| R4V3N a întrebat:

Am 15 ani si ma framanta tare ceva... Imi place de o fata, de la mine din clasa, dar nu stiu daca ea simte ceva pentru mine. Faza e ca sta si povesteste cam cu toata lumea din clasa in afara de mine (cu mine mai vorbeste cand o intreb cate ceva, dar nu se uita la mine si raspunde destul de scurt).

Ea sta intr-un camin, impreuna cu vreo jumatate de clasa, devi se intelege bine cu ei. Vorbeste cu alt baiat, dar doar cand intreaba el ceva, si rade. Acel baiat e mai `rau` si ea e buna, a doua din clasa, fix invers. Am aflat de la sora ei ca spune ca sunt destept (mi-a spus doar asa, nu stia ca imi place de ea).

Ciudat este ca imi mai trimite cateodata poze pe Snapchat, cu ea fumand tigari electronice, ceea ce nu prea ii sta in fire...

Ideea e ca nu stiu ce sa mai cred... Adica sunt singurul caruia ii trimite poze de-alea si mai spune si ca sunt destept, dar tine distanta si e foarte retrasa, fata de mine.

Si eu fac cam la fel (adica tin distanta), pentru ca imi e foarte frica sa nu spun o tampenie si sa o pierd definitiv...

Eu sunt un baiat destul de rusinos, mai ales cu fetele. Cand vorbesc cu alti baieti rad, glumesc, ma simt in largul meu, dar cand imi zice ceva o fata, imi gasesc greu cuvintele si chestii... E de la timpul petrecut in casa, la calculatoarem televizor, telefon si altele...

Scuzati lungimea textului. Voi termina cu trei intrebari:
- cum imi dau seama daca ma place, avand in vedere ce am scris mai sus?
- cum pot sa vorbesc cu ea? Ce subiecte? Cand sunt langa ea nu mai am nimic in minte, doar vesnicul `ce faci?`...
- cum as putea sa scap de rusinea asta, sa vorbesc liber cu oricine?

Va multumesc foarte mult, dau funda si voturi celor mai detaliate raspunsu

Răspuns Câştigător
| ShakeMelo a răspuns:

Pfaaa imi amintesti de mine pana sa intru la liceu laughing Intrebam lumea ce sa vorbesc cu fetele, efectiv CE ca eu nu stiam nimic in afara de subiectele care le vorbeam cu prietenii mei ( jocuri si alte d-astea ).
Asa am gasit si eu cheia catre "usa interzisa a comunicarii". Fii amuzant si fa-o sa rada. Vorbeste mult cu ea in privat, nu in clasa neaparat din prima in fata tuturor ca asa o sa iti fie si tie mai usor sa ii scrii si sa te gandesti ce sa ii scrii. Intreab-o despre viata ei gen daca are frate intreab-o de el intreab-o dc fumeaza chestii si dezvolti de la o anumita tema. Ideea ii ca trebuie sa o faci pe ea sa se simta in largu ei cand vorbeste cu tine. De-aia zic vorbeste cu ea mai mult si mai intim in privat si nu la fel de mult in viata reala ( la inceput). Ai grija totusi ce zici sa nu fie de-aia care merge sa te barfeasca la prietenele ei. Pur si simplu ai grija sa nu dai fail-uri. si ca sa iti raspund la intrebari:

1) pai inca nu iti poti da seama daca te place sau nu da in mod sigur nu te displace deci fa ce am zis mai sus si eventual luam legatura imi zici cum evolueaza lucrurile si te ajut

2) subiecte - fii amuzant -subiectele vin prin observarea ei, observo si spune-i ce ai observat pur si simplu laughing asta in cazu in care nu aveti alt subiect comun

3)rusinea asta eu cred ca dispare odata cu maturitatea. ideea ii sa ai incredere in tine, si ca sa ai incredere in tine trebuie sa fii implinit pe mai multe teme gen sa nu-ti fie rusine de cum vorbesti cum arati etc. pur si simplu

si inca un sfat care pe mine m-a ajutat foarte mult : fa-o pe ea sa creada ca tu esti greu "accesibil"sa zic asa, asta ajuta mult sa ii creasca interesu fata de tine.

Tot ce am zis e din propria mea experienta sper ca nu te-am plictisit laughing Multa bafta!

