| realistul01 a întrebat:

Sa va prezint situatia mea. Sunt cu o fata impreuna de 6 luni, dintre care 4 am locuit impreuna. Suntem studenti in Cehia, ea este din Kazahstan. Vara am fost la mine acasa aproape o luna. La moment studiem in orase diferite, dar ne vedem in fiecare weekend. Ea vrea sa merg cu ea de anul nou, la ea acasa. Eu la fel imi doresc acest lucru. Parintii ei nu sunt contra, insa ai mei da. Eu tin la ea foarte mult, iar ea la mine. Ce sa fac, sa plec sau nu? Ideea e ca nu vreau sa-mi supar parintii. Ce ati face voi?

11 răspunsuri:
| Ioannaaaaaaaaaa a răspuns:

Parintii tai te vor intelege la un moment dat sau.te-ai gandit ca ei stiu ce e mai bine pentru tine?

| realistul01 explică (pentru Ioannaaaaaaaaaa):

Eu sunt din MD, dar asta nu conteaza. Parintii mei isi fac impresia ca eu fac doar asa cum spune ea, ca eu "nu pot decide pentru mine", iar aici ei se inseala(
Apoi, vara cand eram acasa petreceam practic tot timpul impreuna cu ea, iar cu eu vorbeam mai putin, desi pana a face cunostinta cu ea, cu ei tot putin comunicam.

| mihai69 a răspuns:

Ai uitat să ne spui de unde ești, dar și motivul pentru care ai tăi sunt contra relației.
Ca idee, eu aș zice să mergi. Părinții tăi te-or ierta ei până la urmă.

| realistul01 explică (pentru mihai69):

Am incurcat utilizatorul cand ti-am raspuns la intrebare, dar cred ca nu e nimic grav, o sa gasesti tu happy
Si ar mai fi ceva. in iulie, ea trebuia sa plece acasa. Avea bilet prin Kiev, iar din cauza ca doborase aia un avion ii era un pic frica sa zboare pe acolo. Eu inca din aprilie planuiam sa nu merg acasa, ceea ce i-am spus, iar ca urmare, ea si-a anulat biletul ca sa ramana cu mine si ca sa plecam undeva la mare. Sora mea termina facultatea si imi promise ca vine sa viziteze Praga, insa neavand o data concreta imi spunea cand aproximativ va veni. Am decis sa o asteptam, sa ii aratam orasul si dupa sa plecam unde aveam de gand. Sora mea asa si nu a mai venit. Aparuse alte chestii. Trebuia sa plece la studii in Franta, iar daca eu nu ma duceam acasa nu ne mai vedeam pe o perioda de un an minim. Asa ca eu si prietena mea am decis sa plecam in Grecia, dar mai intai sa trecem prin MD. Asa am ajuns la mine acasa.

| mihai69 a răspuns (pentru realistul01):

Mda... bănuiam eu că e o poveste de dragoste prin „cenușa vechiului imperiu"...
Acum vreo 20 de ani am fost pentru vreo trei luni în Riga și am cunoscut (cât am apucat, dar mai bine decât majoritatea celor ce mai răspund pe-aici) o parte a acestuia și mai ales, oamenii și modul lor de a vedea lucrurile. Amalgamul etnic creat de „tătuca Stalin" e cea mai grea moștenire pe care o aveți voi toți cei din fosta СССР. Asta, plus prejudecățile care vin odată cu amestecul. Așadar, nu prea cred să reușești să faci ceva în privința alor tăi. Dacă tu ești OK cu ea, dacă părinții ei te vor accepta (îți țin pumnii să fie așa - măcar ei să fie de acord) și dacă relația voastră va merge mai departe, e posibil ca mai târziu și părinții tăi să priceapă situația și să realizeze că au judecat greșit. Sora ta ar putea să te ajute, punând din când în când ceva vorbe bune pentru voi părinților.
Baftă!

| Emilian65 a răspuns:

Daca ea a fost in vara la tine acasa aproape o luna, atunci fa si tu efortul si du-te si tu la ea de sarbatori. Lamureste-ti parintii sa te lase sa mergi la ea de sarbatori.

| realistul01 explică (pentru Emilian65):

Eu am incercat sa vorbesc cu ei, dar fara nici un rezultat ( Le e frica ca ma taie aia in Kazahstan si nu ma mai intorc viu de acolo

| grab a răspuns:

Daca pleci, ia-ti toate masurile de siguranta gen intereseaza-te pe la ambasada pentru siguranta ta si spune-le si parintilor acest lucru.

| DjSheepyOfficial a răspuns:

Sincer eu as merge la parinti ei sa nu fac o inpresie proasta ca nu vreau sa merg sau mai stiu eu.Ar trebui sa stai sa discuti cu parinti tai si sa le spui ceea ce simti si ca vrei o relatie serioasa cu acea fata. Eu asta as face

| realistul01 explică (pentru DjSheepyOfficial):

Ca tot veni vorba de relatii serioase. Tata imi tot spune ca mai sunt si alte fete, ca vii acasa te vezi cu una si pe urma tot la ea te intorci. Acelasi lucru mi-a spus si vara cand am fost acasa.

| DjSheepyOfficial a răspuns (pentru realistul01):

Parerea mea nu reusesti sa faci nimic cu ei asa eu cand am implinit 18 ani si luna am fugit dupa a mea iubit cu toti bani din casa si pana la uma mau inteles ca eu chiar tineam la ea si mau iertat. Fa ce te indruma inima eu asta as face