| Raptor1234 a întrebat:

Ce parere aveti despre Stiintele Naturii (bio-chimie)?
Este usor/greu? Cum e materia? Din ce dai bacu? Credeti ca este ok daca eu la matematica ma descurc binisor iar la biologie tocesc mult?

Răspuns Câştigător
| Anon31241212 a răspuns:

Buna!
Eu iti pot raspunde in cunostinta de cauza.
Am terminat a 12a la bio chimie. A fost cel mai bun profil pe care l-am putut alege pentru mine! Nu voiam ceva la care sa ma frece tare la mate. Materia este acceptabila, depinde si de ce iti place si tie. Depinde de profesori de asemenea!
Este un profil la care ai de muncit, dar dupa parerea mea, un profil care dupa ce il termini o sa iti aduca mari cunostinte, in toate materiile. Am facut si istorie si geografie, la un nivel mai usor, dar atat cat aveam nevoie. Bineinteles chimie, fizica si biologie, materiile astea sunt de baza si iti dai seama ca ai de lucru la ele. Dar mie mi-au placut foarte mult. Daca vrei sa devii medic, farmacist, chimist, biolog, etc asta e profilul pentru tine!
Bacul il am peste 2 saptamani si nu sunt stresata absolut deloc. La romana si mate chiar poti invata cu o luna inainte, insa la la proba la alegere fizica/biologie/ chimie este mai mult de munca.
Bacul il vei da la:
romana - un nivel mai usurel decat cel de la uman;
matematica m2- este mai usoara ca cea de la matematica informatica; chiar mi s-a parut atractiva;
si la alegere bio/fizica/chimie. Un sfat care ti l-as da in legatura cu proba la alegere este sa stii cam la care vrei sa dai mai din timp. Ca la bio in a9a faci vegetala, in a10a animala, in a11a anatomie si a 12a genetica si ecologie. Daca vrei sa dai la vegetala si animala trebuie sa fii foarte atent in primii 2 ani la materie; daca vrei din urmatorii, trebuie sa inveti mai mult in ceilalti. La fizica poti alege 2 capitole din mecanica/ termodinamica/electricitate si optica. Optica geometrica o faci in a9a, cea ondulatorie in a11a, cea fotonica in a12a. Mecanica in a9a parca. Electricitate si termodinamica in a10a. (Eu iti recomand sa din la electricitate si termodinamica). Iar la chimie poti da din cea organica pe care o faci in a 10a si a 11a si iti trebuie la medicina, fie din cea de a9a si a 12a, cea anorganica, care nu iti trebuie decat la medicina la cluj.
Dupa ce termini profilul asta sa stii ca ai cunostintele necesare sa mergi la orice facultate vrei. (in special cele care implica stiinte reale).
Sfatul meu este daca ai testele de limbi sa te duci la bio chimie bilingv ceva, ca e bine sa stii si o limba la perfectie.
Mult succes iti doresc!

PS: Biologia dupa parerea mea nu se toceste. Se invata logic cu scheme. Este mult de invatat la bio, dar sa incerci sa iti structurezi astfel incat sa retii usor si sa ai o anumita logica.

| anamariarot a răspuns (pentru Anon31241212):

Foarte explicit și bun răspunsul tău big grin Subscriu, de asemenea, din postura unei persoane care a fost la științe ale naturii

| Anon31241212 a răspuns (pentru anamariarot):

Multumesc mult! Te pup

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"este ok daca eu la matematica ma descurc binisor iar la biologie tocesc mult?"

omul potrivit la locul potrivit!