| Nonamee0022 a întrebat:

daca o fata e virgina si se culca cu mine trebuie neaparat sa iasa sange la primul contact sexual? Sau poate iesi du pa ce ne am culcat de 2-3 ori?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

NU sangereaza intotdeauna, fiindca posibilitatea de a se produce sangerarea in momentul dezvirginarii depinde de mai multi factori. Himenul poate fi foarte diferit de la o femeie la alta, privind atat elasticitatea acesteia, cat si vascularizarea sau dimensiunea perforatiei existente in himen din nastere (in cazul in care exista doar una). Astfel ca penisul poate trece prin respectiva perforatie si daca este si suficient de elastica pielita respectiva aceasta se va intinde suficient de mult ceea ce va produce largirea gaurii respective, astfel ca penisul va treace fara sa lezeze/rupa himenul si din acest motiv sa nu apara sangerarea in momentul dezvrginarii. De asemenea este posibil ca himenul sa fie extrem de slab vascularizat si in momentul lezarii sau ruperii sa nu fie atins/afectat nici un vas de sange important si toata sangerarea sa se reduca la 1-2 picaturi de sange care efectiv sa treaca neobservate mai ales daca se amesteca cu secretia vaginala mai abundenta din timpul sexului. Durerea resimtita in cazul penetrarii din momentul dezvirginarii, precum si in timpul urmatoarelor acte sexuale (imposibil de prevazut numarul acestora), se datoreaza intinderii exagerate a fibrelor musculare care alcatuiesc vaginul si in niciun caz din cauza lezarii sau ruperii himenului, care de fapt este un proces nedureros practic aproape insesizabil. Durerea va dispare doar in momentul in care muschii vaginului tau se vor intinde suficient de mult, vor deveni mai elastici, deci abia atunci cand canalul vaginal sa se largeasca intratat de mult incat se va potrivi ca "o manusa" pe penisul partenerului tau. Trebuie sa stii ca doar 42% dintre femei sangereaza in momentul dezvirginarii asa cum reiese dintr-un raport medical : "Adesea în trecut, dar şi în zilele noastre, este cerută dovada virginităţi unei fete, iar legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. La circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ târziu după primul contact sexual, în schimb în cazul procentului de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte." In concluzie circa 6 din 10 femei nu sangereaza in momentul dezvirginarii si nici in timpul urmatoarelor acte sexuale. http://unimedia.info/......84936.html Inainte de a incepe un contactul sexual, este extrem de important sa fie intretinut un preludiu care sa includa o masturbare (degetica)suficient de enargica. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Da, în cele mai multe cazurii la primul contact sexual se sângerează.

| Emilian65 a răspuns:

Poate sangera la primul contact sexual, la urmatoarele acte sexuale sa chiar deloc.

| Lorena7712 a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa sangereze. Himenul acela care provoaca sangerarea difera de la fata la fata, poate acesta lipseste din nastere(sunt cazuri in care fetele se nasc fara acel himen), sau poate i s-a rupt fara ca ea sa isi fi dat seama vreodata( mersul pe bicicleta, de exemplu). Daca prima data nu sangereaza, nu o s-o mai faca nici a 2 sau a 3a oara.