| piticull a întrebat:

lichidul pre-ejaculator sau lichid seminal contine spermatozoizi?
Am citit mai multe informatii si raspunsurile la intrebarile in legatura cu asta iar unii spun ca nu contine iar altii spun ca contine.
As dori un raspuns bun.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator este produs de glandele bulbouretrale numite si glandele Cowper si are rolul de a lubrefia glandul pentru ca decalotarea sa fie usurata si de asemenea sa micsoreze sau sa inlature aciditatea din interiorul vaginului. In momentul producerii lichidului, acesta NU CONTINE spermatozoizi insa se poate contamina prin amestecare cu posibile resturi de sperma ramase in uretra de la o ejaculare anterioara. Contaminarea este posibila doar teoretic, deoarece doar se poate presupune ca este posibil sa ramane o anumita cantitate de sperma in uretra in cazul in care jetul de urina a fost slab sau cantitativ foarte mic/putin si din acest motiv nu s-a realizat o eliminare completa a spermei. In cazul in care a trecut mai multa vreme fata de momentul ejacularii sau s-au produs mai multe urinari lichidul preejeculator nu va contine in compozitia sa spermatozoizi.

4 răspunsuri:
| Popsabin1234 a răspuns:

Contine spermatozoizi. Lichidul ala are rod de a scadea aciditatea din vagin si de a face posibila fecundarea, aciditatea distruge spermatozoizi din preejaculare si nu o sa ai nici o problema ca o sa ramana gravida, doar daca nu preejaculezi o cantitate mare

| piticull explică (pentru Popsabin1234):

Si daca nu ejaculez tot timpul asta sa zicem 1 saptamana la urmatorul act sexual voi avea lichidul ala si as putea sa o fac fara risc?

| piticull explică (pentru corbulalbrosu):

Deci daca trece o saptamana in care sa nu ejaculez dar sa urinez "mult". as putea face linistit fara ris de sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru piticull):

Da, si pentru a fi mereu linistit incercati sa evitati cele 5-6 zile de perioada fertila. In restul zilelor din cadrul unui ciclu menstrual probabilitatea de sarcina descreste foarte mult fiind aproape inexistenta in zilele din apropierea perioadei menstruale.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru piticull):

Lichidul preejeculator este produs de glandele bulbouretrale numite si glandele Cowper si are rolul de a lubrefia glandul pentru ca decalotarea sa fie usurata si de asemenea sa micsoreze sau sa inlature aciditatea din interiorul vaginului. In momentul producerii lichidului, acesta NU CONTINE spermatozoizi insa se poate contamina prin amestecare cu posibile resturi de sperma ramase in uretra de la o ejaculare anterioara. Contaminarea este posibila doar teoretic, deoarece doar se poate presupune ca este posibil sa ramane o anumita cantitate de sperma in uretra in cazul in care jetul de urina a fost slab sau cantitativ foarte mic/putin si din acest motiv nu s-a realizat o eliminare completa a spermei. In cazul in care a trecut mai multa vreme fata de momentul ejacularii sau s-au produs mai multe urinari lichidul preejeculator nu va contine in compozitia sa spermatozoizi.