| anonim_4396 a întrebat:

Asta e ultima mea intrebare pe TPU, apoi va las in pace.
Oare de ce dumnezeu nu-i vindeca pe amputati? N-or fi credinciosi? Nu se roaga?
Sanatate si succese!

Răspuns Câştigător
| selef a răspuns:

Si totusi se prare ca Dumnezeu se ocupa si de amputati.
Ne transmite noua inspiratia de a crea diferite masinarii care raspund la stimulii nervosi sau mai nou apar si transplanturi de membre.Ca o concluzie necunoscute sunt caile Domnului ca si urmatoarele desoperiri ale stiintiei.

35 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Pentru Dumnezeu: SUCCESURI...ca sa citez din "clasici"

Pentru andreicatalin: Lumineaza-ma, te rog, cu marea ta intelepciune: cum mama naibii as putea eu, femeie fiind, sa fiu barbatul in casa? Sau poruncile alea ale tale sunt din biblia misoginului?

mira
| mira a răspuns:

Ai dreptul la orice intrebare, chiar daca asta starneste polemici.Suntem oameni moderni.Demn de admiratie este cuplul vostru bazat pe toleranta si respectarea opiniei celuilalt.

| Flav a răspuns:

Ben laughing
Cum vrei sa ne vindece pe toti? Toti suntem amputati la minte.

daniela
| daniela a răspuns:

Probabil or fi pacatuit intr-o viata anterioara sau or fi luat asupra lor pacatele celor apropiati
sper insa ca nu te retragi

leonardk
| leonardk a răspuns:

A fi amputat nu este cel mai greu lucru care ti se poate intampla. Este poate o pedeapsa sau un premiu pentru ce au facut in viata lor. pedeapsa - fiindca traiesc chinuindu-se. Premiu - traiesc inca. In general oamenii se roaga atunci cand au ei nevoi, nu inainte. putini sunt cei care sunt curati si supusi de la nastere pana la moarte. Daca gresesc - iertare!(sunt oarecum amputat si eu)

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu mai sp odata.Nu ma deranjaza intrebarile tale.Pt ca orice intrebare ai avea raspunsul e acelasi. Dumnezeu existawinking
Dumnezeu a facut lumea perfecta la inceput, dar pentru ca au existat si inca exista necredinciosi Dumnezeu a hotarat sa faca ca lumea sa nu mai fie asa perfecta.Pt ca oamenii nu au incredere in Dumnezeu de aia acum exista atatea boli.
Lui Dumnezeu ii pasa de noi dar noi suntem cei care gresim.happy

| EUSIATIT a răspuns:

Cred ca aceasta intrebare ai pus-o cind creierul era in repaos altfel nu o puneai asta e asa la misto nu?

| Ben. a răspuns:

Ultima pe azi, banuiesc

Shin
| Shin a răspuns:

Aceasta intrebare nu are raspuns clar... Dumnezeu este o fiinta perfecta care este pe un alt plan al evolutiei fara de noi. Ca fiinte imperfecte, oricat am incerca sa intelegem de ce Dumnezeu face x sau de ce nu face y, nu vom reusi. Oare o furnica intelege modul cum gandim noi?
Va rog sa nu-mi sariti in cap. nu sunt o persoana credincioasa, doar ca exista o posibilitate ca divinitatea sa existe. Momentan. sunt neutru tongue
Numai bine, Shin.

| buburuzAndreea a răspuns:

Poate nu merita sa fie vindecati. Poate au facut rau si nu pot fi mantuiti. In plus, minunile nu se intampla in fiecare zi. Nu e de ajuns sa te rogi, probabil, oricum.

Dumnezeu nu exista ca sa ne vindece de SIDA sau sa ne faca sa castgam la loto. Crezi sau nu, e alegerea ta.

Daca iti da speranta, daca te ajuta intr-un fel sau altul sa te rogi atunci cand simti ca nimic altceva sau altcineva nu te mai poate ajuta, atunci e clar ca macar o data ai aimtit ca Dumnezeu e undeva acolo si oricat ai vrea sa te opui gandului, crezi totusi in El.

