| florin96ak47 a întrebat:

Daca aleg sa merg la facultate de Matematica-Informatica pot alege sa merg doar pe Informatica?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eee treaba e mai complicata decat ai auzit tu.

Da programatorii au nevoie de matematica si totodata nu au nevoie de matematica.

Exista ramuri ale programarii care necesita niste cunostinte intense de matematica si aici ma refere la prelucrari grafice, la programarea jocurilor si la cam tot ce tine de partea asta grafica sau de simulari fizice, complexe si complicate. Insa intram deja in alta ordine de specializare.

In rest matematica pe care o foloseste efectiv un programator nu depaseste nivelul M1 de liceu, cu toate astea insa e important modul de gandire care ti l formeaza matematica.

Oricum facultate nu te invata niciun curs (si nu ma refer doar la matematica) suficient incat sa fii bun. Capacitatea ta de aprofundare si de munca pe cont propriu te va face un programator de la bun in sus. facultatea te ajuta doar cu niste directii

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, exista departament de informatica separat, dar asta nu inseamna ca scapi de matematica, cel putin nu in primul an

| florin96ak47 explică (pentru suntserios):

Am auzit ca programatorii au nevoie sa stie multa matematica, la departamentul de informatica voi invata suficienta matematica cat sa fiu un programator bun?

| florin96ak47 explică (pentru suntserios):

Mersi mult happy

| suntserios a răspuns (pentru florin96ak47):

Eee treaba e mai complicata decat ai auzit tu.

Da programatorii au nevoie de matematica si totodata nu au nevoie de matematica.

Exista ramuri ale programarii care necesita niste cunostinte intense de matematica si aici ma refere la prelucrari grafice, la programarea jocurilor si la cam tot ce tine de partea asta grafica sau de simulari fizice, complexe si complicate. Insa intram deja in alta ordine de specializare.

In rest matematica pe care o foloseste efectiv un programator nu depaseste nivelul M1 de liceu, cu toate astea insa e important modul de gandire care ti l formeaza matematica.

Oricum facultate nu te invata niciun curs (si nu ma refer doar la matematica) suficient incat sa fii bun. Capacitatea ta de aprofundare si de munca pe cont propriu te va face un programator de la bun in sus. facultatea te ajuta doar cu niste directii