| iuhiyguy00567 a întrebat:

Este normal sa iti intarzie menstruatia dupa ce o faci prima data?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este normal. Daca ai peste 17 ani si jumatate (varsta minima la care maturizarea organelor sexuale este completa) si nu esti victima unui viol, atunci organismul nu se va deregla din cauza inceperii vietii sexuale.

| Violleta2022 a răspuns:

Motivul intarzierea menstruatie in situatia in care ai avut sex neprotejat, este ca poti fii gravida, chiar daca a fost prima oara sau a 100-a oara.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, niciodata si in nicio situatie nu se poate considera ca ar reprezinta o situatie normala pornirea menstruatiei la o alta data (mai devreme sau intarziata), decat cea considerata normala. Modificarea momentului de incepere a menstruatiei poate avea doar cauze de natura hormonala care se datoreaza functionarii incorecte a glandelor endocrine responsabile de producerea la timp si in cantitatile optime si echilibrate a hormonilor feminini. In concluzie, niciodata intretinerea unor acte sexuale nu pot provoca dereglari hormonale. Astfel de modificari pot sa apara in cazul in care ciclul menstrual este NEREGULAT. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da. Pentru ca in urma actului sexual apar transformari hormonale in corpul tau care afecteaza venirea nenstruatiei.

| n1445 a răspuns:

In mod normal daca o faci inainte ca organismul tau sa fie complet matur, da.

Doamne ce redusi mintal sunt unii... Vorbesc in cunostinta de cauza, asa cum spuneam este normal pentru ca apar schimbari hormonale in corp si va dura ceva vreme pana cand se va regla. Inainte sa-mi incep viata sexuala menstruatia mea dura cel putin 5 zile acum dureaza maxim 4.

| RazvyEnglezu a răspuns:

Este normal si sa fie baietel sau fetita.