| MadalinaElly a întrebat:

Buna TPU :* Sunt clasa a 8-a si va trebui sa dau teza la geografie/istorie! Eu as vrea istorie, mi se pare mai simpla laughing voi ce credeti? La ce ma sfatuiti sa dau teza? ...La ce este mai usor? :*

Răspuns Câştigător
| blueangel99 a răspuns:

Si eu sunt a 8a si dau teza la istorie, pentru ca e mai mult cu povestitul, faptele le retii logic, si anii de domnie la fel(si nu sunt la fel de multi ca si adancimile si altitudinile de la geografie).
De ce am ales istoria? Mi s-a parut mai usoara decat geografia. La geografie nu pot retine prea multe varfuri si munti decat daca folosesc harta detaliata, iar la teza poate sa imi pice o harta muta si atunci am sfeclit-o!
Daca iti place istoria si ai o oarecare intentie pentru ca ti se pare mai usoara eu zic sa o alegi.
Succes!

| MadalinaElly explică (pentru blueangel99):

Multumesc la fel! happy

| Micut123 a răspuns (pentru blueangel99):

As spune sa dai teza la materile la care ai notele mai mari sau la care materie esti mai bazat si sa recapitulezi toata materia.

14 răspunsuri:
| ÎngerCretin a răspuns:

Eu, care nu invat nici la istorie nici la geografie, mi se pare mai usoara geografia. M-am pus pe studiat la ambele si mi s-a parut ca la geografie este o ordine mai logica.
P.S. Daca te intereseaza sa copii, iti va fi mai usor la geografie datorita atlasului, dar iti recomand sa inveti.

| JustRoxanne a răspuns:

La istorie!

| ARF a răspuns:

Servus.
Depinde si de profesor. Da teza la ce ti se pare tie mai usor, la ce ai tu note mai mari.
Pa.

| iDangerous a răspuns:

La ce ai învăţat mai mult până acum. E mai uşor să recapitulezi lecţiile decât să stai să le înveţi într-o singură zi în loc să o fi făcut pe parcursul semestrului. Personal istoria de a VIII-a mi s-a părut greoaie. Prea multe informaţii, mulţi ani, uşor de încurcat. Nici la geografie nu-i uşor dar totuşi parcă mai degrabă îţi trebuie geografia României decât istoria morţilor. : D

| valintinvalic2011 a răspuns:

Cind iti va da niste intrebari la teza de istorie nu asa fii bucuros asa macar la geografie poate mai faci ceva logic dar la istorie tot este bazat pe carti

| MadalinaElly explică (pentru valintinvalic2011):

DA, dar ceilaltii care au dat anul trecut, au spus ca le-a dat sa completeze, sa bifeze varianta corecta....si niste intrebari ( cu un text in fata) acum depinde in sem 2 or sa fie si mai grele ambele teze sad

| Micut123 a răspuns:

As spune sa dai teza la materia la care ai note mai mari si pe care materie de bazezi mai mult

| Caponel98 a răspuns:

Buna, asta depinde de tine. Daca poti sa inveti cuvant cu cuvant iti propun sa dai la istorie o sa fie foarte usor. La geografie trebuie sa inveti toata cartea si sa o intelegi. Eu zic sa dai la istorie. Funda?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Caponel98):

Serios? Cine ți-a zis ție că se învață toată cartea?

| horgosgaby65 a răspuns:

La geografie vei da teza din carpatii, subcarpati depresiuni, podisuri etc. La istorie dai din Daci, anii etc. Mie mi se pare mai usor la istorie deoarece la geografie trebuie sa stii pozitia carp.subcarpatilo etc. pe harta muta. Sper ca raspunsul meu a fost util.

| GabrielaDan a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa dai la geografie. mi se pare mai usoara pentru ca nu ai tot felul de nume si ani. ai totul mai logic, mai simplu, dar totusi depinde si de profesorul pe care il ai, daca iti explica bine, si de preferintele tale, eu as da inlocul tau la geografie. apropo Succes! Fundaa? happy