| jessyk a întrebat:

Hey ptu a trecut ceva vreme de cand nu am mai scris dar acum simt ca am iar probleme din care nu stiu cum sa mai ies.Am stat cu un baiat de aproape 3 luni datorita incurajarilor voastre si va multumes, acum deja am inceput sa ne certam din nimicuri dar nu inteleg de ce pentru ca eu tin mult la el si el zice acelasi lucru dar totusi ne certam destul de des.Asta seara i am dat mesaj sa vad ce face si sa ne intalnim a zis ca ne intalnim intr-o ora dar intre timp l am vazut cu prieteni prin oras m am suparat foarte tare pentru ca nu mi a zis ca iese cu baieti iar apoi ne am certat foarte rau si i am zis sa nu se mai intereseze niciodata de mine si ca ne despartim definitv iar acum eu am incercat sa il sun sa vb cu el cand mi a raspuns m-a luat ca nu ma mai suna sa ma lasi in pace ce sa fac? ajutorrrrrrrrrrrr va rogggg

Răspuns Câştigător
| Binevoitor a răspuns:

Salut

Trebuie sa intelegi un lucru. Dupa ziua vine noapte. Dupa bucurie vine tristete. Iar dupa tristete vine bucurie. Cand esti nefericit esti pe drumul spre fericire. Cand esti fericit esti pe drumul spre nefericire. Cand traiesti esti pe drumul spre moarte. Astea-s lucrurile cu care ar trebuie sa te familiarizezi, si sa le accepti. Orice intalnire sfarseste prin despartire. Despartirea e parte intrinseaca a intalnirii. Asa ne-a fost dat, sa traim o viata cu uracari si coborasuri. Recomandarea mea este sa accepti. Accepta ca s-a terminat. Nu face pe disperata, daca vei face pe disperata si il vei cauta sa va impacati va fi mai rau, pentru ca areti ca esti dependenta de el. Odata ce ii areti ca esti dependenta de el te va folosi, nu te va iubi. Oamenii dependenti de ceva sunt oameni slabi, daca dispare sursa de care sunt dependenti dispar si ei. Tu trebuie sa inveti sa te iubesti pe tine. Accepta despartirea e ceva normal. Mai sunt cateva milioane de baieti in tara asta care asteapata sa gaseasca adevarata valoare pe care tu o ai. Deci, accepti despartirea nu il mai suni fi indiferenta! Indiferenta atrage. O sa ii dai de gandit foarte mult o sa il pui sa isi puna intrebari "Ma iubea, asa dintr-o data nu ma mai iubeste, ce s-o fi intamplat cu ea?". Si daca mai tine la tine, o sa caute raspunsuri la intrebarile care vor fi cauzate de indiferenta ta. Daca nu mai tine la tine, sa fie sanatos. Invata sa te iubesti pe tine, nu te mai gandi la el sterge toate mesajele si tot ce tine de o amintire cu el. Petrece timp cu tine fa ce iti place, iesi in oras cu fetele distreaza-te. Cu cat o sa te simti mai bine tu cu tine, cu atat o sa te iubesti mai mult pe tine. E f importanta asta, pentru ca toate persoanele pe care le iubim ne pot dezamagi. Daca ne dezamagesc si noi suntem dependenti de ele ce facem, ne sinucidem? Lasa-l in pace nu il mai suna, nu mai vorbi cu el doar daca vrea el asta. Fii indiferenta asa ii areti ca esti o fata puternica si ca poti trai fara el. Viata ta e ok fara el, dar sa nu fi indiferenta ca sa ii areti lui, fii indiferenta ca sa inveti sa fii puternica. Deci:
1. Accepti ca s-a terminat. In esenta, iubirea e un drum spre dezamagire.
2. Esti indiferenta.
3. Inveti sa te iubesti pe tine, facand ce iti place, tot ce sti ca iti place. E foarte importanta iubirea de sine pentru ca daca un lucru de care avem nevoie dispare din viata noastra, doar cu noi ramnem.
Nu stiu situtatia ta in detaliu, asta e sfatul meu dat dupa analiza facuta de inforamtaia scrisa aici. Daca el nu vrea sa mai vorbiti, vei face o greseala fatala daca vei insista. Sper sa te ajute ce am scrist, sunt informati valoroase.

Multa inspiratie!

3 răspunsuri:
| clauphotograph a răspuns:

Sau mai simplu

voi va certati mereu deoarece nu exista incredereawinking el probabil aude si de la prieteni multe vorbe barfe rautati care ii intra in cap toate asta e urat la o relatie gen din liceu cartier bloc sau etc pentruinceputu relatiei e bine sa stiti doar voi si lumea de pe strada care nu va cunoaste fiindca dupa aia se aud tot felul de vbe rautati din partea ''prietenilor'' si cum intre voi nu exista incredere formata apar certuri

na acum ce sa zic sfatu meu nu mai sta u ca fata dupa el traieste'ti viata la maxim distreazate trateaza-l cu indiferenta ca esti mica o sa vina mai multi asa pe rand pana dai de unu bun

| Jenutza a răspuns:

Iubirea nu e un drum spre dezamagire...atat timp cat exista intelegere, comunicare, respect si un strop de gandire matura si rationala. elementele keie astea sunt comunicare incedere respect ...de la astea porneste totulbig grin

| Binevoitor a răspuns (pentru Jenutza):

Imi pare rau ca te contrazic, dar sa stii ca iubirea aia de care imi zici tu aici nu exista. Cand iubesti pe cineva de sex opus si esti cu el incetu cu incetu o sa dispara atractia aia, nu o sa mai fie ca la inceput si asta e un fel de dezamagire pentru ca la inceput te simeteai foarte bine. Nu dispare deodata la ambi membri, dispare la unul mai repede ca la celalalt. Va simti ca nu mai tine asa mult si se va desparti de celalat. Poate sa dispara la el sau la ea. Dar pana la urma, unul dintre ei va renunta provocandu-i dezamagire la celalalt. happy Cand apare un copil la mijloc, acel copil e ce ii mai leaga pe vechii indragostiti, emotiile acelea puternice dispar.