| LauraOT a întrebat:

Raspundeti va rog frumos!
Buna fetelor! Deci pe 30 mai mi-a venit ciclu si m-a tinut pana pe 3 iunie, iar pe 8 am facut sex neprotejat cu prietenul meu si si-a dat drumul in mine! Azi pe 26 iunie am facut un test de sarcina si in primele 10 minute a iesit decat prima liniuta! Dar cand m-am uitat la la vreo ora jumatate la lumina se vedea o umbrulita foarte putin vizibila! abia daca o vezi! Testul e cel barza! nu stiu ce sa mai cred! o iau razna! ajutati`ma

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai facut sex neprotejat intr-o perioada cu fertilitate medie, deci daca sunteti amandoi sanatosi si fertili ai sanse de 60-70% sa fii mamica. Testul facut azi este cel mult neconcludent, desi mai degraba negativ, dar este facut prea repede ca sa aiba vreo valoare. Daca era pozitiv, puteai sa consideri ca esti insarcinata, dar asa nu trebuie sa-l iei in considerare. Primul test pe care l-ai putea lua in considerare il poti face de-abia pe 30 iunie din urina de dimineata, sau pe 3 iulie din urina de peste zi. N-are rost sa te mai stresezi pana atunci facand teste neconcludente, ai doar putina rabdare si vei afla la momentul potrivit daca dorinta voastra de a avea copii se va implini.

| BeautifulMind a răspuns (pentru Brigaela):

Esti varza femeie, sau ce oi fi tu x(

8 răspunsuri:
| LauraOT explică:

Da stiu ca atentia conteaza, dar eu nu am avut si nu am prea multa experienta. El inainte sa isi dea drumu m-a intrebat cand mi-a venit ultima data, iar eu i-am zis ca pe 30 si pac! am ramas proasta. nu`mi venea sa cred. iar el ca explicatie mi-a dat ca nu mai putea sa se controleze! In fine on topic, am citit pe net ca testele barza daca nu ti-au iesit pozitive in 15 minute e posibil dupa perioadata asta sa mai apara o linie din cauza uscarii testului. Chestia e ca se vedea foarte putin, ma gandesc ca poate e doar in mintea mea!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Scuze, nu intru în categoria "fetelor" ( cele cărora le-ai adresat întrebarea ), dar CONSIDER că pot să-ţi dau un răspuns OBIECTIV!

Testul pe care l-ai făcut ieri NU e concludent. E recomandabil ca testul de sarcină să se facă la 7-10 zile de la data la care trebuia să-ţi vină menstruaţia ( dacă ai ciclu regulat )!

În cazul tău, având în vedere că te aflai în perioada de fertilitate MEDIE ( aşa cum spunea şi Brigaela, care ţi-a dat un răspuns foarte avizat ) - TREBUIA să folosiţi prezervativul; ai văzut INDIFERENŢA lui ( a partenerului ), considerând ca neimportant momentul, şi drept dovadă scuza PENIBILĂ : "el ca explicatie mi-a dat ca nu mai putea sa se controleze!"
Bine că s-a putut "controla" înainte şi a avut timp să te întrebe : "inainte sa isi dea drumu m-a intrebat cand mi-a venit ultima data, iar eu i-am zis ca pe 30 si pac! am ramas proasta. nu`mi venea sa cred..."!
Asta e cel puţin o dovadă de INCONŞTIENŢĂ din partea lui, aspect care ar trebui să-ţi dea de gândit.

În altă ordine de idei, RECOMAND să refaci testul la 7-10 zile de la data la care trebuia să-ţi vină menstruaţia - CHIAR dacă acum "îţi vine", deoarece RISCUL ca să fi rămas însărcinată e FOARTE mare!

Iar dacă testul va fi NECONCLUDENT ( o liniuţă, vizibilitate redusă, umbre... ), se recomandă REFACEREA testului după alte 3-5 zile!

Până atunci, MULT calm, deoarece disperarea NU duce la nimic bun!

Apoi, ar fi important de ştiut dacă ai ciclu regulat ( sau nu ) - eu am studiat şi întrebările tale anterioare şi am unele nelămuriri...

Dar, deocamdată astea ar fi observaţiile; sper că aceste explicaţii să te ajute - dacă mai ai şi alte nelămuriri, nu ezita să mă întrebi şi voi încerca să-ţi răspund cât mai OBIECTIV!

Toate cele bune!

| whiteOdrink a răspuns:

Nu judec, dar...atentia este foarte importanta, nu crezi? Data viitoare sa fiti mai precauti ca tu sa nu mai stai cu stres si alte lucruri...e greu sa afli ca esti insarcinaa si apoi si mai greu sa le spui parintilor! Constientizea-za, daca ceva ti se intampla.o sa ai de suferit, atat fizic cat si psihic!

| varanudorm a răspuns:

Daca liniuta e oricat de putin vizibila, e o posibilitate sa fii insarcinata. Repeta testul dupa o saptamana.

| varanudorm a răspuns:

Dupa o ora jumate nu mai e irevelant testul! Repeta-l peste cateva zile - o saptamana ca sa fii sigura.

| LauraOT explică (pentru varanudorm):

Mersi. asa o sa fac! simptome am avut la 7 zile dupa contact ma durea foarte tare capul si imi venea putin sa vomit (sunt cam certata cu mancarea) si din cauza asta mi-a luat tati vitamine si de atunci pap mai mult si nici starile nu am mai avut! Astept sa vad daca imi vine ciclu! Sunt speriata tare!

| ChayFanSan a răspuns:

...sa va traiasca