| anonim_4396 a întrebat:

Exista lege ce restrictioneaza sexul intre 2 minori? 2 tovarăși de la baschet s-au contrazis între ei și vreau sa aflu cine are dreptate

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ăla are 18 și ea 16 e ok, diferența este mica vs ea 16 ăla 32 ajunge la răcoare

| Violleta2022 a răspuns:

„Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise de către un minor cu un alt minor prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa sau profitând de această stare se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi", mai prevede actul normativ adoptat miercuri."

"Actul de natură sexuală, altul decât violul, comis asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 16 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, prevede textul adoptat. Faptele nu constituie infracţiuni dacă diferenţa de vârstă între făptuitor şi victimă nu depăşeşte 5 ani.

Fapta comisă între minori prin constrângere, punere în imposibilitate de a se apăra ori de a-şi exprima voinţa sau profitând de această stare se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani. Maximul special al pedepsei se majorează cu 3 ani dacă agresiunea a fost comisă de către un membru de familie al minorului sau de către o persoană care convieţuieşte cu minorul, minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia cauzată de boală, handicap psihic sau fizic, de o situaţie de dependenţă ori de o stare de incapacitate fizică sau psihică, fapta a fost săvârşită de către o persoană care a mai comis anterior o

infracţiune contra libertăţii şi integrităţii sexuale, o infracţiune de pornografie infantilă sau proxenetism;"

https://www.hotnews.ro/......-legii.htm

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Deci d aici reiese ca 2 minori indiferent de vârstă, daca au sct sexual fara constrângere (sa zicem ca diferența dintre ani e de 3 sau 4) nu se pedepsește legal

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cati ani au minorii, ca de-i intre un copilas de 12-13 ani si unul de 16-17 ani, atunci copilasul de 12-13 ani nu are discernamant si este protejat de lege, iar cel de 16-17 ani poate raspunde penal.

| mihai69 a răspuns:

Lege există, dar dacă ambii sunt minori, și o fac de bunăvoie, nu o încalcă.

| doctorandus a răspuns:

Dap, daca diferenta de varsta e mai mica de trei ani, nu este infractiune.

| Punctsivirgulaa a răspuns:

Depinde de vârstă minorilor.Răspunzi penal, ai consimțământ si discernământ ai doar daca ai peste 16 ani. Minor poti fi si la 10 ani si la 17 ani dar asta nu înseamnă ca este legal! De preferat si legal daca esti major/a sau ai 16-17 ani, sa faci sex cu o fata/un băiat după ce împlinește varsta de 16 ani.