| anonim_4396 a întrebat:

Bunaaa! `s clasa a 5 a si vineri am dat teza la matematica iar azi ( marti ) ne-a adus rezultatele,am luat 9, 10,dar din pacate m-a scos si la oral la tabla si nu prea m-am descurcat, am luat un 6 la oral si-un 7 la alt oral, iar la teza un 9 in catalog. Intrebarile mele sunt :
1. De ce nu se trece-n carnet nota de la teza?
2. Cum se aduna media cu nota de la teza?
3. Ce parere aveti despre notele mele la matematica?
4. Ce medie-mi iese? sad

Funda va primi doar cel ce va merita cu adevarat. Adica cine-mi va raspunde sincer & corect la toate intrebarile.
Thanksss. :-)

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| JustMusic a răspuns:

1.La noi se trecea teza in generala si se trece si in liceu fie scrii cu rosu fie la data scrii teza
2 aduni notele dupa imparti la numarul lor apoi inmultesti cu 3 plus nota din teza si imparti la 4
4Iti ese 7 si ceva, dar oricum o iti mai trebuie cel putin o nota
3 Sunt foarte ok, eu note mai amri ca aste la mat enu am avut decat cand ma duceam la olimpiada pentru ca se punea un 10 pentru participare.

| anonim_4396 explică (pentru JustMusic):

(6+7):2=13:2=6.3=18 +9=27 :4 = 6. Imi iese 6 sau 7 ca numai inteleg, eu sau tu am facut corect?

| JustMusic a răspuns (pentru anonim_4396):

Iti iese 7, 12 13:2 e 6, 5.

| anonim_4396 explică (pentru JustMusic):

Deci. nota asta va fi pe semestru, nu? Iar sem. urmator o sa fie alta nota, right?

| JustMusic a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact.

| Pustoaica14 a răspuns:

1.Este inposibil notele la teza se trec si in catalog dar si in carnete cred ca asta e din lenea profesorului de a trece nota pai gen atunci parinti de unde stiu nota lolbig grin
2.Pai se face in felu urmator :se aduna toate notele tale la mate vezi cate sunt si la inparti la numarul lor cu toto cu teza big grin
3.Mi un mi se pare ca la teza ai luat o nota destul de agreabila dar la oral le indrepti tu ca doar esti fata desteapta.happy
4.Cred ca iti iese media :7, 33 adica 8 si e bun big grin
Funda happy

| anonim_4396 explică (pentru Pustoaica14):

Dupa metoda utilizatorului care mi-a raspuns inaintea ta imi iese 6.

| anonim_4396 explică (pentru Pustoaica14):

Atunci. ia sa fac cu metoda ta.
(6+7+9):3 = 13+9=22:3 = 7, 10. Imi iese media.
P.S : Numerele care au la unitate mai putin de 50 ( ex. : 6.25) nu se rotunjesc la 8, ci se fac dupa exemplu 6 fix. Daca este 6, 50 se rotunjeste dupa preferinta profesorului/profesoarei. dupa cum vrea el /ea rotunjeste ori la 6 fix ori la 7.winking