| anonim_4396 a întrebat:

Hei,am si eu o mica nelinistire sufleteasca laughing) Eu si prietenul meu am experimentat diferite lucruri,iar la final sperma a ajuns in zona vaginala. Exista sanse sa fi ramas insarcinata, desi sunt virgina?(penetrarea nu s-a pus in calcul)

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Zona vaginala poate insemna si la o palma distanta de un vagin care este aparat/acoperit/inchis printrun himen. Probabilitatea ca vreun spermatozoid mai "nazdravan" sa reuseasca sa gaseasca si ulterior sa treaca prin orificiul din himen, sa parcurga intreaga lungime a vaginului, sa reuseasca sa treaca si prin colul uterin pentru a ajunge in uter, ar fi trebuit sa dea dovada de niste performante cu totul iesite din comun.Si surpriza, la sfarsitul drumului sa constate ca tot efortul a fost zadarnic, deoarece lipseste "obiectul muncii" ovulul viabil in cazul in care nu esti in perioada fertila. In consecinta probabilitatea de a se forma o sarcina este de domeniul fantasticului sau al utopiei astfel ca se poate considera ca fiind egala cu 0 (zero)

| mihai69 a răspuns:

Orice probabilitate diferită de zero (cum este cazul și aici), înseamnă că se poate întâmpla. Chit că o dată la 10 milioane de oameni. Credeți că probabilitatea de a fi lovit de trăsnet e mai mare? nu! și totuși... sunt oameni care au pățit-o!
Oricum, pentru toată lumea, e bine să știți că himenul NU este și nu a fost niciodată un mijloc de contracepție!

| Alcyon a răspuns:

E bine ca aceste joculete sa se faca cu prezervativ. Daca sperma a ajuns in zona orificiului vaginal si tu erai la ovulatie, da, sarcina e posibila. Himenul are un orificiu prin care trece sangele la menstruatie. Si daca trece sangele, in mod sigur pot sa treaca si spermatozoizii ce au dimensiuni microscopice.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Ma fata, da' tu ai habar ce e sarcina si cum apare ea? Deci jur, nu va inteleg! Nu sunteti si voi putin curioase despre PROPRIUL corp, inainte sa desfaceti cracii? straight face Fereasca!

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Da ai sanse sa fi ramas gravida

| Shriti a răspuns:

Pai singura spui ce sperma a ajuns in zona vaginala! ( desi nu prea pot sa inteleg cum a ajuns daca nu ai facut penetrare, adica nu te ai dezvirginat ^-^)
Aici a fost important sa precizezi, a ajuns în zona sau chiar in vagin.
Daca in zona, atunci nu prea cred ca pot fi sanse... dar daca in vagin,...

| Lucitu a răspuns:

Nu, stai calma, nu esti insarcinata, nu cred ca exista vreo sansa sa fi ramas insarcinata.

| alexandrasubtirel a răspuns:

Spermatozoidul a murit deja. laughing