| Robualin a întrebat:

Heii buna TPU am o nelamurire. O fata are menstruatie pe data de 3. Pana acum doua luni avea pe 8 si cu trei luni in urma avea pe 5 dar s.a dereglat si asta e a doua luna de can are pe 3. Menstruatia tine cam 5 zile +/- o zi. Poate rămâne însărcinată următoarea zi dupa menstruatie. Mersii, fundă!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este normal sa scada cu 2-3 zile data calendaristica luna de luna daca are un ciclu de 27-28 de zile. Pentru ca menstruatia sa ramana stabila pe aceeasi zi ar trebui ca ciclul sa aiba un numar egal dezile cu luna respectiva adica de 30 sau 31 de zile. In cazul descris de tine se pare ca ciclul menstrual al fetei respective este de circa 28 de zile si in aceste conditii teoretic perioada cuprinsa intre prima zi de menstruatie si cea de a 9-a zi a ciclului este considerata cu probabilitate minima de formare a unei sarcina de maxim 3-5 %. In cazul in care sexul a avut loc in a 6-a sau a 7-a zi a ciclului deci imediat dupa menstruatie teoretic probabilitatea formarii unei sarcini aproape ca nu exista chiar si in cazul in care se ejaculeaza intentionat in vagin.In acest caz teoretic nu se poate ramane insarcinata decat printr-o minune.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Primele zile dupa menstruatie, nu poate ramane gravida.

| Robualin explică:

Va multumesc frumos