| Sexgirl90 a întrebat:

Se transmite HIV prin prezervativ? Ca am inteles ca se transmite virusul, eu am facut sex anal si si-a dat drumul in mine in prezervativ si imi este frica.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este un subiect destul de controversat fiindca unii cercetatori afirma ca virusul HIV este atat de mic incat poate trece si prin porii submicronici ai structurii latexului din care estefabricat prezervativul. Insa cealalta parte a cercetatorilor considera si asigura ca trecerea virusilor prin structura latexului este imposibila si in consecinta prezervativul ofera o protectie sigura fata de virusul care provoaca infectia HIV. Incidenta infectiei cu acest virus este foarte mica deci cel mai probabil ingrijorarea ta este nejustificata. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se transmite prin prezervativ, dar se transmite prin saliva, pupaturi, daca te-a zgariat din greseala cu vreo unghie si el te-a atins cu sperma, sau sange pe taietura aia, se poate lua.

| Deeiutss a răspuns (pentru Violleta2022):

Te rog tine pentru tine informatia daca nu este 100% concreta, induci lumea in eroare degeaba. "La moment, opinia ştiinţifică susţine destul de clar că HIV nu se transmite prin sărut. Pentru a deveni infectat cu HIV, trebuie ca o cantitate suficientă de HIV să ajungă în circuitul sangvin. Saliva conţine HIV, dar virusul este prezent în cantităţi foarte mici, ceea ce este insuficient pentru a transmite infecţia HIV. Doar în cazul în care ambii parteneri au răni semnificative deschise în gură, sau gingii sangerande, sărutul gură în gură prezintă un risc de transmitere."

| Violleta2022 a răspuns (pentru Deeiutss):

Daca nu aveti nimic sa-i raspundeti celui care pune intrebarea, nu va mai legati de latii care o fac! Macar aveti bun simt si vedeti-va de drum!

| relian a răspuns:

HIV nu exista asta odata. Apoi daca cu cine faci sex are SIDA trebuia sa stii.Prin prezervativ nu pot trece nici un fel de virus.Acum daca trece HIV asta nu poate trece pentru ca nu a vazut nimeni niciodata un astfel de virus pe nume hiv.Asta este un fel de fata morgana, este de fapt un nume dat unei posibile cauze a unei afectiuni numita SIDA.Dar asta e alta poveste.Deci ce povesti, basme spun unia pe aici si altii pe altundeva, inclusiv doctori cu ochelari de cal alea is teorii doar. Daca iti este frica nu mai fa sex cu persoane necunoscute.Fa-ti un prieten stabil, dul la doctor la control si dupa nu mai stai cu frica.Acum ca or sa sara multi iar sa spuna ca eu aberez e treaba lor.Ma refer la HIV sta la ce am spus.Astia care comenteaza ca a r exista HIV ar face bine sa si arate asta. Orice virus din lumea asta poate fi observat cu un microspcop electronic, nu exista virus invizibil.Adica exista unul singur si anume asta HIV, asta e virusul invizibil, care ataca organismul uman, si cand cineav doar se gindeste ca ar vrea sa il vada dispare precum aia din filmele alea fantastice, se evapora.Cam asta este HIV.Bine ca unia or sa spuna sunt poze pe net, sau facut poze pe net bla bla.Alea is basme, apa in ochii naivilor.

| Holiday a răspuns:

Daca e folosit corect si nu s-a spart/gaurit, te protejeaza inclusiv de HIV

| Sexgirl90 explică:

Va multumesc mult!

| Sexgirl90 explică:

Am citit di eu despre comentariul acesta ca nu ar exista ca cica ar fi la minloc multi bani care se fac din industria farmaceutica si ca hiv este dat de medicamentele toxice care le iau cand le da verdictul ca sunt pozitiv si se distrug luand medicamentele acelea care omoara tot in corp si a doua se distrug psihic care se stie ca daca ai un psihic bun ajuta la vindecarea bolilor, acum nu stiu ce sa mai creada lumea uni zic ca ar fi alti ca nu...