| Hyora a întrebat:

Am o intrebare :care sunt consecintele utilizarii cratimei? thinking Funda+vot big grin

Răspuns Câştigător
| AlexMrs a răspuns:

Consecintele folosirii cratimei

- leagă cuvinte diferite ce formează silabe comune, prin elidarea unor vocale sau nu: te-au văzut.

- imperative si gerunzii cu pronumele reflexiv sau personal postpus (du-te!, ducându-se, ducându-le).

- separă elementele formei inversate a perfectului compus: „venit-ai"

- adjective posesive postpuse substantivului, în expresii de tipul "maică-sa, taică-su".

- marchează o schimbare de topică (ex: postpunerea pronumelui în raport cu verbul, "Huleşte-le!"), efectul expresiv fiind acela al mutării atenţiei asupra verbului şi constituirea ad hoc a unei aliteraţii.

- elemente componente nesudate ale unui cuvânt compus: câine-lup, dus-intors.

- în poezie, are rolul de a păstra măsura versului prin reducerea numărului de silabe-elidarea unui sunet- (necesităţi prozodice) şi de a marca rostirea legată a două cuvinte. Ca figuri de stil fonetice, intră în categoria sinerezei (transformarea unui hiat în diftong: de-abia), a sinalepsei (reducerea unui diftong la o singură vocală: d-abia), a aferezei (suprimarea unui sunet iniţial: nalt), a apocopei (suprimarea unui sunet final: pân’ să).

| Hyora explică (pentru AlexMrs):

Mersi pentru raspuns happy

6 răspunsuri:
| camy417 a răspuns:

Pai evita un hiat, uneste doua structuri diferite formand un cuvant noi, usureaza pronuntia si da oralitatea stilului iar daca este vorba de un vers (sper sa stii la ce ma refer) se aduuga si faptul ca se elimina o silaba regland masura si da muzicalitate.

| SHINeeTaemin a răspuns:

1.elidarea/caderea unei vocale
2.rostirea intr-o singura silaba a doua parti de vorbire diferite
3.rostirea accelerata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cred ca e destul de evident.

| ancutza_4814 a răspuns:

Cratima marcheaza, in scris, scrierea impreuna a doua cuvinte sau elidarea unui sunet.

| Sunshine01 a răspuns:

Unește două părți de vorbire diferite. ce altceva?