| anonim_4396 a întrebat:

prietena mea in varsta de 15 ani a facut 7 teste de sarcina corect efectuate. Toate testele au iesit negativ ca nu este insarcinata.Este posibil ca toate testele sa arate gresit? Toate 7? Am fost cu ea si la doctorul ginecolog, unde a facut o ecografie si doctorul i-a spus ca este prima sarcina si nu prea se vede, dar ea are greturi, vomita, este ametita mai mereu, si ii este somn, si i-a cam crescut burta, nu stiu ce sa fac, nu stiu daca este insarcinata sigur sau nu.

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista femei care testeaza negativ pe toata durata sarcinii, fie ca fac si 100 de teste. Ecografia trebuie repetata dupa cam doua saptamani de la cea anterioara. Atunci veti sti sigur daca este insarcinata.

| sainescualex1997 a răspuns (pentru Brigaela):

Ok, multumesc de raspuns

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă testul iese negativ, atunci NU este însărcinată în proporţie de 98-99 % :)

Totuşi, 1-2 % dintre femei testează "FALS negativ" pe toată durata sarcinii!

De ce NU face şi un test de sânge HCG?
https://www.synevo.ro/hcg-total/

Eventual, să REPETE ecografia peste 3 săptămâni...

Toate cele bune.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca deja ii creste burta, normal ar fi sa se vada la ecografie. Nu cred ca iti poate spune cineva de pe aici mai multe decat v-a spus ginecologul.
Daca vrei, te invat eu cum se foloseste un prezervativ!

| sainescualex1997 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Despre prezervativ, a fost prima data cand a fost prietena la mine si in momentul acela nu am avut.

Răspuns utilizator avertizat
| sainescualex1997 a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Am scris ceva mai sus un lucru daca intelegi de bine daca nu, nu mai da raspunsuri.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru sainescualex1997):

Un baiat activ sexual, poarta un prezervativ in portofel in permanenta.
Un baiat cu capul pe umeri cumpara pilula de-a doua zi, daca stie ca exista riscuri. Desi, nici pilula de-a doua zi nu se ia ca aspirina, dar eu zic ca e mai buna decat o sarcina, mai ales la varsta la care abia te-ai lasat de desene.

| sainescualex1997 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Asa e, ai dreptate, dar tocmai atunci nu am mai avut si nu m-am sinchisit sa cumpar asa de repede, nu stiam ca o sa vina la mine prietena.

Răspuns utilizator avertizat
| sainescualex1997 a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Bre morcoveata, stai la locul tau.

Răspuns utilizator avertizat
| Happyjump a răspuns:

Poate sa fie si in luna a noua si sa iasă negativ, tot la ecograf trebuie sa te duci, tu nu te-ai gândit si la ea? Are 15 ani, frate chiar nu mai poti sa astepti?

| robi1990 a răspuns:

Tare scump e un prezervativ laughing

| sainescualex1997 a răspuns (pentru robi1990):

Nu este scump, dar in momentul acela pur si simplu nu am avut.

| robi1990 a răspuns:

Faza cu testul de sarcina sunt sanse de 75% ca si anticonceptionalele sa isi faca efectu.

| msKat a răspuns:

Da are sanse mari sa fie insrcinata

| Chawki a răspuns:

rolling on the floor)

| bobo37 a răspuns:

Esti destept. daca fatuca de 15 ani nu vrea sa faca avort sa ii spui lu tactu ca e bunic. PS in loc sa dai 6-10 lei pe un prezervativ acum o sa pierzi multi bani. un copil e o investitie continua

| sainescualex1997 a răspuns (pentru bobo37):

Pai si ea vrea sa faca avort, dar intelegeti ca atunci nu am avut, ca nu am stiut ca vine la mine.

| Emily990 a răspuns (pentru sainescualex1997):

Nu puteai sa mergi 5 minute pana la farmacie si scapai de o grija? asa tare fierb hormonii in tinelaughing?

| sainescualex1997 a răspuns (pentru Emily990):

Unde sa ma duc la 12 noaptea? si stau la tara apropo

| PytycMic a răspuns:

7 teste..hmmm..daca stam sa ne gandim sunt multe testul la care arata negativ si cu mersul la ginecolog...acest ginecolog ar trebui sa-si dea seama daca are vreo sarcina mai asteapta cateva saptamani si veti vede. Sper ca te-am ajutat, daca este insarcinata atunci va avea un bebe, dar 15 ani totusi cam mica...

| sainescualex1997 a răspuns (pentru PytycMic):

Dap, doctorul a spus ca este prima sarcina si nu se prea vede, sa se mai duca cam pe la jumatatea lui august, dar ea cel mai sigur a ramas insarcinata in luna Mai, nu stiu cum de nu se vede.

| sainescualex1997 a răspuns:

Si v-as ruga sa nu mai radeti si dati raspunsuri gen sunt scumpe prezervativele, intrebarea a fost pusa pe baza, daca poate avea incredere in testele de sarcina sau nu.

| hahahaz a răspuns:

Pai tu ai vrea sau nu?

| sainescualex1997 a răspuns (pentru hahahaz):

Pai nu prea ca suntem cam mici.