| ruxandraaaaioanaaaa24 a întrebat:

Am si eu o intrebare care ar putea fi cam lunga, insa chiar si cu riscul asta o voi pune aici. Astept cat mai multe raspunsuri utile, va rog!

Am un coleg la facultate, inca de la inceputul anului I. Asa cum nu are sens sa ii facem pe toti oamenii din jurul nostru sa ne agreeze, asa cum cu siguranta nici eu nu sunt agreata de toti cei din jur, asa eu nu il suport deloc pe acest coleg, il evit de fiecare data cand am ocazia. Aici intervine problema. De cateva zile ma simt foarte vinovata pentru atitudinea mea fata de el. Ma gandesc ca poate pentru o alta persoana, eu sunt in locul baiatului pe care acum il tot evit si ignor. El niciodata nu s-a purtat urat cu mine, desi se loveste constant de indiferenta nu se da batut, imi vorbeste, imi zambeste, ma saluta prietenos. Ce e de facut in acest caz?

In plus, eu nu il suport pentru ca fumeaza si, din ce am aflat de la alti colegi de grupa(eu si cu el suntem colegi de grupa si suntem mai multe fete decat baieti in aceasta grupa), el nu le vorbeste tocmai politicos altor fete din grupa. Uneori pare putin infumurat si atunci cand ma abordeaza pare prea increzator in sine.

Pe de alta parte, cred ca de curand am inceput sa simt ceva pozitiv si dragut pentru acest coleg si nu stiu daca e doar vinovatie pentru comportamentul fata de el sau mai e si altceva. Am sentimentul ca incep sa il plac. Cand e prin preajma ma priveste putin prea ciudat si ma simt confuza din cauza asta. Cum sa ma descurc in aceasta situatie? Va aflati in imprejurari asemanatoare? Ce ar fi de facut?

Rog seriozitate si nu vreau raspunsuri rautacioase! Multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| Jony123 a răspuns:

Vezi ca aparentele inseala, daca se comporta urat cu alte pers nu inseamna ca e un nemernic neaparat, cine stie ce intamplari o avut el de a devenit mai aspru cu oamenii in general.
Cat despre comportamentul sau cu tine, e foarte probabil sa te placa...
Iar cu ceea ce simtit tu, asta numai tu stii daca e vinovatie sau simpatie, dar cum toata lumea are momente de confuzie te inteleg. Cred ca e unpic din fiecare, dc? pentru ca te-ai simtit unpic vinovata, el a fost galant cu tine iar tu l-ai evitat mereu, simtindute vinovata ai incercat sa iti repari mica greseala si astfel ai devenit mai atenta la el, nu neaparat ca iai acordat atentie in sensul ca ai interactionat cu el, ci ca ai fost mai receptiva la persoana lui si f probabil ai gasit cv care ti-a placut.
Cam asta ar fi explicatia logica pe care as putea eu sa tio dau, din exterior cam asta e.

Ce e de facut? Reflecteaza la subiectul asta, vezi daca iti trezeste interes persoana lui, daca da apropriete de el si cunoaste-l mai in profunzime, dupa stii tu ce e de facut in caz de totul e okey.
Sper ca te-am ajutat. Funda? big grin

4 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Aparentele inseala si orice bestie nu e neaparat o fiara!

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Furtun123 isi merita funda.Completare : Incearca sa stai de vorba cu el unu la unu si vezi ce-i poate capul.Se prea poate sa se poarte in modul acesta pentru ca pur si simplu nu l-anvatat ma-sa cum sa se poarte frumos si nu e vina lui. Daca se poarta diferit cu tine, e pentru ca te place si nu indrazneste sa faca urmatoarea miscare.Nu-l aborda in grup.O sa se crispeze si nu vei scoate adevarul de la el. Eventual inventeaza un motiv ca sa-i ceri numarul de telefon sau adresa de mess, desi fata in fata ar fi ideal.Si stand de vorba cu el o sa-ti clarifici si tu sentimentele pe care le ai fata de el

| ruxandraaaaioanaaaa24 explică (pentru CristianGrigor1986):

Am numarul lui de telefon. De fapt el a facut rost de numarul meu. S-a intamplat asa pentru ca eu eram inscrisa la facultate la un curs din afara celor obligatorii si el m-a sunat intr-o seara sa ma intrebe chestii referitoare la acel curs pentru ca se inscrisese si el. Asadar, el are numarul meu si, implicit, eu il am pe al lui. happy

| ruxandraaaaioanaaaa24 explică (pentru ruxandraaaaioanaaaa24):

Poate mai trebuia mentionat ca el nu are numarul meu fiindca i l-am dat eu. Desi intamplarea din raspunsul precedent a avut loc acum destul timp, in anul I, inca nu stiu de unde a avut si are in continuare numarul meu de telefon.