| ElenaSimonaa a întrebat:

Suntem impreuna de doi ani si chiar urmeaza sa ne casatorim anul acesta. Ceea ce ma deranjeaza este faptul ca ma simt respinsa uneori si am tendinta de a ma inchide fata de el.Lucurile stau in felul urmator: in ultimele 6-7 luni, asta de cand am fost mult, mult mai apropiati si am avut timp sa ne tot vedem mereu si sa stam mult impreuna, nu ma mai saruta la fel ca la inceput, lung, incet sau mai repede, cu pasiune. Nu ma mai mangaie ca inainte si uneori am impresia ca se grabeste atunci cand facem dragoste. Nu acorda suficient timp preludiului. Nu il simt,,atras" de mine in felul ala,,imposibil sa imi mai dea drumul din brate",adica as fi vrut sa ma mangaie incet, sa ma sarute, sa imi miroasa pielea etc. In ceea ce priveste sexul oral, caci si aici ma nemultumeste ceva, eu ii fac lui destul de des, aproape de fiecare data si o gramada de timp(da, imi si place, din moment ce il iubesc) dar in doi ani nu cred ca mi-a facut si el de 7-8 ori. S-a intamplat de foarte putine ori si destul de ezitant, incat ma simteam inhibata si datile viitoare refuzam, caci stiam ca o face din obligatie sau ca ii batusem eu vreun apropo cum ca as fi vrut... Nu se pune problema unei igiene necorespunzatoare. Dusul jos cat de des se poate, sevetele umede mereu la indemana si intotdeauna inainte de a face dragoste, dus din nou, ca in cazul in care,,fericitul lucru" are sa se intample, sa fiu pregatita, dar degeaba.
I-am batut apropouri, l-am intrebat de ce nu si mi-a spus ca,,data viitoare nu mai uita", dar tocmai asta e, ca nu e vorba de,, uitat". L-am intrebat si am facut chiar crize ca nu ma mai saruta ca inainte(aa, oare cand ne-am sarutat cu limba?! nici nu mai tin minte); mi-a spus ca lui ii plac saruturile mai scurte si dese...asta dupa ce l-am batut la cap si mi-a spus ca pur si simplu, nu isi da seama sau mi se pare mie ca nu mai e ca inainte. Tot timpul il aduce pe acel,, data viitoare" de care m-am saturat. Simt cum ma inchid in mine, cum ma inchid fata de el. Am ajuns uneori ca de ciuda, sa nu imi mai doresc dinadins sa il sarut, mangai etc. Pe de alta parte, nici nu vreau sa o faca din obligatie sau doar pentru ca imi doresc eu si lui sa nu ii faca placere. O data i-am spus chiar ca ii e sila de mine...referindu-ma la ambele probleme expuse mai sus. Bineinteles, s-a suparat.
Ce e de facut? sad Uneori imi vine sa plang de ciuda. Nici macar sa nu ma sarute sa nu mai vrea?

