| Gaara5846 a întrebat:

Nu ma ajuta si pe mine careva cu ceva sfaturi sa scap de tuns? diriga retarda..pls.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Alooo! Nu asa se vorbeste de un profesor. Iar faptul ca nu te lasa cu late ca pe cainii maidanezi nu cred ca te indritueste sa-i zici asa. Conform regulamentului scolar trebuie sa ai o tinuta decenta. Poti sa arati cum vrei cand termini scoala.

| Gaara5846 explică (pentru Salontanul):

Frate las-o dracul de treba.fac crize cand cineva imi spune sa ma tund.mie sa napuc s-o injur pe aia k nu pot sa ma abtin rolling on the floordc sa ma duc tuns ..plus k fac intr-un liceu slab.e liceu plin de pletosi si eu sa raman pedealaturi? "|

| floresdemayo a răspuns (pentru Salontanul):

Iar tu, oricine-ai fi, ai toată admirația mea.

| Salontanul a răspuns (pentru Gaara5846):

Oricum vei face ce vrea ea. Acum va fi greu sa si mai chiulesti ca se dau amenzi.

| Salontanul a răspuns (pentru floresdemayo):

Multumesc!

| Danzell a răspuns (pentru floresdemayo):

Idem

| dennixtreme a răspuns (pentru Salontanul):

Nu e nimic indecent la a avea parul lung, nu poti judeca ce e decent si ce nu pe baza unei pareri subiective.

E dreptul lui sa isi exprime parerea despre profesor, oricare ar fi ea. Respectul se castiga, nu se impune, si a obliga un elev sa faca ceva ce nu e acoperit de vreo regula valida din regulamentul intern al scolii e o actiune care il face pe acel profesor sa nu fie demn de respect.

Oamenii de genul sunt un cancer pentru sistemul de invatamant, scoala e un loc unde iti dezvolti personalitatea si opiniile. Abuzul unor astfel de reguli vor duce la oameni care termina scoala si nu stiu cine sunt sau sa aiba propriile paraeri.

| Salontanul a răspuns (pentru dennixtreme):

Probabil ca legiuitorul de aiurea a cosiderat ca trebuie sa ai o tinuta decenta. Bine ca stii tu mai bine! Iar faptul ca elevul este un individ fara personalitate conturata ii da dreptul sa judece pe toata lumea?! Acum se formeaza personalitatea si daca ea se formeaza aiurea ajungem unde a ajuns tara asata. Nimeni nu mai respecta nimic.
Si nu-mi aduc sa te fi intrebat nimic! Daca ai ceva de comentat, comenteaza fata de cel ce a pus intrebarea. E ca atunci cand doi vorbesc si vine nea Gheorghe de pe strada si se baga si el. Iata lipsa de educatie!

| dennixtreme a răspuns (pentru Salontanul):

Daca nu ti-ai pune ochelari de cal a vezi doar ce e in Romania ai vedea si influenta altor sisteme educationale din alte tari care dau roade si ai vedea motivele pentru care dau roade.

Ce faci acum e sa judeci pe baza a ce stii deja fara alte informatii.
Un sistem educational cu multe constrangeri duce la copii frustrati, care se simt inchisi si vor putere/bani ca sa se simta confortabil si neglijeaza pe cei din jur, adica "unde a ajuns tara asta".

Si, legat de ultimul paragraf, am tot dreptul sa ma bag si ma simt nevoit sa ma bag cand cineva incerca sa indrume un copil spre a se supune unei persoane necunoscute care incalca drepturile omului.

| Salontanul a răspuns (pentru dennixtreme):

Da, bine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu îți face griji. Va scăpa ea, negreșit, de tine.

| Sergiu72 a răspuns:

Din pacate mai sunt cadre didactice cu mentalitati retrograde din vremuri comuniste apuse. Poarta-ti pletele curate, leaga-ti o codita, nu purta breton in ochii sa nu-ti poata reprosa. Si Isus era pletos happy