Întrebare recomandată | Ana670maria a întrebat:

Buna! Am o mare intrebare: Este dificil sa te inscrii la o facultate din afara tarii? Spre exemplu, eu imi doresc sa ma inscriu la o facultate din afara, dar nu stiu cum trebuie sa procedez, ce ar trebui sa fac? Ce acte ar trebui depuse? Am inteles ca este un site pe care te poti inscrie la facultatile din afara tarii sau se poate face inscrierea si fizic?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Trebuie sa intrunesti cateva conditii si sa ai banii necesari pentru a te intertine (casa, masa, telefon, intretinere), pe toata perioada facultatii ( pentru plata facultatii si a examenelor), adica undeva intre 20 si 30 mii euro pe AN.
Mai sunt variante sa faci facultati in strainatate, cand esti OLIMPIC international si atunci orice universitate/facultate din lume, este fericita sa te primeasca, pe gratis.

| Ana670maria explică (pentru Violleta2022):

Stiu aceste lucruri, dar cum ar trebui sa incep? Adica am auzit ca trebuie sa incepi inscrierile cu un an inainte de BAC. Dar ce acte ar fi necesare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Ana670maria):

Nu te inscrie nimeni cu 1 an inainte la nici o scoala de soferi.
Inscrierea se face cu 3 luni inainte de 18 ani, conform legii si in functie de cat de aglomerat este instructorul, incepi cursurile.
Sunt 30 de ore de efectuat in 90 de zile legale, deci extraordinar de mult timp sa fie planificate si efectuate (teorie si soferie).
Daca ai BAC-ul in perioada respectiva, este indicat sa amani sofera ca-i un examen minor pe care-l poti spsutien de cateori vrei, fata de examenul vietii, BAC-ul care are prioritate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt situri care te ajută gratuit cu toate procedurile. Să îmi spui unde se găsește acel - din afară- unde vrei să mergi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să ai o medie mare în BAC, peste 9.

| AdeLeu a răspuns:

Nu este dificil deloc, următoarea întrebare este; In ce țara vrei sa aplici la fac? Pentru ca fiecare țara are alt proces

| Ana670maria explică (pentru AdeLeu):

Pai in Romania voi aplica pentru BAC, dar planuiesc sa ma inscriu la o universitate in SUA, dar am auzit ca sunt proceduri foarte,, incurcate" pentru inscrierea din Romania la o facultate din afara tarii

| AdeLeu a răspuns (pentru Ana670maria):

Ah ok, citești tot ceea ce ai nevoie pe site-ul universității după ce te-ai hotărât unde sa te duci. Și eu am fost in SUA acum 5 ani și am dat testul SAT, a trebuit sa arat dovada ca pot plati taxa de facultate pe primul an și mi se pare ca am mai avut nevoie de ceva de la liceu. Nu a fost cine știe ce aplicație. Nu îți face griji.

| Ana670maria explică (pentru AdeLeu):

Si intr-adevar este adevarat ca trebuie sa te inscrii cu un an inainte de BAC? Adica iti mai amintesti daca ai facut inscrierile dupa BAC sau cu un an inainte?

| AdeLeu a răspuns (pentru Ana670maria):

M-am înscris înainte de bac, dar nu cu un an. Cu 3-4 luni parca inainte