12 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

In primul rand el nu uita, doar nu doreste sa-ti faca oral. Unele persoane urasc sa faca asta. Probabil nu vrea sa-ti zica "nu vreau sa-ti fac, nu-mi place", deoarece ii e frica sa nu zici si tu la fel si sa nu ii mai faci. Deci aici e clar si simplu: nu vrea, nu ii place.
Problema 2: majoritatea persoanelor la inceput sunt foarte iubitoare, se saruta cu orele, imbratisari non stop, vorbe frumoase, saruturi cat mai multe si lungi, cat mai diferite.
Dupa ceva timp petrecut impreuna majoritatea persoanelor nu or sa mai faca asta deoarece fie au facut asta ca sa te cucereasca, fie era ceva ce-si dorea sa faca, a facut, si acum e interesat de altele.
La inceput sexul si toate cele tineau mai mult ca dorea sa iti dovedeasca prin asta cat de bun e, dar acum sti si nu mai are rost sa incerce. In general cand o faci ideea e sa ajungi la orgasm... dar uneori nu ne gandim si la cealalta persoana daca e satisfacuta 100%.
Intelege ca tu o sa te casatoresti si O SA ALEGI SA FI CU EL TOT RESTUL VIETII! Vorbeste clar cu el despre aceste probleme si fa-l sa inteleaga ca trebuie sa gasiti o rezolvare.
Casatoria e un pas mare. Eu am o relatie de 5 ani si inca nu m-am casatorit. Nu ca nu ma simt pregatit sau ca nu o iubesc, dar vreau sa rezolvam mai intai problemele. In toti acesti ani eu am stat cu ea, cam non stop. Am comunicat toate aceste probleme (daca au existat) si le-am rezolvat intr-un fel sau altul. Daca nu faci asta atunci o sa se stranga totul si dupa maxim cativa ani de casatorie o sa-ti dai seama ca nu e ceea ce-ti doreai. Sa treci prin divort e total aiurea (cunosc destule persoane care au facut asta), si te asigur ca nu-ti doresti si nu e asa de simplu.
Un baiat e obsedat de sarutat si lucruri mai sensibile in general la inceput, DAR probabil voi va vedeti mai mereu asa ca nu simte nevoia sa faca ceva special. Poate daca va vedeti o data pe sapt sau ceva in genul o sa inceapa sa faca iar ceea ce facea inainte.
Pe scurt: el stie ca esti a lui, nu simte nevoia sa faca lucruri care sa te impresioneze (adica gesturile astea afectuase care in mare parte o fata si le doreste mai mult decat un baiat). Probabil nici tu nu ai purtat haine mai speciale si nu ai facut ceva mai special ca si cum te-ai fi dus la agatat, ca sa-i reamintesti de ce te-a ales.
Ar fi multe de zis, d ar in general nu e de vina nimeni aici, doar ca trebuie sa comunicati, deoarece ala care nu vrea sa rezolve aceste probleme si sa le clarifice o sa fie vinovatul. Vezi ce are de zis in legatura cu toate astea si fa-l sa inteleaga ca vrei o rezolvare, ca nu e ceva ce-ti doresti sa fie obisnuinta. Poate si pe el il dereanjeaza ca nu te mai imbraci sexy, sau ca nu faci ceva diferit.
Recomandarea mea: vorbeste cu el si rezolva urgent aceste lucruri ca sa fie totul clar pana la nunta, deoarece aceste lucruri te deranjeaza rau si in final o sa duca la despartire.
Amandoi meritati fericire si, chiar daca iti e greu sa iei in considerare si asta, e posibil sa o gasiti in alta parte, impreuna cu alta persoana.
Nu vreau acum sa consideri ca asta e rezolvarea, ci zic mai intrai sa clarificati si sa rezolvati totul (IMPREUNA), dar in caz ca nu merge, atunci nu prea ai ce face.
Oricum o relatie e in continua schimare, cam niciodata nu are cum sa fie ca la inceput deoarece in timp afli mai multe unu despre celalalt, faci lucruri noi... si asta poate sa te faca sa te atasezi si mai mult de acea persoana, sau sa te indepartezi de ea.
Parerea mea ar fi ca el nu mai face astea ca nu mai vrea. Stie ca o sa te casatoresti, stie ca esti a lui, a disparut misterul acela de inceput, obsesia de a fi sigur ca te-a facut sa il iubesti, ca nu o sa-l parasesti si ca a obtinut de la tine ce-si dorea. Acum afla ce doreste in continuare. Explicai faptul ca nu e ce-ti doresti acest drum pe care se duce relatia si ca ai vrea o schimbare, sa fie oarecum ca la inceput. Vezi ce are de zis si IN SPECIAL fa-l sa inteleaga cat de mult te deranjeaza ca nu mai e asa, si ca nu e ceva ce te deranjeaza de 1 zi sau 2.
Pe scurt intre voi e o lipsa de comunicare si daca nu comunicati AMANDOI, si incercati sa gasiti AMANDOI o rezolvare... atunci relatia o sa fie din ce in ce mai aiurea.
Intelege totusi ca unele persoane asa sunt ele. Nu toti baietii sunt asa totusi, asa cum unele fete sunt asa si sunt baieti care isi doresc mai mult o relatie in genul celei de care vorbesti tu.
Poate el asa prefera sa faca, poate asa este el de fapt si acum isi arata adevarata fata deoarece te-a cucerit si esti a lui.
Pe scurt:
Comunica cu el, gasiti impreuna rezolvarea acestei probleme, nu te grabii sa te casatoresti daca ai probleme asa de grave deoarece e clar ca e ceva ce te deranjeaza si care o sa distruga relatia pe viitor in caz ca nu se rezolva ceva.
In viata nu e totul asa mura-n gura, si o relatie nu intotdeauna ramane asa "perfecta" ca la inceput, oricat ti-ai dorii... dar poate devenii daca exista comunicare si incercati sa va multumiti din toate punctele de vedere, dar sa mai faceti si compromisuri unul pentru celalalt din cand in cand (niciodata doar 1 pentru celalalt..ci sa fie oarecum reciproc, si sa se stie asa fara sa se tina scorul).
Explica ce anume doresti diferit, fa-l sa explice ce anume doreste diferit ca sa fie totul cam ca la inceput.
Eu iti doresc mult succes si sper sa intelegi ca lucrurile nu sunt bine asa, o schimbare trebuie sa exista si comunicare. El daca se supara incearca sa-l faci sa inteleaga ca trebuie sa iti explice de ce il deranjeaza asa de rau. Preferabil sa vorbiti undeva retras, sa nu fiti distrasi de altceva (cum ar fi tv, pc, telefon).

