| denisTiky a întrebat:

Care este diferenta dintre ain't si isn't? Ambele au aceeasi traducere pe translate si nu am inteles de unde provine acest ain't.

Isn't stiu ca vine de la is not dar ain't nu am idee.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De asta mereu spun nu folositi limba materna in traduceri si invatati in context, citeste mai multe propoziti si vei vedea care e diferenta, asa prin ro nu iti vei da seama

suntserios
| suntserios a răspuns:

Isn't = is not
ain't = I am not

| Adry05 a răspuns (pentru suntserios):

Gresit, se foloseste ain't si la persoana a 2-a si a 3-a

| suntserios a răspuns (pentru Adry05):

Vrei sa zici incomplet... nu gresit

| Adry05 a răspuns (pentru suntserios):

Pai din ce ai raspuns parea ca ain't ar fi folosit doar pentru persoana I singular. Ca era si o completare era doar in capul tau, din ce ai scris nu se vedea. big grin

| mihai69 a răspuns:

„Ain't" e forma populară, necultă a lui „isn't".
Ceva de genul „nu iaște..." Nu e traductibil direct. provine din contracția lui am not ȘI a lui have not (pe căi diferite, totuși).
http://en.wikipedia.org/wiki/Ain%27t