| Markusfrtt a întrebat:

Salut Ce sa fac sa nu mai fiu atasat asa de mult de o fata? A trecut mai bine de un an si tot atasat de ea sunt. Am fost indragostit si dee alta fata, si mi-a trecut. Nu mai sunt atasat deloc de ea. Dar de ce de fata de care m-am indragostit mai bine de 1 an, inca mai sunt atasat de ea? Vreau sa nu mai fiu atasat de ea deloc. Uneori simt ca ma doare sufletu. Chiar va rog sa ma ajutati. Deci?

Răspuns Câştigător
| Miladincaa a răspuns:

Inteleg ce vrei sa spui. De obicei iti trebuie timp sa te detasezi sentimental de o persoana. Culmea este ca toata lumea ne spune cat de de frumoasa dragostea, dar nimeni nu ne avertizeaza cat de greu va fi sa scapam de ea.
Nu sunt in masura sa iti spun exact ce poti face, tu esti singurul care poate lua o decizie. Eu pot doar sa iti spun ca in clipa in care am realizat ca nu e el singurul vinovat, arunci cand am aceptat ideea ca o mare parte din durere este din vina mea si ca el nu e nici mai mult nici mai putin decat o simpla persoana care a gresit fata de mine, am putut privi mai departe. Nu stiu exact cum sa explic, dar in acel moment m-am simtit eliberata, vesela si plina de optimism. "Fantoma" care ma chinuia disparu-se, iar eu scapasem de toata durerea si tristetea.
Sunt sigura ca si tu poti scapa de "fantoma" ta, a-i nevoie doar de putin timp pentru ati pune gandurile in ordine.

3 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pai daca a trecut un an si tot pe ea o placi inseamna ca e speciala pentru tine, ai fost impreuna cu ea?
daca nu, iti spun ca ea poate nu a facut ceva cu intentie ca sa suferi tu...
cel mai simplu e sa o eviti cat poti si incearca sa iti faci o prietena, dar nu la intamplare, vorbeste mai mult sa vezi daca iti place si cum gandeste nu numai cum arata, asta ca sa ai o relatie de durata si sa o uiti daca chiar vrei asta

| Miladincaa a răspuns:

In primul rand incearca sa te calmezi si sa iti pui ordine in ganduri. Nu esti nici primul si nici ultimul care se afla intr-o asemenea situatie. Nu stiu exact cum e in cazul tau dar pot sa iti spun cum a fost pentru mine. Acum un am eram in aceeasi situatie, de fiecare data cand ma gandeam la el imi venea sa plang, ma simteam neputincioasa in fata durerii pe care mi-o provoca doar amintirea lui, dar mite vederea lui in carne si oase.
A trecut ceva timp, dar intr-o zi mi-am dat seama ca nu il pot invinovati doar pe el pentru durerea mea. Am realizat ca amintirea lui doare din cauza mea, eu ma gandeam la el uneori ca la " baiatul perfect", pentru cate eu nu am fost suficient de buna. Alte ori il consideram un nemernic care m-a facut sa sufar intentionat.In cele din urma am realizat ca nu era nici perfect, dar nici cel mai mare nemernic. A fost doar o persoana care a insemnat ceva in viata mea la un moment dat. O persoana care a reactionat prosteste ( intentionat sau nu, nu mai conteaza) si ma ranit, dar pe care nu mai am motive nici sa o urasc, dar nici sa ma mai simt atasata de ea.
E dificil, dar daca persoana respectiva nu iti impartaseste sentimentele, chiar daca la inceput o facea, nu ai motive sa te mai simti legat de ea.
Tu esti cel care trebuie sa ii dea drumul, nimeni nu te poate elibera de aceasta durere in afara de tine

| Markusfrtt explică (pentru Miladincaa):

Exact asa e si in situatia mea. Uneori o consider fata perfecta, aldeori mi se schimba parerea, si anume ca e doar o. (intelegi tu).

| Miladincaa a răspuns (pentru Markusfrtt):

Inteleg ce vrei sa spui. De obicei iti trebuie timp sa te detasezi sentimental de o persoana. Culmea este ca toata lumea ne spune cat de de frumoasa dragostea, dar nimeni nu ne avertizeaza cat de greu va fi sa scapam de ea.
Nu sunt in masura sa iti spun exact ce poti face, tu esti singurul care poate lua o decizie. Eu pot doar sa iti spun ca in clipa in care am realizat ca nu e el singurul vinovat, arunci cand am aceptat ideea ca o mare parte din durere este din vina mea si ca el nu e nici mai mult nici mai putin decat o simpla persoana care a gresit fata de mine, am putut privi mai departe. Nu stiu exact cum sa explic, dar in acel moment m-am simtit eliberata, vesela si plina de optimism. "Fantoma" care ma chinuia disparu-se, iar eu scapasem de toata durerea si tristetea.
Sunt sigura ca si tu poti scapa de "fantoma" ta, a-i nevoie doar de putin timp pentru ati pune gandurile in ordine.