Fiecare are dreptul sa creada ce vrea.

| hashe86 a răspuns:

Nu trebuie sa ne lasi in pace tocmai pentru ca nu ne deranjezi cu nimic.
la intrebare nu ti raspund pentru ca nu vreau sa intram in polemica.
as prefera sa ti reconsideri decizia!

| hashe86 a răspuns:

@DMV: sunt satul pana peste cap de controversele intre atei si crestini, budisti si alte mii de religii ale pamantului astuia. voua vad ca va place harta si ii provocati neincetat pe crestini. care e scopul?! daca nu credeti in dumnezeu de ce ii acordati atat de multa atentie?!
lasati ne in plata noastra, sa traim in ingustimea mintii noastre care se hraneste cu amagiri(cum ziceti voi).
subject closed!
in al doilea rand, punctele ma intereseaza mult prea putin, nu m am inscris pe site ca sa intru in vreo competitie ci ca sa ajut si sa fiu ajutat.
mii de scuze pentru abaterea de la subiect, trebuia sa mi spal si eu noroiul aruncat.

| greg a răspuns:

Lasa-ne ca ne-ai obosit psihic cu supra inteligenta ta buna de scris doar pe hartie. Daca te pun in fata unui crestin adevarat, de varsta ta, nu esti in stare sa mai gandesti 2 propozitii. Te blochezi.
Hai sa-ti zic si de ce Dumnezeu nu-i vindeca pe amputati.Pt ca ii incearca si pentru ca cei ce vor suferi aceia vor cunoaste fericirea adevarata.Succesuri la cumparat sampoane probabil pentru ca fac pariu ca te speli rar si succesuri la marijuana si vodka si bine ca am scapat de tine.Pacat ca n-am avut timp zilele astea sa raspund la intrebari, pentru ca scapam mai repede de tine.

| greg a răspuns:

Ziceti ca a-ti citit Biblia si a-ti facut seminarii de Religie dar vad ca tot habar n-aveti nimic.Vai de capu` vostru.

| greg a răspuns:

Eu_o_mare_enigma invata ce inseamna cu adevarat Crestinismul si pe urma discutam. Pui problema gresit.

Dumnezeu nu vindeca ignoranta pentru ca sunt oameni care pur si simplu merita ignorati.

| greg a răspuns:

DMV esti liber sa crezi ce vrei.Argumentele mele se gasesc in Biblie si la Biserica si la Radio Trinitas si la Trinitas TV.Crestinismul nu are nevoie de argumente.Fiecare cuvant spus e lege, iar timpul confirma tot ce se spune. Fericirea adevarata vine din acele porunci.Sa-ti iubesti familia, sa fi barbatul familiei, sa ajuti oamenii.Toate astea dau o fericire pe care voi n-o simtiti, n-am ce sa va mai explic.Astea sunt argumentele mele.Argumentele voastre sunt umane si pot fi intoarse pe dos intr-o secunda.

| greg a răspuns:

Recunosc ca acest user care a postat si aceasta intrebare a reusit sa ma enerveze foarte tare si de aia am reactionat asa.Nu poti sa-ti pui un asemenea nick. E o jignire imensa pentru Credinciosi.

| DMV a răspuns:

@hashe86: daca nu te bagi in polemica de ce mai raspunzi? Acumulezi puncte?
@dumnezeu: iti faci alt id? Sau doar nu mai postezi intrebari si doar raspunsuri?
Ontopic: Amputatii, schilozii, ciungii sunt doar un procent infim din populatie. Nu astea sunt singurele probleme.
Razboi, coruptie, boli incurabile, suferinta, distrugere, jeg, stupiditate, foamete, saracie, tortura, sclavagism, samd. Ceva nu e bine. Ceva nu se leaga. Care-s caile Domnului? Nebanuite si ascunse?
Eu, cel putin, nu am intalnit sau auzit veci de o persoana care sa fie salvata de Dumnezeu. Absolut orice "minune" i s-ar fi intamplat cuiva vreodata se poate explica pe o baza stiintifica, o baza solida, doar ignorantii indoctrinati vad o minune ca o "fapta a Domnului", "prin bunavointa bunului Dumnezeu". Un argument "bisericesc" cade prin prisma unei logici obiective a oricarei persoane, in fata unei explicatii bine argumentata stiintific.
Pe de alta parte, stiu ca nu exista Dumnezeu, stiu ca sunt basme, promisiuni false, afirmatii exagerate, dar am nevoie de asta. Toti avem nevoie de asta, fie ca e vorba de Dumnezeu, Allah, Buddha, fie ca esti in biserica protestanta, catolica sau ateista. Avem nevoie sa credem in ceva. Asa o fi natura omului. Stii de ce? Pentru ca daca nu am avea in ce crede, am fi foarte greu de manipulat. La naiba, am fi imposibil de manipulat. Si cat de gandesti cu ce povesti imbecile suntem manipulati... Macar daca Biblia era cu ceva mai cu multa actiune, suspans, aventura... Ce dracu poveste de dragoste e aia cu o femeie virgina si un Luceafar ce-o insamanteaza, fara contact? Or fi stiut aia de "in vitro".

