| Doηηa a întrebat:

Eu trec clasa a9-a,specializarea filologie,după liceu mă gândesc ce pot deveni. Tatăl meu vrea să mă fac avocată,dar nu mă descurc cu matematica, se poate și fără matematică la facultatea de drept dacă sunt la filologie?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Stai liniştită. Pentru Facultatea de Drept nu ai nevoie de Matematică, Fizică, Chimie şi Biologie. Trebuie să ştii Istorie şi Limba Română, în special gramatica.

Succes!

4 răspunsuri:
| unangeaveccoeurcasse a răspuns:

Daca vrei sa dai la drept, dai la admitere-pe langa romana, si economie, care are cate ceva in comun cu matematica.Pe de alta parte, depinde si ce fel de avocat vrei sa te faci.in orice caz, incerca niste cursuri de dezbateri...succes la liceu!

| ascovit a răspuns:

Salut!
Dupa cum bine stii poti da la o facultate de drept fara probleme daa ai terminat la filologie. Nu o sa iti trebuiasca matematica.biologia/fizica/chimia ( pe care nu le vei mai face decat in clasa a9a si a10a) Axeaza-te pe istorie, romana, engleza...
Totusi, cam greu de ocupat un post dupa terminarea facultatii de drept...
Mult succes si sa ai bafta in viata :*

| Athée a răspuns:

Nu ai nevoie de Matematică, Fizică, materii de genul. Doar Isotire si Lb Romana ( gramatica multa ).

Răspuns utilizator avertizat