| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma despart de prietenul meu pentru ca este o relatie la distanta si chiar daca suntem de aproape 3 luni impreuna si tin la el foarte mult as vrea sa-i punem capatstraight facepoate este mai bine pentru noi. Daca ii spun ca il iubesc si dupa ca vreau sa ne despartim o sa-l doara mai tare? Cum sa il uit mai repede?

Răspuns Câştigător
| Allex7 a răspuns:

Buna,te sfatuiesc sa-l iubesti in continuare aceasta iubire distanta va trai (tin sa-ti zic ca am si eu o iubita sunt cu ea de 5 luni si e tot iubire la distanta dar o iubesc foarte mult si mi-as da viata pentru ea) ai incredere in iubitul tau si o sa fie bine

| xXdoareuXx a răspuns (pentru Allex7):

Da dar faza e ca m-a inselat o data.adica a fost sincer si mi-a zis.ca s-a culcat cu aia si dupa o parasi-to.pana acum ne-am despartit de vreo 5 ori :-

9 răspunsuri:
| AlexXxander a răspuns:

Stii cum se spune "Lupul isi schimba parul, dar naravul ba". Ce vreau sa spun sunt cateva lucruri: -1. Daca a facut asta odata exista o foarte mare probabilitate sa o mai faca din nou.
-2. Se poate folosi de pretextul ca "a fost" sincer ca sa te manipuleze; adica sa-ti dea falsa impresie ca ii pare rau si nu se va mai intampla.
-3. Posibil chiar sa-i para rau( nu prea cred).
Acum, iubirea la distanta este un lucru foarte delicat dat fiind faptul ca foaaarte putini oameni vor ajunge sa aiba o poveste de dragoste veritabila. "Creierului nu-i place niciodata sa fie in preajma inimii". Cateodata este bine sa dam ascultare ratiunii chiar daca va fi dureroasa aceasta decizie. La intrebarea cum sa il uiti este simplu si in acelasi timp complicat; ~Timpul si rabdarea~ asta este solutia, mai rar acei oameni care au o putere de stapanire emotionala fantastica si care se pot controla. Daca te-ai atasat mult de el, desigur ca la inceput va fi dureros, dar timpul le va rezolva pe toate, dupa 3-4 luni te vei reface; poate si mai repedehee hee. Tine minte "Pierzi pe cineva, doar ca sa intalnesti pe altcineva si mai special". Eu iti doresc mult noroc si sper ca vei face alegerea corecta!

| loveandlove a răspuns:

Pai sa ii explici de ce vrei sa te desparti de el...si poate se va supara dar nu are ce sa faca sad Cu relatiile astea la distanta e mai complicat. Ca sa il uiti poti sa cunosti baieti noi, sa iti faci un hobby etc. etc. Fundita, te rog puppy dog eyes?

| Lascu_Ciprian_1977 a răspuns:

Buna! Din scurta ta expunere constat contradictie intre ceeace spui si ceeace simti.In primul rand vrei sa rupi aceasta relatie nu pentru ca nu iti face placere ci finca el este departe de tine, 3 luni nu este o perioada prea lunga pentru o relatie dar valtoarea acestor 3 luni a inceput sa-ti induca o stare de frica.De ce ti-e frica? Ca nu cumva sa suferi mai mult? Cum suferi acum ca nu poti fi cu el?,, Poate este mai bine pentru noi''-ai vrut desigur sa spui pentru mine(sa se termine aceasta suferinta a unei iubiri cu incertitudini), asa este iubirea cu foarte multe incertitudini.De unde stii ca asta este bine si pentru el? De ce sa-i spui ca il iubesti ca dupa aceea sa-i spui ca totul s-a terminat? Desigur doar daca vrei sa-l faci partasi la suferinta ta,sa-i atragi atentia,sa-l faci si pe el sa sufere,dar uiti un lucru; nu el te-a facut sa suferi.A fost cineva,dar nu este el acela. Discuta cu el,spune-i ce simti,vezi daca iti raspunde cu acelasi patos, cauta-ti solutii, abia dupa aceea luati decizii.Cum sa-l uiti daca nu ai certitudinea ca totul s-a terminat? Cum sa-l uiti cand nu-ti doresti de fapt acest lucru, ci sa ai siguranta ca de fapt si el este prins in aceeasi valtoare a iubiri ca si tine.La ce bun sa ai o inima daca ti-e frica sa o folosesti fiindu-ti frica sa nu ti-o raneasca cineva? Valoarea unui om nu este data de capacitatea lui de a rezista in fata loviturilor primite in viata ci de capacitatea lui de a se ridica dupa fiecare lovitura primita.succes!

| paulsar28 a răspuns:

Daca il iubesti nu ai fi avut de gand sa te desparti de el asa ca... spune-o pe aia dreapta! ca nu mai vrei sa fi cu el ca relatia e la distanta. Apropo am vazut din coment ce ai spus! iti zic sincer LASAL dal dra* de bou
1)te-a inselat pentru ca nu te iubeste te duce de nas ca pe copii
2) daca ar fi fost adevarat nu ar fi recunoscut nici-o data

| sSebastian a răspuns:

Conflict intre ratiune si suflet...incearca sa te echilibrezi apoi vei sti tu ceea ce trebuie sa faci
Nu iti pot schimba viata. sa stii ca o simpla decizie iti poate schimba viata radical http://samewaybutanotherday.blogspot.com/......uflet.html succes :D

| xXdoareuXx a răspuns (pentru sSebastian):

Am citit-o mai de mult...eu sunt mai mult de partea sufletului:-

| perversu a răspuns:

Arunca-te in cap d pe bordurawinking sa vezi daca tine la tine

| xXdoareuXx a răspuns (pentru perversu):

Sti ceva daca ai chef sa faci misto de cineva du-te in alta parte. ca n-am chef de astia ca tine la ora astawaiting