| Lidia09 a întrebat:

Îmi place o persoană pot să vorbesc cu ea, dar atunci când se îndrăgostește în mine eu mă depărtez și îl îndepărtez pe el. Care-i problema mea?

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Ai 17 ani, esti foarte tanara. Cu siguranță vei rezolva aceasta problema pana la 25 de ani.
Te apuci si citesti despre inteligenta emotionala, mergi la cateva sedinte in cadrul unui cabinet de psihologie unde vei afla cate ceva despre tine si faptul ca nu ai primit aprecierea necesara cand aveai mai mare nevoie de ea.
Dar am vazut ca esti deosebit de inteligenta si ti a dat Dumnezeu resurse si potențial sa depasesti toate obstacolele si sa ajungi la tine.
Cand esti tu intreaga si multumita cu tine insati vei sti cum sa procedezi in cadrul relational cu un partener. Vei sti si ce alegeri sa faci. Totul va fi mai simplu atunci.
Sunt sigura ca ai sa reusesti.❤️

| Lidia09 explică (pentru ioana748):

Mulțumesc mult pentru sfat! Chiar foarte mult mă încurajează sfaturile și îndemnurile voastre.love struck

| ioana748 a răspuns (pentru Lidia09):

Cu drag, meriti tot ce i mai bun, esti o fata deosebita.
Mulțumesc pentru funda❤️

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imaturitate!
Pentru ca tu nu te indragostesti de acea persoana si nu-ti pasa, de aceea te indepartezi usor.

| Lidia09 explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt imatură! Doar că nu am experiență! Și poate nu am întâlnit încă persoana care să-mi ofere iubire sinceră, îmi pasă, doar că cine vrea cu adevărat să facă e cu mine rămâne aproape!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lidia09):

Pai, tocmai comportamnetul tau spune ca esti imatura, ca nu te-ai maturizat inca sa intelegi ce este aia iubire...
Nu da vina pe altii, cand singura ai recunoscut ca dupa ce va indragostiti, tu fugi si asta chiar este imaturitate!
Banuiesc ca nu ai mai mult de 15-16 ani, dupa intrebarile pe care le-ai pus pe forum, inca foarte tanara.

| Lidia09 explică (pentru Violleta2022):

Da! Sunt încă foarte tânără, dar asta nu înseamnă că sunt imatură. Oare poți face o concluzie și să mă numești imatură doar pentru faptul că nu găsesc curaj în mine ca să mă întâlnesc cu vreo persoană? Poate ăsta e felul meu de a mă proteja de idioți sau poate nu a venit în viața mea persona potrivită care să deschidă acea poartă în mine și să-mi ofere siguranță și stabilitate?! Nu ar trebui să mă numești imatură doar pentru faptul că nu pot să fac pasul acesta. Sunt destul de mătură și pricep destul de bine și de clar lucrurile. Nu înțeleg ce-i aia iubire? Serios? Nu cred că există om mai potrivit decât mine să înțeleagă ce-i aia iubire. Eu nu cred că iubirea se rezumă doar la sex și ca să cunoști cealaltă persoană. Iubirea este mai mult decât un simplu sex aceasta este o satisfacție a corpului, nu umpli și sufletul. Trebuie să găsești stabilite, încredere, înțelegere, respect, bunăvoință, loialitate, sinceritate, egalitate etc. Poate că sunt prea mătură. Poate asta-i chestia. Am înțeles mult prea devreme aceste chestii, de aia nu găsesc o persoană potrivită. Și poate nu fug, poate-i îndepărtez că înțeleg că nu sunt ceea ce caut eu și nu posedăm amândoi aceleași principii și valori. Mulțumesc mă mai făcut să înțeleg asta. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lidia09):

Ufff... esti atat de imatura ca nici macar nu intelegi sensul cuvantului imatur, dar absolut tot ce ai descris aici, denota imaturitatea ta.
Nu ai de ce sa te superi cand ti se spune adevarul in fata, ca si asta este o alta confirmare de imaturitate, mai ales cand nu intelegi ce este iubirea, dragostea, persoana potrivita, sentimente si respingeri samd.
(Nu am pomenit nicaieri de sex si nu stiu de ce-l aduci in discutie).
Nu sunt copil mic, sunt adult, sunt mama si am copii mari, asadar stiu bine ce inseamna imaturitatea la copii, adolescenti cum esti tu, fara experienta de viata, fara sa inteleaga dragostea, fara sa ai idee cum este sa fii stapana pe propriile tale picioare si matura suficient sa accepti o relatie sau sa o respingi, fara sa te joci nehotarata cu baiatul.
Nu faci nimic diferit de alti copii de varsta ta, inca esti in deriva pana vei intelege ce se intampla in viata reala, intre oameni, pana vei fi capabila sa iei decizii clare, fara sa fugi ca in cazul de fata, doar atunci te vei numi "matura" si responsabila, fiindca vei fi capabila sa decizi singura.

| Lidia09 explică (pentru Violleta2022):

