| ruxandraaaaioanaaaa24 a întrebat:

Am si eu o intrebare care ar putea fi cam lunga, insa chiar si cu riscul asta o voi pune aici. Astept cat mai multe raspunsuri utile, va rog!
Am un coleg la facultate, inca de la inceputul anului I. Asa cum nu are sens sa ii facem pe toti oamenii din jurul nostru sa ne agreeze, asa cum cu siguranta nici eu nu sunt agreata de toti cei din jur, asa eu nu il suport deloc pe acest coleg, il evit de fiecare data cand am ocazia. Aici intervine problema. De cateva zile ma simt foarte vinovata pentru atitudinea mea fata de el. Ma gandesc ca poate pentru o alta persoana, eu sunt in locul baiatului pe care acum il tot evit si ignor. El niciodata nu s-a purtat urat cu mine, desi se loveste constant de indiferenta nu se da batut, imi vorbeste, imi zambeste, ma saluta prietenos. Ce e de facut in acest caz?
In plus, eu nu il suport pentru ca fumeaza si, din ce am aflat de la alti colegi de grupa(eu si cu el suntem colegi de grupa si suntem mai multe fete decat baieti in aceasta grupa), el nu le vorbeste tocmai politicos altor fete din grupa. Uneori pare putin infumurat si atunci cand ma abordeaza pare prea increzator in sine.
Pe de alta parte, cred ca de curand am inceput sa simt ceva pozitiv si dragut pentru acest coleg si nu stiu daca e doar vinovatie pentru comportamentul fata de el sau mai e si altceva. Am sentimentul ca incep sa il plac. Cand e prin preajma ma priveste putin prea ciudat si ma simt confuza din cauza asta. Cum sa ma descurc in aceasta situatie? Va aflati in imprejurari asemanatoare? Ce ar fi de facut?
Rog seriozitate si nu vreau raspunsuri rautacioase! Multumesc! :*

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

In primul rand tu ai un coleg cel putin politicos, fata de care trebuie sa te porti ca atare. Daca nu putem fi mai buni fata de colegii pe care ii avem, si nu numai, politiosi putem fi. Daca apar si sentimente, nu-i nimic rau, dar nu mai esti o pustoaica care nu stie ce sa faca in asemenea cazuri. Acum, viata de student stii cum este si numai tu stii ce doresti si ce pretentii ai de la o astfel de relatie. Pentru inceput raspunde-i salutului sau cu acelasi zambet pe care el ti-l ofera, fii mai darnica in conversatiile cu el si asteapta rezultatul. Bafta!

| varcolaccc a răspuns (pentru neutrino):

Trec uni prin viata pana la facultate si tot nu stiu ce sa faca in situații de genu.

| elenna01 a răspuns:

Pai ar trebui sa privesti un lucru:el se comporta frumos cu tine desi se comporta urat cu alte fete.Nu iti da de gandit? Poate te place, incearca si vorbeste cu el, comunica mai des.Cu timpul il vei cunoaste cu adevarat, si cine stie... poate va veti intelege bine.Nu judeca o carte dupa coperti, poate ca este asa din motive personale, daca ai incerca sa il cunosti poate vei afla de ce este asa.Si poate se va schimba daca ii vei acorda o sansa ceva kiss

| elenna01 a răspuns:

Cand intri si vezi acest mesaj da add la elenna. mirella01 sa putem vorbi.Eu sunt membru junior si nu iti pot trimite mesaj privat kiss.

| ruxandraaaaioanaaaa24 explică (pentru elenna01):

E adresa ta de mess? Eu nu prea utilizeze massenger-ul. happy