| RAY a răspuns:

Ce sa spun ti-am raspuns si acolo nu te merita sincer esti prea buna pentru el si el profita de asta, daca te iubea isi facea sex oral mereu, te satisfacea mereu, il mai iubesti puternic?

| ElenaSimonaa explică (pentru RAY):

Ma iubeste si il iubesc...Nu e genul ala de baiat care sa stea cu cineva doar pentru asa ceva...
Insa ma deranjeaza ca m-a lasat deoparte. S-au dus si scrisorile lungi, felicitarile si biletelele, jocurile pe care le jucam, cand fiecare spunea cate un cuvant, stand imbratisati etc...sau spunand ce ne place, ne-ar placea..Acelasi,,am uitat" si,, data viitoare"

| Holiday a răspuns:

Mai gandeste-te referitor la casatorie, mai devreme sau mai tarziu aceste frustrari se vor agrava si ori vei ajunge sa apelezi la altcineva ori vei avea parte de o viata, cel putin din punct de vedere sexual, pe care nu ti-o doresti. Vrem noi sau nu, sexul e foarte important in general si cu atat mai mult intr-o relatie.

Faza cu "am uitat" e chiar haioasa, cum naiba "sa uiti" asa ceva?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti o fata superba, in legatura cu problema ta..gandeste-te daca problema este la tine, poate îl sufoci cu prea multa afectiune..incearca sa fi si tu mai restrictiva cu unele lucruri dar sa nu arati ca esti suparata...si intreaba-l si pe el de ce s-a racit daca are o problema. Daca spune ca nu se întâmplă nimic dar totusi se comporta ciudat înseamnă ca s-a cam saturat de relatie da ii este frica sa iti spună

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa spui ca dupa o perioada de timp oamenii se plictisesc de ce au si incep sa tanjeasca dupa altceva? Sau ca in relatii intervine si monotonia? Sau ca exista oameni egoisti care vor doar sa primeasca, fara sa ofere? Nu am auzit prostii mai mari in viata mea! Nu stiu de unde esti tu dar aici unde stau eu, in Tara Minunilor, lucrurile se intampla exact invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca el considera ca sexul oral este o injosire pentru tine. Eu m-as simti injosita daca i-as face sex oral cuiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea stiu ce ai tu in cap de vrei sa te casatoresti cu cineva care deja e plictisit de tine ca de naiba. poate iti place ideea de femeie divortata, cine stie.
se vede ca el numai da nici 2 bani pe tine, dar tu mai ai putin si ii astarni si covorul rosu cand vine acasa. aia nu e relatie. una e sa fie reciproc una e sa faca doar unul. cred ca l-ai cocolasit prea mult si acum ca orice prost crede ca oricum o sa faci mereu asa, asa ca nu isi mai bate capul sa faca si el ceva.

| piticelm a răspuns:

In cazul in care as fi baiat si as avea langa mine o crizata care nu e multumita de nimic, bineinteles ca as reactiona ca el.Nu te saruta, nu-ti face aia, nu-ti face aia, dar crezi ca este vreo masina? Ar trebui sa vezi partea buna a lucrurilor : ca sta cu tine si iti suporta toate aceste prostii pe care le scornesti.

| Livelord a răspuns:

Incearca sa vorbesti chestiile astea cu el si vezi ce are de spus.
Din ce ai spus tu, nu ai gresit cu nimic incat el sa nu mai fie la fel de afectuos cu tine cum o facea inainte si chiar as putea spune ca nu te merita.
Eu zic sa te gandesti foarte bine in legatura cu casatoaria, sa ai mare grija sa nu regreti mai tarziu.
Cu stima, Livelord

| haistai a răspuns:

Are tot ce vrea... si atunci cand clacheaza vede ca scapa usor "data viitoare", de ce si-ar face griji nu? sasa il ierti. parerea mea e ca ar trebui sa fi unpic distanta/indiferenta cu el, fal sa te vrea din nou, arata-i ce are de pierdut si poate isi revine. tongue

| lovewins25 a răspuns:

Daca acum iti este asa, peste inca 2 ani cum va fi? Gandeste te cu casatoria..nu va va lega mai mult, nici un copil. Poate peste ani veti sta impreuna de dragul copilului, dar nu. Gandeste te bine daca vrei sa ti petreci restul vietii asa.Sa accepti aceste lucruri.Nu va potriviti