Deci nu mai are rost sa iti bati capul, toti stim care e adevarul, dar vrem sa credem in ceva ca sa ne imbogatim pe noi cu idiotenie si 1% din populatia lumii cu bani si voie buna. Parca 1% din populatia lumii detinea 99% din banii lumii...

| DMV a răspuns:

@hashe86: Tu ai citit ce am scris eu? Ai inteles despre ce e vorba? Mai ales in penultimul paragraf. Eu sustin parerea ta: avem nevoie de o credinta. Si ce te face pe tine asa special ca sa dai "subject closed"? Ai drept de veto? De ce iti mai ceri scuze? Se vede de la 2 poste ca sunt false. Doar asa de doru Lelii? Ai postat ca sa-ti speli imaginea cum spui tu, dar atunci de ce te-ai atacat asa tare pe faza cu punctele? Era doar o gluma. Ce-i drept, numai adevarul supara pe om...
@andreicatalin: ai ceva contra parerii lui dumnezeu. E ok. Dar de ce nu argumentezi ceea ce spui? Tu pur si simplu jignesti un om fara nici un argument, fara nici un scop, practic il injuri pe om in fata fara nici o baza stabila. Faza interesanta care se intampla e ca tu vrand sa demonstrezi lumii ce valoare slaba are dumnezeu, nu faci altceva decat sa o scazi pe a ta, pretandu-te la astfel de comentarii, care sunt doar forma fara fond. Userul dumnezeu e mai destept decat crezi tu, nu-ti va raspunde provocarii stupide si asta te va baga pe tine si mai adanc in noroi. Eu, cel putin, aveam o impresie foarte buna despre tine, si postul tau mi-a demonstrat ca te-am supraestimat.

@all: nu tin cu dumnezeu, nu tin cu nimeni, decat cu mine, imi apar principiile mele si spun ceea ce cred.

| DMV a răspuns:

E geniala intrebarea retorica mai eu_o_mare_enigma mai. Ai merita mai multe puncte inteligente.

| DMV a răspuns:

@andreicatalin: Pot fi intoarse pe dos intr-o secunda? Ia sa te vad cum faci asta! Demonstreaza ceea ce sustii.
Biblia e un lucru bun. La origine. Am citit-o, spre deosebire de multi crestini. Biblia e practic un Manual How-to: te invata cum sa-ti traiesti viata. Problema e ca Biblia are atatea editii, e atat de rescrisa, regandita, updatata la curenturile vremii incat este un manual how to deghizat intr-o forma de manipulare. Eu sunt de acord cu principiile Bibliei, dar nu sunt de acord cu cartea intitulata "Biblie" rescrisa de oameni cu interese.
Ai perfecta dreptate cand spui ca "toate astea dau o fericire". Principiile ilustrate in Biblie iti aduc fericire. Numai ca metodele prin care sunt expuse sunt NECURATE. Diavolul isi baga coada sa-ti influenteze parerea. Si diavolul poate veni si el in chipuri nebanuite, chiar si imbracat in straie de papa.
Repet: nu am zis niciodata ca nu sunt de acord cu principiile din Biblie, doar am o chestie imbecila: ii zice gandire si nu am cum sa inghit tot "bullshitul" care vine de la San Pietro, dealul Mitropoliei sau alta culme la vale. Sper ca intelegi ce vreau sa zic.

| DMV a răspuns:

@andreicatalin: Tu cat de mare crestin esti? Ca nu prea-mi dau seama. Sustii tu acolo ca esti cu crestinismul, dar cand e vorba de fapte unde esti?
Sa argumentez: tu spui ca "Dumnezeu nu vindeca ignoranta pentru ca sunt oameni care pur si simplu merita ignorati". Asta inseamna ca il vezi pe Dumnezeu ca pe ala ca ia decizia: ori te lasa la taiat in Iad, ori te salveaza ducandu-te in Rai. Asta e perfect corect. Dar ce faci cu oamenii care se caiesc? Care cer pocainta? Indiferent de pacatul lor. Iertarea pacatelor? Dumnezeu nu iarta?
O alta problema de logica crestina pe care ai putea s-o intampini e ca Dumnezeu nu ii judeca pe oameni. Ii iarta. In schimb tu ii judeci atunci cand decizi tu ca "unii chiar nu merita". Daca ai fi un crestin cu principiile crestine bine puse la punct, ai stii ca practic, judecand un alt om te pui in locul lui Dumnezeu, depasindu-ti atributiile de crestin muritor. Asta nu e cumva un pacat? Sa te pui in locul lui Dumnezeu?
Astea din punct de vedere crestinesc.
Acum vreau sa te luminez si ce a zis eu_o_mare_enigma: ignoranti sunt acei oameni care au ochelari de cal si IGNORA, refuza cu repeziciune orice chestie. Tu in cazul asta esti ignorant fata de argumentele expuse de ei. Nici macar nu bagi in seama ce au spus, ai identificat o parere diferita de doctrina ta si ai respins complet orice venea de la ei, indiferent ca era logic sau adevarat. Ai judecat persoanele respective, pe deasupra pronuntand si sentinta. Si esti un bun crestin pentru ca iti tii ochelarii de cal foarte aproape de ochi, incalcand ironic principiile biblice, pacatuind cu gandul si vorba.
"Vai de capu' vostru..." rolling on the floor

