| andreiiiii123 a întrebat:

Saluthappy
Acum 3 ani am incheiat o relatie de 5 ani datorita faptului ca la terminarea liceului prietena de atunci s-a mutat cu familia in Germania, definitiv. In aceiasi perioada mi-a decedat si tatal. Am devenit mai retras. Probabil altii si-ar fi varsat amarul in alcool.ei bine, eu nu. eu m-am "refugiat" in jocurile video.
Acolo am cunoscut pe cineva (acum 1 an jumatate). o fata de aceiasi varsta cu mine (23) si aceleasi hobby-uri. Este isteata, are suflet bun, foarte Frumoasa, minunata..cu totul si cu totul speciala.
Petrecem foarte mult timp impreuna (minim 3-4ore pe zi) la telefon si pe skype. Ne simtim grozav unul in compania celuilalt..radem mereu..ne completam unul pe altul..ne spunem cele doua cuvinte (destul de des); totul e minunat dar e ceva ce ne doare - distanta de 300km dintre noi. eu aici singur, cu serivici stabil, casa mea, in curand si masina...ea acolo cu serviciul ei si cu familia.
Pe cat de ciudat ar parea sentimentele sunt reale..desi nu ne-am vazut niciodata fata in fata.
De cand am cunoscut-o nu ma intereseaza nicio alta fata, fie din grupul de prieteni sau din alta parte..toate sunt 'meh'. pur si simplu ma gandesc doar la ea.
Acum vine si intrebarea, pentru cei care au avut rabdare sa citeasca (multumesc). a mai trecut vreunul din voi prin asta? (sau daca stiti pe cineva care a trecut)..si daca da ce s-a intamplat? o astel de relatie poate deveni ceva foarte serios?

multumesc, si Sarbatori Fericitehappy

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai mult sau mai putin, da. Dar, atentie! Desi e greu de crezut, la posibilitatile de azi, sa nu va fi vazut macar in poze sau auzit la telefon, riscul video live - adica momentul vederii celuilalt pe viu si audio - vocile, sa fie destul de delicat, cel putin.
Da, poate deveni si ceva foarte serios, doar de voi depinde.
Multumesc la fel!

| RAY a răspuns:

Posibilitati exista mai greu cu implinirea lor sti asta e chestia, eu personal nu cred in relati de astea ca am patit-o, dar tu poate ca ai noroc

| PersonajFictiv a răspuns:

Da,poate sa fie ceva serios.
O ruda de a mea, s-a cunoscut cu un baiat pe Facebook, tot asa au vorbit, s-au inteles, apoi s-au intalnit si s-au casatorit, acum au un copil de 12 ani.

Se poate, dar depinde de voi.

Sarbatori Fericite si tie. :d

| 6Anonim9 a răspuns:

Eu n-am inteles un lucru. Cum adica ea "acolo cu familia ei"? Adica sta cu parintii, sau are familie? Desi e mai probabila prima varianta. Daca prima varianta e cea corecta, atunci eu nu vad problema, sincer. Ea daca nu are pe nimeni (ma refer la partener de viata), de ce nu vine la tine? Sau va dati una-doua intalniri(eu zic ca merita), apoi daca merge, se poate muta la tine(chiar daca e cam direct, dar asta e). Ii cauti si ei de lucru acolo, nu e ca si cum n-ar mai putea gasi alt loc de munca decat cel actual. Cat despre exemple de alte relatii ca si ale voastre... Eu zic sa incerci tu, apoi sa devii tu un exemplu de relatie reusita, care a inceput la distanta. Mult succes!

| pufipo a răspuns:

Eu şi al meu suntem împreună de 6 ani (între timp ne-am şi "luat"), primii 4 ani jumate au fost la distanţă (el fiind ff departe de mine, mă rog 250 km nu sunt mulţi, dar ca fapt divers), însă noi am vorbit mereu ori la telefon, ori pe skype (da..non stop, ca disperaţii) ori venea el la mine şi stătea ori mă duceam eu la el şi stăteam câteva zile (în fapt mă duceam la ai mei, care locuiau în oraş cu el şi ne vedeam iar ca disperaţii).

Totul într-o relaţie la distanţă şi nu numai este comunicarea şi încrederea (dacă ăstea pe lângă celălalte nu există), nu există nimic.