| Danyelusha a întrebat:

Dati-mi, va rog, exemple de neologisme. Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| lore22 a răspuns:

Helllo
ai aici cateva tongue
- franceză: abajur, abject, (a) ceda, (a) obnubila etc.
- italiană: apartenenţă, incognito, realmente, restitutor etc.
- germană: dictat, loz, obiectivism, reprezentanţă etc.
- engleză: concern, doping, interviu, miting, redundant etc.
- rusă: bolşevic, huligan, proletcultism, soviet etc.

16 răspunsuri:
| AnaAmalia31 a răspuns:

Am un dictionar de neologisme, de acolo iti dau :
brosa, cabina, cabinet, clepsidra, eroare, maiestuos, misterios, opac, paragraf, personaliza, imobiliar, farsa, favoare, eruptie, dieta, cod etc.
Iti poti lua si tu unul, costa in jur de 9 lei! happy

| kati3mary a răspuns (pentru AnaAmalia31):

Ti rog, mai zi-mi si mie cateva, despre natura puppy dog eyes

| NICKSOOO a răspuns:

Absolut; abrupt; abscisa; abrutiza; acaju; academie; abstract; abstentionism; absorbi; absolvi; acapara; cadavru; cactus; cabriol; cacao; cacofonie; cadru; caduc; calendar; calciu; exponent; diferentia; diligenta; diligent; fantastic etc.

| Konata a răspuns:

Diafan,feeric,geotermic,neconventioanale,mareomotrica,hidraulic,fotoelemente,clorura de sodiu,insolubilitate,vulcanizare,plauzibil,conductibilitate,maleabilitate,ductilitatea,coroziunii,acid-bazic,fosfati,cerneluri,aldehide,solventi, acetilena, clorura de natriu. FAUNDA?

| Λndrei a răspuns:

Tu navighezi cu un neologism, scrii cu un neologism, dai click cu un neologism...bai cate sunt.

| BiancaDenisa a răspuns:

Weekend,merci,mademoiselle,computer,hamburger
Succes!

| Eric1609 a răspuns:

A intreba-a interoga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Criogenie, crisoterapie, andurantza

Alte răspunsuri
| giorgiana211 a răspuns:

Camping-teren cu corturi
hot-dog-carnat sau crembuste servit intr-o chifla cu mustar
design-domeniu care se ocupa cu aspectul atat interior cat si exterior

| Maria_Roberta_1991 a răspuns:

Computer, laser, cip, robot, blog, informatiaca, design.

Alte răspunsuri
| Daniel_Roberto_1998 a răspuns:

Sustenabil,stres,miting,abajur,abject,doping.Cu placere!