| SingleForOne a întrebat:

Cum s-ar transforma România dacă facultățile ar accepta studenți fără diploma de bacalaureat, făcând aceasta inutilă?

8 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Într-o țară a analfabeților funcționali care dacă mai ajung în funcții publice importante se fac de râs pe plan internațional.
Examenul de bacalaureat a fost inventat de francezi cu vreo 200 de ani în urmă. În România a apărut după primul război mondial, timid, iar regimul comunist l-a generalizat.
De fapt, examenul de bacalaureat reprezintă o încununare a celor 12 ani de studii.
Iar, problema este că avem mult prea multe facultăți care scot nulități pe bandă rulantă.
Ar trebui să fie mult mai puține facultăți, iar examenele de admitere să fie pe bune!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Sa accepte e una dar sa ii ajute sa termine toti acea facultate e cu totul si cu totul altceva.

| dinaprilie a răspuns:

Nu cred ca ar trebui conditionata. Adica da, da examenul si daca ai luat bine daca nu oricum poti sa intri la facultate. Poate de fapt e altcumva si nu stii nici tu si nici noi.

| gabriel2004o a răspuns:

Cred ca este o idee foarte bună
Nu mai sunt locuri în spitale la cati asistenți și farmaciști exista în România de la școlile sanitare
Ar trebui sa existe și mai multe specializări ca bacul pana la urma e rezultatul eșecului sistemului

| Gligore2000 a răspuns:

Nu ar trebui discriminati nici studentii care au dificultati sa scrie si sa citeasca, examenele ar trebui sustinute doar oral.

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru Gligore2000):

Dar așa îi discriminăm pe cei care sunt surzi sau muți.

| Visătorul_Daniel_1991 a răspuns:

Ar trebui ca admiterea sa se faca prin examen/e de admitere. Cel mai bine ar fi ca aceste examene sa se dea la mijloculu lui Agust inceputul lui Septembrie si ca fiecar facultate sa prezinta niste subiecte explicate pentru invatat. Daca o persoana poate invata un fragment dintr-un subiect singur, daca este pasionat, atunci poate invata acel subiect cu profesor. Ceva in genul probelor de aptitudini care se dau la facultatile specializate pe arte sau sport. Si normal ar fi sa poti da de doua ori si la mai multe facultati, ca in caz de nu iei sa te poti reprofila sau sa mai incerci odata. Si avnd in vedre resursele actuale ar fi bine sa gasesti materia pentru respectivele examene si pe site-urile facultatilor.

| ChiforAlin a răspuns:

Această transformare ar fi de mama lor si plus efortul profesorilor e in zadar, pentru că unii nu le pasă dacă e Bac sau nu e Bac. Facultățiile s-ar umble mult mai ușor.