| andreig a răspuns:

Tu dumnezeu ar trebui sa stii asta! Doar te numesti dumnezeu.

| giovana a răspuns:

Pai daca sunt amputati, nu ii poate vindeca; nu s-au nascut asa, i-a creatwinking normali. Altii le-au amputat... si atunci poti sa te tot rogi... Multumit de raspuns?

| alinaandrei a răspuns:

"Eu nu judec pe nimeni eu doar incerc sa merg dupa spuse lui Iisus: "Bucurati-va si va veseliti, cand vor spune tot cuvantu rau impotriva voastra, mintind pentru Mine, caci plata voastra multa este in ceruri",, Cu ce judecata judecati, veti fi judecati!", si:,, Cu ce masura masurati, vi se va masura!",, Nu judecati, ca sa nu fiti judecati!" (Matei 7:1). D nule (cere ati adresat aceasta intrebare, k nu stiu cum va numiti)Dzeu iubeste pe fiecare, ca si acea putere divina in care crezi u, doar ca nu e de ajuns ca in momentul in care suntem sacrificati sa ne amintim de el si sa mergem sa ne rugam si sa se intample minunea. poate el se roaga LUI, dar in acelasi timp face alte pacate mari sau nu crede in El cu adevarat. El mai spune:"Cei ce plang acum, viata vesnica vor primi de a dreapta Tatului, cei ce rad vor fi judecati. D zeu nu i va chema la pocainta pe cei drepti ci pe cei pacatosi! El ne da... dar si noi trebuie sa pretuim si sa nu mai fim atat de rai.Sa nu ne mai judecam aproapele ci sa ne indreptam pe noi insine mai intai si sa ne rugam pentru cel de langa noi sa apuce calea cea dreapta si sa i se ierte pacatele.si u crezi in ceva.atei nu exista, acele persoane cred si ele in ceva intr o putere care tot Dumnezeu se numeste.si iti explic acum. daca acea putere in ce crezi u nu e Dumnezeu dar intruchipat in altceva decat in ce l intruchipam noi in Sfanta Biblie atunci ai ucide, ai fura, ai face adulter... dar tu de fapt nu faci toate astea. tie ti e frica de acea putere.eu te inteleg si sunt sigura ca Dumnezeu te iubeste cum ar trebui sa ne iubim si noi intre noi. O zi cat mai placuta sa aveti(ps: si nu mai dati frau acestor contradictii ca nu fac nimic altceva decat sa duca la nervi sau ironii)

| lote00 a răspuns:

Si tu te intrebi cum de nu-si pierd ei credinta in doamne-doamne de vreme ce nu le creste piciorul/mana inapoi, nu? Poate tocmai datorita faptului ca au atata credinta in Dumnezeu pot trai in continuare asa. Ei stiu ca Dumnezeu nu ii vindeca aici dar ii va rasplati in imparatia cerurilor.
enigma, suferinta ne-o producem noi.

| freedom a răspuns:

Dumnezeu cred ca are grija de toti happy...fiecare dupa merit big grin

ii ok?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ar fi existat dumnezeu, nu ar fi fost atata suferinta in lume, si s-ar fi implicat si el mai mult in propria-i creatie.nu cred ca este atat de sadic sa vada cum sufera atata lume si sa nu faca absolut nimic.cine crede ca dumnezeu exista, nu are decat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum ne lasi in pace, unde mergi? happy intrebarile si raspunsurile tale sunt interesante si inteligente, poate cele mai inteligente de pe site. Dumnezeu...hm...nu stiu ce sa zic...in primul rand de ce-i lasa sa "devina" schiloditi? Daca El e bun si nu pedepseste...