| Anoniu a întrebat:

Pe 24 am facut sex neprotejat.el nu a ejacuat in interior. dar totusi ma gandesc sa nu fi ramas inarcinataa si plus ca menstruatia trebuia sa imi vina in jurul datei de 27. dar nu o am regulata. poate intarzia si din faptul ca eu ma tot gandesc la asta.

5 răspunsuri:
| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Nu va inteleg ma copii? va zgarciti la 100 ron pentru prezervative sau care e problema? voi sunteti constienti ca daca el te lasa bortoasa, viitorul si libertatea voastra va fi compromisa total?

| corbulalbrosu a răspuns:

Se stie foarte precis ca perioada fertila este cea in care exista posibilitatea sa se formeze o sarcina dar aceasta nu se poate stabili in cazul ciclurilor menstruale neregulate. Fiindca lungime ciclurilor menstruale poate diferi foarte mult ciclu de ciclu, in cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate vorbi despre intarzierea menstruatiei. De asemenea in cazul ciclului menstrual neregulat fiindca nu exista un reper fix fata de care sa poti sa te raportezi in timp cu privire la momentul de incepere/pornire a menstruatiei rezulta ca nu se poate stabili nici perioada fertila deci nici momentul in care in cazul unui sex neprotejat s-ar putea ramane insarcinata. In baza celor afirmate in cazul ciclului menstrual neregulat nu se poate stabili data exacta de incepere a viitoarei menstruatii. Pe baza acestui rationament rezulta ca nu se poate vorbi niciodata despre intarzierea acesteia deoarece nimeni nu poate stabili ce lungime va avea ciclul respectiv. Partenerul de viata si de sex trebuie sa fie responsabil si sa aiba capacitatea de a fi in stare sa reuseasca sa-si coordoneze si controleze perfect ejacularea daca insista sa intretina sexneprotejat. In astfel de situatii singura solutie normala si logica o reprezinta folosirea intotdeauna a unei metode de protectie pentru ca asteptarea inceperii menstruatiei sa nu devina stresanta. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in interior nu ai cum sa ramai gravida.

| SofiaAbigail a răspuns:

Serios ca v-as cumpara la toti prezervative numai sa nu va aud cum sunteti tot speriati cu chestiile astea.Maturizati-va.

| EllaMk a răspuns:

O cauza ar fi si stresul, da. Insa pentru a elimina acest gand, peste cateva zile, o saptamana, ai putea face un test de sarcina.