| Petrika_Petru_1990 a întrebat:

am atins cu limba mercurul unui termometru si apoi l-am scuipat.
Voi pati ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde cat a asimilat corpul si cat ai reusit sa scuipi, pentru ca este un metal foarte greu pentru organism si te poti imbolnavi grav dupa ce-l inghiti.
Dar, ce te-a determinat sa pui limba pe mercur? Nu ti-a spus nimeni cat de periculos poate fi, ce fel de experimente pot fi astea, pentru ca la scoala nimeni nu-ti va cere sa testezi ceva periculos cu limba.

| SDana a răspuns:

Iti va cadea limba... bine-nteles glumesc. Cel mai bine este sa mergi la doctorul de familie sa te controleze.

| PăunAndreiDarius0070 a răspuns:

Mercurul poate patrunde in organism pe trei căi: prin inhalarea vaporilor, prin alimente sau chiar prin contactul cu pielea. Efectele, mai rapide sau mai lente, pot afecta: sistemul nervos, cel respirator, pielea, rinichii si multe alte organe ale corpului uman, du-te la doctor la un control pentru binele tau!