| Dany183 a întrebat:

Mercurul solidifică la -39 0 C, iar alcoolul la -117 0C. Ce fel de termometru ar trebui să aleagă un explorator polar!

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

In zonele cu temperaturi minime extreme sunt folosite termometrele cu alcool,cu bimetal,electronice(cu termistor), etc
Datorita temperaturii de inghet/fierbere, termometrele cu alcool sunt folosite pentru masurarea temp. extreme negative, iar cele cu mercur pentru. masurarea temp. extreme pozitive

1 răspuns:
| MrBlueEnergy a răspuns:

Alcoolul laughing