai ajunge la 1, 83 dar va ramine cam tot acolo unde si a fost chind petru prima data a inceput sa practice... poate se va mai inalta putin cu chitiva centimetri. Iar baiatul daca trebuie sa creasca 1, 83 si la moment are inaltimea 1, 61 va ajunge doar undeva pe la 1m 72. Sunt si cazuri de exceptie dar sunt foarte rare, acestea sunt patologii ca exemplu gigantismul. Iar oamenii sanatosi sunt influentati asa cum vam mentionat." Singur ai inteles daca vei creste va crstea tot organismul in intregime degetele, picioarele... rspectiv si penisul. NU o sa fie ca sa creasca organismul dar penisul sa nu se dezvolte si respectiv daca nu vei creste nici penisul nu va creste caci tot face parte din organism.

| yoanna11 a răspuns:

E ceva perfect normal happy. numai sa nu faci abuz de asa ceva.Recomandat e sa faci sex de 2-3 pe saptamana, dar din cate inteleg tu te masturbezi, si e la fel, numai ca nu iei boli, dar ca sa previi bolile poti sa iei prezervativ happy si nu iti opreste cresterea penisului, din contra, el va creste in timp ce inaintezi in varsta, cam pe la 20 de ani se opreste din crescut, si nu iti creeaza probleme de potena, chiar te va ajuta sa ejaculezi normal cand vei face sex cu o fata happy

| MitroiBogdan a răspuns:

Nu are nici cea mai vaga legatura cu dezvoltarea penisului sau cu potenta, singura problema cu care te vei confrunta, asta daca te masturbezi de mai mult de o data pe zi(doza maxima admisa), vei ave probleme cu satisfacerea ta de catre o femeie nimic mai mult, vei ajunge dupa ce faci sex cu ea ca sa ejaculezi sa te masturbezi singur langa ea

| GasBoy a răspuns (pentru MitroiBogdan):

Eu daca ma masturbez o data pe zi ma simt placut, dar a doua oara deja e naspa.

| catalin188 a răspuns:

Penisul este un muschi dacal il antrenezi creste

| matrixismyname a răspuns:

Masturbarea e un fel de sex, doar ca solo...nu tu boli nu tu copii, e safe.

Intrebarea ta ar trebui reformulata, poti patii ceva de la prea mult sex? NU.

| liviustefan89 a răspuns:

Prietene, poate multi nu styau dar masturbarea aduce in sine si un nivel de inteligenta mai marewinking cu cat faci mai mult si des cu atat devi mai destept si in plus de asta excitarea e mult mai marewinking... asa ca dai tare in continuarelaughing)

| bogdi30 a răspuns:

Nu e bine la 14 ani sa te masturbezi