| Yumitsu a întrebat:

Am stricat un termometru (medicinal) e periculos? Adica mercurul ce poate face in cazul dat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cretudaniel99 a răspuns:

Mercurul e pericolos daca se inhaleaza sau daca iti cade pe mana spalata si daca a cazut pe o rana dezinfecteazo cu spirt si du-te la medic repede
daca cade pe jos spala locul si nu se intampla nimic
plz funda

4 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

In niciun caz sa nu pui mana!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mercurul poate sa te afecteze mult. du-te la doctor urgent. am patit aceias problema. Curaj draga mea kitty cred ca trece. sa nu iti pierzi speranta Funda?

| Olesea_7476 a răspuns:

In cazul dat trebuie sa stringeti tot mercuru deoarece el se imprastie si intra foarte repede in piele. daca va intra in piele este foarte periculos pentru sanatatea dumneavoastra.

| KrysTyneLu a răspuns:

Nui de mirare, eu tot am stricat unu si mi-a cazut putin pe mina, si nu stiutiu dakai perikulos intr-un asa caz?