| Razvan_Gala_1998 a întrebat:

Daca sunt a 12 a mai pot sa ma mut in sem 2 in alt liceu daca mi-am schimbat domiciliul sau prin alta modalitate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca parintii isi schimba domiciliul te poti transfera, de altfel te poti transfera si acum daca deja si-au schimbat domiciliul, conform Regulamentului-cadru, citez:
"(4)Transferul elevilor în timpul anului şcolar se poate efectua, în mod excepţional, cu respectarea prevederilor prezentului regulament, în următoarele situaţii:
a) la schimbarea domiciliului părinţilor într-o altă localitate, respectiv într-un alt sector al municipiului Bucureşti;
b) în cazul unei recomandări medicale, eliberată pe baza unei expertize medicale efectuate de direcţia de sănătate publică;
c) de la clasele de învăţământ liceal la clasele de învăţământ profesional;
d) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
e) de la clasele cu program de predare intensivă a unei limbi străine sau cu program de predare bilingv la celelalte clase;
f) în alte situaţii excepţionale, cu aprobarea consiliului de administraţie al inspectoratului şcolar."

| Razvan_Gala_1998 explică (pentru Ioandelasal):

D) la/de la învăţământul de artă, sportiv şi militar;
Poti sa imi explici mai detaliat acest subpunct eu acum sunt pe productie media ca si profil si vreau sa ma mut pe sportiv pot face asta fara sa mai schimb domiciliul
Si as mai avea o nelamurire, trebuie unul din parinti sa isi schimbe domiciliu sau pot eu fiindcă pana la vacanta intersemestriala fac 18 ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru Razvan_Gala_1998):

Daca esti la profil artistic te poti transfera la profil sportiv, nu este necesar sa-ti schimbi domiciliul.
Este necesar ca parintii sa-si schimbe domiciliul. Poti si tu sa-ti schimbi domiciliul, este tot o situatie de exceptie, dar va fi necesar aprobarea CA al ISJ.