| anonim_4396 a întrebat:

Cit de periculos este mercurul din termometru in cazul in care il stricam din neatentie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

De periculos, este periculos in conditiile in care organismul nostru intra in contact direct cu acesta. Te sfatuiesc sa aspiri cu atentie locul unde acesta s-a imprastiat, chiar pe o zona mult mai mare, nu inainte de a monta in aspirator un sac de unica folosinta, din hartie pe care il vei arunca imediat.

| dorina02 a răspuns:

Cel mai bine e sa parasesti locul unde s-a spart termometrul pentru a nu inhala mercurul, sa aerisesti locul timp de 15 minute si sa te prezinti la medicul de familie pentru a evita complicatiile.

| lifeForJesus a răspuns:

Destul de periculos, nu te juca cu el!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este toxic.si poate intra in corp.