| ___0z7F a întrebat:

Bună ziua! Sunt foarte dezamăgită, deoarece n-am luat bilingv ul la engleza, deși o înțeleg și vorbecx destul de bine in general, nu știu ce sa fac, moralul mi-a scăzut, iar simt ca m-am facut de ras

Răspuns Câştigător
| trocki1238238409238409 a răspuns:

Înțeleg că te simți dezamăgită că nu ai reușit să obții bilingvul la engleză, chiar dacă înțelegi și vorbești destul de bine această limbă în general. Este normal să te simți astfel într-o situație în care așteptările tale nu se îndeplinesc. Cu toate acestea, este important să îți păstrezi moralul și să nu te lași copleșită de această experiență. Iată câteva sfaturi care te pot ajuta:

Recapitulează și învață din experiență: În loc să te concentrezi exclusiv pe rezultatul negativ, încearcă să analizezi ce ai făcut până acum și ce ai putea face diferit în viitor. Identifică punctele tale tari și pe cele care necesită îmbunătățiri și stabilește obiective pentru a-ți dezvolta mai departe abilitățile la limba engleză.

Caută oportunități de practică și învățare: Există multe modalități prin care poți continua să îți dezvolți abilitățile în engleză. Poți participa la cluburi de conversație, poți urmări filme și seriale în engleză, poți citi cărți sau articole în această limbă sau poți călători în țări vorbitoare de engleză pentru a-ți exersa cunoștințele.

Găsește susținere și încurajare: Vorbește cu prieteni, familie sau profesori în legătură cu dezamăgirea ta. Ei te pot susține și încuraja să mergi mai departe. De asemenea, poți căuta grupuri sau comunități online de oameni care învață limba engleză pentru a primi sfaturi, încurajări și resurse suplimentare.

Focalizează-te pe progresul personal: Învață să apreciezi fiecare progres pe care îl faci învățând și vorbind în engleză. Fiecare pas mic contează și te apropie de obiectivul tău. Încearcă să te concentrezi pe procesul de învățare și pe satisfacția personală pe care o primești din aceasta.

Nu te lăsa descurajată: Învață să gestionezi și să depășești sentimentele de rușine sau simțul ridicolului. Toată lumea se confruntă cu eșecuri sau momente în care se simt dezamăgiți. Important este să nu renunți și să continui să îți dezvolți abilitățile în engleză.

În final, nu uita că procesul de învățare este unul continuu și că eșecurile fac parte din acesta. Continuă să fii dedicată și perseverentă în învățarea limbii engleze și vei observa progrese pe termen lung.

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~___0z7F : ....Mare idiot mai esti~

amice, idioată e mă-ta (remarcă și cratima!)

https://www.tpu.ro/......omana-dar/

| ___0z7F explică (pentru sierra1):

Stai liniștit, dragule meu, știu sa pun cratima! Eu nu stau ca un frustrat sa desconsidere un copil doar pentru ca nu e bun la o materiehappy

| ___0z7F explică (pentru ___0z7F):

Desconsider*

| ___0z7F explică (pentru sierra1):

Te-ai ofensat prea tare, asa-i? Vezi ca eu nu ti-am jignit-o pe mama ta aia centuristă in răspunsul meu, te dai inteligentul pământului și începi cu comeback-uri de grădinița, clar cu tine?‍♀️

| sierra1 a răspuns (pentru ___0z7F):

~ ___0z7F : mama ta aia centuristă ~

iar ai impresia că vorbești cu mă-ta (și din nou, de remarcat cratima).
Era să uit: centuristă (ce-o fi aia?!) e mă-ta

| ___0z7F explică (pentru sierra1):

Vai de capul meuu, prost mai ești smr eu?‍♀️

| sierra1 a răspuns (pentru ___0z7F):

~ ___0z7F: prost mai ești~

iar uiți și crezi că vorbești cu mă-ta! Deh, obișnuința...

| ___0z7F explică (pentru sierra1):

Scuza-ma dragule, dar diferența dintre mama și mama ta e ca a mea nu sta la marginea șoselei sa se hrăneascălaughing

| sierra1 a răspuns (pentru ___0z7F):

" ___0z7F: ...sta la marginea șoselei sa se hrănească"

iar ești cu gândul la mă-ta! Bine ințeles, cratima e la locul ei

| ___0z7F explică (pentru sierra1):

Vezi sa-ți pui și microscop, poate asa mai zărești și tu greșeli. Prostia ta da dovada de un copil de 12 ani care considera ca o greșeală gramaticala te face automat "analfabet".

| sierra1 a răspuns (pentru ___0z7F):

~| ___0z7F: Prostia ta da dovada de...~

vaaai, iar ai impresia că vorbești cu mă-ta.

De remarcat cratima!