5 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Poate ca pastrand distanta fata de ea, tu ai facut-o sa pastreze si ea distanta. Ca sa afli daca te place, trebuie sa petreci mai mult timp pe langa ea. Priveste-o in ochi, zambeste-i, intra in vorba cu ea si vezi cum reactioneaza. Cand vorbesti cu ea, vorbeeste despre ea. Afla cu ce se ocupa in timpul liber si ce ii place. Fiecarui om ii place sa vorbeasca despre el insusi, deci ii va face placere. In plus tu afli unde ai putea s o invite, ce ati putea face impreuna si vei gasi alte subiecte de discutie.
La ultima intrebare, raspunsul este ca trebuie sa "iesi la joc" si sa vorbesti cu toata lumea. Vei capata experienta si incredere in tine. Lasa sculele electronice, nu te ajuta. Incearca sa fii mai sociabil in clasa. Si vorbeste cu toate fetele happy

| Mirke a răspuns:

Baa d ce limbarnita aveti la ora asta! nu vorbii direct cu ea ca amandoi sunteti sfiosi se pare, vorbeste cu ea pe chat, \fb acolo ai timp sa iti gasesti replicile si scapi de timiditate, cu timpul o sa poti sa vb cu ea cand scapi de frica de a spune prostii, nu ai cum sa o pierzi, ca nu se muta din scoala ca ii spui tu ca o placi, sau ca isi da seama ca nu esti asa destept cum te crede, in momentul asta probabil si ei ii e frica sa vb cu tine, ca sa nu mai lungim vorba, gasiti un mediu al vostru de comunicare mai relaxant, incearca cu biletele, scrisorele, fetelor le plac genul asta de mesaje! parfumate colorate, poate chiar le puneti la colectie pentru mai tarziu!

| ramonia a răspuns:

Sa stii ca unele persoane sunt timide si retrase exact cu persoanele de care sunt atrase. laughing stiu... Dar nu e o regula. O sa imbin raspunsul la primele doua intrebari ale tale. Ei bine, o poti testa subtil daca te place, prin modul de a vorbi, prin ceea ce o intrebi. Cum? Ei bine ai putea sa gasesti subiecte aparent neutre, cum ar fi scoala pentru inceput, sau un film, sau o pasiune comuna. Ca sa scapi de timiditate si sa o faci si pe ea (pentru ca am impresia ca si ea e putin timida contrar aparentelor), incearca sa gasesti un moment in care sa nu fiti inconjurati de multa lume. De exemplu in clasa, daca sunteti inconjurati de multi colegi, nu e o idee buna pentru ca veti fii timizi amandoi, si se poate sa fiti intrerupti. E o idee buma si sa o faci sa rada. poti sa zici in gluma ca ai impresia ca te evita si te simti aiurea pentru ca pe tine nu te baga in seama ca pe ceilalti. Zici asta sub forma de gluma si vezi cum reactioneaza. Nu trebuie sa iti fie teama, dupa ce o sa faci asta o sa fii mandru de tine ca ai reusit sa iti invingi temerile. Dar, ai grija sa nu insisti exagerat, sa nu se simta hartuita si sa se sperie. Fa totul treptat si calculat, spunand lucruri sincere sub forma de gluma si vazand astfel ce reactii are. Daca nu reactioneaza cum te astepti, nu te stresa. Inseamna ca ai dobandit experienta si vei cunoaste curand o alta fata, care sa iti placa mult mai mult decat aceatsa si care sa te placa si ea. Bafta. happy

| R4V3N explică:

Ea e dintr-un sat, si -c cum am mai spus -, sta in camin. Dupa fiecare ora merge la ea incamera cu alte fete, vine fix inante de urmatoarea ora, deci nu prea gasesc timp sa vorbesc cu ea. Si, cand voi gasi timp... Cum sa incep discutia? Adica ar fi ciudat ca pana acum sa tac si dintr-o data sa o bombardez cu intrebari. As vrea ceva idei de subiecte, la calculatoare nu se prea pricepe...

Ok ok, intru in vorba cu toti... Dar cum? Cum sa fac sa fiu mai natural si nu doar sa par? Cum depasesc rusinea aia? Asta era problema mea...

| KALASHER a răspuns:

Ai de capu meu laughing zici ca-s eu din generala! Iti raspund scurt.1.nu conteaza daca te place sau nu, important e sa o atragi, sa o faci tu sa te placa.Dar din cate ai scris, te place.2.Nu te mai gandi la ce sa-i spui...niciodata sa nu faci asa, nu ezita sa vorbesti cu ea.o vezi, te duci la ea fara sa te gandesti la cacaturi pe care sa i le spui si lasi lucrurile sa decurga normal, asa pe moment...nu conteaza ce mai zici! Gandeste-te ca pana la urma sunteti doua persoane care vorbesc.E simplu, nu te mai gandi la impresie, fii natural si o sa iti iasa.cunoaste-o mai bine, cere-i numarul si invit-o in oras.lasi lucrurile sa decurga normal.PM daca vrei sa mai discutam.Bafta