Nu trebuie să mă faci imatură sau să mă pui pe o scară mai jos de tine. Pentrucă înțelegi că nu e așa! Nu știu de ce vi se pare că dacă omul e mai tânăr nu e capabil să gândească! Ba este! Să nu mă supăr că-mi spui adevărul în față? Care adevăr? Care ți-l impui tu, doar ca să crezi că ai dreptate? Urăsc oamenii ăștia care cred că flutură cu flagul adevărului, dar nu e așa! Tu ai avut o altă experiență de viață. Și dacă ești mai în vârstă asta nu înseamnă că știi tot! Nu poți să rezolvi puzze-ul meu! Și nici nu ai dreptul să te dai cu părerea despre viața mea! Nici să mă numești imatură! Sau fără experiență de viață! Ai trecut tu prin ce am trecut eu? Ai trăit măcar puțin din ceea ce am trecut eu? Da, nici eu nu am trăit ce ai trăit tu! Dar la fiecare e diferit. Și fiecare alege drumul pe care să meargă. Nu ar trebui să mă judeci! Nu ar trebui să te contrazic? De ce mărog dacă nu ai dreptate. Am dreptul să-mi spun punctul de vedere. Dacă crezi că ceea ce am spus eu în mesajul de mai sus nu este dragoste atunci, dumneavoastră trebuie să mai lucrați la capitolul acesta. Dacă aveți familie ar trebui să cunoașteți că fără cele menționate de mine mai sus o familie nu poți să construiești.(Fără dragoste, respect și înțelegere, loialitate, sinceritate, comunicare). Și nu mă pune te rog la un loc cu ceilalți copii. Pentrucă fiecare este diferit. Da poate încă nu știu și mai am de învățat, dar am cap care mă ajută să i-au decizi și să gândesc rațional! Și dacă nu ești de acord cu mine. Bine! Dar nu trebuie să mă ofensezi. Pentrucă eu asta nu am făcut-o dacă te crezi așa de "mătură". Deci voi ăștia care sunteți așa "maturi" nu mai aveți ce învața? Nu cred. Poți să înveți și de la mine și de la un copil mic, de la tot ce te înconjoară. Dacă ai fi fost așa "mătură" m-ai fi sfătuit sau îndemnat frumos, fără ca printre altele să mă faci să am dubii în mine sau printre altele să-mi micșorezi standardele. Știu că merit ce-i mai bun! Și tu mai ai de învățat. Și dacă tu ești căsătorită și ai copii. Te felicit! Și vă doresc numai bine. Nu am vrut să ajung la o ceartă cu tine pentrucă te-am văzut o femeie bine echilibrată, dar după discuția asta nu o să-mi fac păreri despre oamenii, doar după niște comentarii scrise la nimereală! Îți doresc o zi bună!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lidia09):

Se pare ca tu chiar ai o problema de intelegere a realitatii, ca nu pricepi nici pace ce-ti tot spun cu imaturitatea, desi ai confrimat de nenumarate ori ca esti imatura.
Evident ca esti pe o scara mult mai joasa decat mine, eu sunt om cu experinta de viata, realizata, cu facultati si educatie, profesand de foarte multi ani intr-o irma occidentala unde ma functid e conducere, pe cand tu esti doar un copil carea cum invata sa deschida guram cu educatie inca incompleta, inca incabila sa inteleaga ce se intampla in vaita asta reala, inca fara discrenamant, deci mai ai mult, foarte mult de invatat.

Ma rog, asta va fi problema ta in viitor, ca de cum te comporti in societate si cu oamenii, asa vei fi tratata.
Invata sa asculti si de oamenii maturi daca de parinti nu ai chef, ca nu-ti vrea nimeni raul si cine stie, poate in timp te vei maturiza si vei fi capabila sa intelegi situatia reala in care esti, fiindca asa cum te prezinti azi, aici, nu esti decat un copil imatur probabil mai mica de cat am estimat initial.

| dullcat a răspuns:

Fix cum a zis Hyperion ma gandeam si eu. Poti citi aici mai multe despre asta, poate te regasesti (iar daca nu, poate in celelalte stiluri de atasament sau chiar o combinatie):

https://psihologia.ro/......n-relatie/

https://andreeaorheanu.ro/2024/01/31/atasament-evitant-relatii/

https://psihoteca.ro/stilul-de-atasament-evitant-lasa-ma-dar-nu-mi-da-pace/

| Hyperion7 a răspuns:

Ai un mod de a te atașa de oameni evitant.
E o chestie ce tine de trecutul tău și de copilăria ta.
Deci na, ar trebui sa vezi care e acea trauma care a cauzat asta și să o remediezi cumva.
De preferat cu un psiholog.

| Lidia09 explică (pentru Hyperion7):

Păi dacă mă atașez n-ar trebui să rămân lângă acea persoană? De ce mi-e frică de o apropiere mai mare?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lidia09):

Pentru că, subconștient se întâmplă asta, crezi că nu meriti sa fii iubita/nu ești suficient de buna pentru persoana in cauza

| Lidia09 explică (pentru Hyperion7):

Nu că nu merit să fiu iubită mai mult mi-e frică să fiu iubită. Nu știu de ce.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lidia09):

Traumeleeee din copilărie!
Daca părinții tăi nu si-au mărturisit iubirea pentru tine sau daca au fost prea ocupați pentru tine, cam asta ar fi explicația!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Lidia09):

Imaturitate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complexe de inferioritate și o stima de sine scăzută.

| Lidia09 explică (pentru anonim_4396):

La ce te referi prin stimă de sine scăzută. Mi-e frică să iubesc și să fiu iubită. Nu știu de ce dar nu potcrying