| GoldenKing a întrebat:

Salut baieti si fete big grin.Sa incep cu inceputul:Acum 2 ani am cunoscut o fata, m-am apropiat de ea si m-am departat de ea si tot asa pana azi.In momentul asta tinem unul la altul ca fratii.Aici vine chestia asta,eu nu o iubesc numai ca pe o sora ce nu am avut-o,ci chiar mai mult,intelegeti voi unde bat.E, si s-a despartit de prietenul ei si trece printr-o perioada mai grea.Si ma intreb daca e momentul potrivit sa ii spun sau sa mai astept? Multumesc frumos pentru ca ati citit si pentru raspunsuri

Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Pentru putin. Asa ai ceva mai mute sanse, dar trebuie sa fii foarte atent. Te porti ca un barbat, nu ca si cum ai fi catelul ei. O ajuti cu ceva important, ce i-ar fi greu sa faca singura, dar nu mergi cu ea in mall ca sa caste gura la vitrine. Stiu ca e tentant, esti cu ea, te simti bine, dar aceea este treaba catelului. Te va baga in "friends zone" si nu mai iesi de acolo.
Nu te grabi sa ii spui ce simti asa cum te sfatuieste altcineva. Ea are durerea ei in suflet, daca tu vii cu problemele tale intr-un moment nepotrivit, va spune ca esti insensibil. Ii faci declaratii abia atunci cand ai motive sa crezi ca si ea simte ceva pentru tine.

8 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai putea incerca. Nu ai nimic de pierdut. Succes.

| neutrino a răspuns:

Ai așteptat destul.

| Emilian65 a răspuns:

Daca in momentul de fata este singura si nu are prieten, spune-i ca o iubesti si dioresti o relatie cu ea.

| SkyPilot a răspuns:

Daca ati fost impreuna (in sensul de mai mult decat prieteni) este aproape imposibil sa o recastigi.
Si mai exista un impediment in cazul tau: de cele mai multe ori, relatiile incepute dupa o despartire, inainte ca persoana care a trecut prin despartire sa se fi "vindecat" nu dureaza. Intr-o asfel de situatie tu vei fi un "pansament", fata te va folosi (constient sau nu) ca sa treaca peste perioada grea, dar nu se va indragosti de tine.
Parerea mea este sa lupti pentru ceea ce iti doresti, dar nu iti pune mari sperante. Si lupta inteligent. Nu aduce vorba despre sentimente, nu ii cere nimic din acele lucruri care se ofera intr-o relatie. Fii alaturi de ea, ajut-o sa uite, distreaz-o, fa-o sa rada, fii de incredere, ajut-o si cu ceea ce are de facut dar nu te prezenta ca un pretendent. Ai insa sanse foarte mici. Trebuie sa stii foarte bine ce isi doreste ea si sa ii sugerezi discret ca tu esti omul potrivit.

| GoldenKing explică (pentru SkyPilot):

Nu am fost impreuna cu ea vreodata, desi mi-as fii dorit foarte mult si eram foarte aproape inainte.Multumesc frumos pentru raspuns!

| SkyPilot a răspuns (pentru GoldenKing):

Pentru putin. Asa ai ceva mai mute sanse, dar trebuie sa fii foarte atent. Te porti ca un barbat, nu ca si cum ai fi catelul ei. O ajuti cu ceva important, ce i-ar fi greu sa faca singura, dar nu mergi cu ea in mall ca sa caste gura la vitrine. Stiu ca e tentant, esti cu ea, te simti bine, dar aceea este treaba catelului. Te va baga in "friends zone" si nu mai iesi de acolo.
Nu te grabi sa ii spui ce simti asa cum te sfatuieste altcineva. Ea are durerea ei in suflet, daca tu vii cu problemele tale intr-un moment nepotrivit, va spune ca esti insensibil. Ii faci declaratii abia atunci cand ai motive sa crezi ca si ea simte ceva pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In acelasi timp risti sa stea cu tine doar pentru ca trece printr-o perioada foarte grea, sa iti faci sperante si apoi dupa ce trece peste sa realizeze ca de fapt ea nu dorea mai mult de la tine...

| MarineluM12 a răspuns:

Pentru inceput pot s-o iai cu incetul. Apropiete de ea, si zii lucruri frumoase incurajazo. laughing Si poti sa-i zici ce simti laughing Funda?