| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor, cum pot ajunge la orgasm in timpul sexului? Nu cred ca am simtit asta pana acum dupa sex, doar placere intensa. In timpul actului nu ma gandesc la nimic altceva, doar la a oferi si a primi placere. Ce ar trebui sa fac? Este vina mea sau a baiatului? La voi cum se manifesta orgasmul, ce simtiti, cum reactioneaza corpul, cat dureaza? Chiar as avea nevoie de ajutor, adica ma gandesc poate sa nu fie vina mea.Tin sa mentionez ca am 19 ani, iar primul act sexual l-am avut in noiembrie 2015. O fi din cauza ca vaginul/clitorisul meu nu sunt obisnuite inca cu placerea sau ceva? (avand in vedere ca nu fac de foarte mult timp sex) Orice sfat, idee, gand mi-ar fi de ajutor. Multumesc!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nimeni de vina cu adevarat. Tu te gandesti la a primi placere, ceea ce de obicei alunga orgasmul. Nu te gandi niciodata la placerea pe care o primesti, ci numai la cea pe care o daruiesti. De-abia atunci te deconectezi suficient. Un singur gand la placerea ta si va strica momentul.

| justagirl11 a răspuns (pentru Brigaela):

Deci are mai mult de a face cu mintea mea/interiorul meu, nu cu partea fizica?

| Brigaela a răspuns (pentru justagirl11):

Daca nu simti dureri, nu ai infectii si daca atat tu cat si partenerul tau sunteti normal construiti, atunci problema este in mintea ta. Si este legata fie de o alegere incorecta a partenerului (nu exista suficienta iubire, intimitate, imaginatie), a momentului (va grabiti, va temeti de ceva), fie de unblocaj mental (te gandesti in timpul sexului la organsmul tau, in loc sa fii complet concentrata pe orgasmul si placerea lui)

| justagirl11 a răspuns (pentru Brigaela):

Da, ai dreptate..La nivel fizic nu este nimic, este totul psihic..Cateodata sa zicem ca ne mai grabim, cateodata ma gandesc la orgasmul meu..Probabil trebuie sa nu ma mai gandesc la asta si sa las totul de la sine, pana la urma nu e greu sa il obtii nu?

| Brigaela a răspuns (pentru justagirl11):

Nu stiu daca e greu sa nu, stiu ca atunci cand il vanezi, nu apare.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru a intelege ce se petrece inaintea placerii finale si in timpul pregatirii organismului pentru satistactia maxima citeste urmatoarele consideratii de ordin general. Femeiele pot ajunge la punctul culminant al placerii sexuale, adica la orgasm, prin stimularea celor doua zone ale corpului numite zone erogene primare, care sunt clitorisul si vaginul. Aceste 2 regiuni provoaca o placere diferita, o femeie putand avea orgasm dupa atingerea unui prag suficient de excitatie prin stimularea uneia sau a alteia, uneori fiind necesara excitarea ambelor zone in cursul aceluiasi contact sexual sau nu. Clitorisul este un mic organ erectil, bogat in terminatii nervoase, (se pare ca exista peste 8.000 de astfel de terminatii), a carui parte vizibila situate deasupra partii anterioare a labiilor mici. Dar intrucat acesta este un organ foarte sensibil, partenerul trebuie sa aiba o grija deosebita, sa-l dezmierde cu multa delicatete de preferat cu limba sau buzele. Prin excitare continua vaginul se lubrifiaza, labiile mari se umfla/tumefiaza, clitorisul se ridica/intareste, pulsul se accelereaza in timpul actului sexual propriu-zis toate aceste fenomene se intensifica cu incepere din momentul penetrarii si se termina chiar inainte de orgasm. Atunci cand excitatia atinge punctual sau culminant, muschii vaginului si ai regiunii perineului se contracta si se produce inevitabilul; apare orgasmul. Mameloanele se ridica iar sfarcurile se intaresc, corpul se poate acoperi de transpiratie, ritmul cardiac si respiratia deja rapide, se accelereaza si mai mult atingand o frecventa maxima. Gemetele se intensifica putand deveni foarte intense. De asemenea, se pot contracta toti muschii corpului, generand un intens sentiment de bine. Totul culmineaza in momentul in care aceste miscari musculare involuntare se produc ritmic la intervale de aproximativ o secunda si nimic, nicio forta nu poate sa le opreasca. Numarul lor poate varia de la 5 la 15, iar intensitatea lor poate fi extrem de diferita de la o simpla "gadilitura-furnicatura" la un veritabil "cutremur" de placere, greu de suportat. In multe cazuri daca actiunea de excitare continua, pot sa apara mai multe orgasme imediat urmatoare. In final apare relaxarea, o moleseala generalizata, organele genitale isi recapata dimensiunea si culoarea obisnuite, ritmul pulsului si cel al respiratiei se domolesc si intr-un final........totul reintra in normal. Incearca sa aplici ceea ce consideri ca ti se potriveste. Succes!